

PS VERKKOTOIMITUS
Kymen piiriltä eduskuntavaaliehdokkaita – mukana Jari Lindström ja Juho Eerola
Perussuomalaisten Kymen piiri nimesi viikonlopun kokouksessaan eduskuntavaaliehdokkaita. Piiri nimesi odotetusti ehdokkaiksi istuvat kansanedustajat Jari Lindströmin ja Juho Eerolan. Lisäksi nimettiin jäsenvaalin perusteella kuusi eniten ääniä saanuttta ehdokasta: Jani Mäkelä Lappeenrannasta, Pekka Korpivaara Kouvolasta, Raul Lehto Pyhtäältä, Airi Aalto Imatralta, Emmi Voutilainen Kotkasta ja Jenni Vilen Iitistä.
Nimeämättä jäi vielä 3 ehdokasta. Kymen piirijärjestö nimeää 11 ehdokasta koko Kaakkois-Suomen vaalipiirin 17 ehdokkaasta.
Vaalipäällikköinä Kymen järjestön alueella toimivat Jouni Suninen Kouvolasta, Juha Turkia Lappeenrannasta ja Olli Kekkonen Kotkasta. Etelä-Savon alueelta on valittu mikkeliläinen Outi Virtanen.
Eduskuntavaalit järjestetään 19.4.2015.
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Outi Virtanen Olli Kekkonen Juha Turkia Jouni Suninen Jenni Vilen Emmi Voutilainen Airi Aalto Raul Lehto Pekka Korpivaara Jani Mäkelä Eduskuntavaaliehdokkaat Kymi Juho Eerola Jari Lindström eduskuntavaalit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten ehdokasasettelu hyvässä vauhdissa – 120 ehdokasta jo valittu

Eduskuntavaaliehdokkaita Keski-Suomesta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















