

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Laissa vaarallisten rikollisten mentävä aukko – Meri: Vaarallisiksi arvioidut rikolliset pidettävä tarvittaessa pysyvästi lukkojen takana
Viime kuukausina on uutisoitu vuosien ajan naisiin kohdistuneisiin rikoksiin syyllistyneestä Mika Moringista, jonka epäillään myös surmanneen kaksi naista. Rikosoikeuden professori, emerita Terttu Utriainen on peräänkuuluttanut Iltalehden haastattelussa lakiin muutosta, jonka avulla olisi mahdollista estää vaarallisten väkivaltaisten henkilöiden vankilasta vapautuminen.
Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri muistuttaa perussuomalaisten kriminaalipoliittisessa ohjelmassa ehdotetusta niin sanotusta varmuusvankeudesta. Varmuusvankeuden avulla väkivaltariskiarviossa vaarallisiksi arvioidut vangit voidaan pitää tarvittaessa pysyvästi lukkojen takana.
Suomessa on sekä elinkautisen että määräaikaisen vankeusrangaistuksen saaneita vaarallisiksi arvioituja ihmisiä, jotka tulevat vapautumaan ja muodostamaan turvallisuusuhan muille.
– On järjetöntä, että henkilö, joka on syyllistynyt vakaviin henkeen ja terveyteen kohdistuviin rikoksiin toistuvasti ja jonka arvioidaan olevan edelleen vaaraksi muille ihmisille, pääsee lopulta aina vapaaksi. Lakiin tarvitaan keinoja vaarallisten vankien vapautumisen estämiseen, Meri toteaa.
Mallia Norjasta ja Tanskasta
Perussuomalaisten ehdotuksen mukaan vankilasta ei tule vapautua alkuperäisen tuomion päätyttyä, mikäli vangin arvioidaan olevan edelleen vaaraksi muiden terveydelle. Mallia voidaan ottaa esimerkiksi Norjasta ja Tanskasta, missä vakavaan rikokseen syyllistynyt henkilö voidaan vankeusrangaistuksen suorittamisen jälkeen tuomita väkivaltariskiarvion perusteella varmuusvankeuteen, jonka jatkamisen tarpeellisuutta arvioidaan säännöllisin väliajoin tuomioistuimen toimesta.
– Nykyisin jopa vaarallisia elinkautisvankeja vapautetaan vankeudesta esimerkiksi sen perusteella, että vanki on ollut päihteetön vankeuden aikana, opiskellut itselleen ammatin tai luonut hyvät perhesuhteet. Näillä sinänsä myönteisillä seikoilla ei saa olla mitään merkitystä, vaan nimenomaan vaarallisuuden muiden hengelle ja terveydelle tulee olla ratkaiseva peruste, Meri esittää.
Lakia on muutettava
Aikaisemmin Suomessa oli käytössä pakkolaitosjärjestelmä, jonka avulla erityistä vaarallisuutta osoittavaan rikokseen syyllistynyt henkilö voitiin pitää rangaistuslaitoksessa määrittelemättömän ajan vielä tuomitun rangaistuksen suorittamisen jälkeenkin. Tästä mahdollisuudesta luovuttiin 2000-luvun alkupuolella, jolloin ajateltiin, että vaaralliset rikolliset tuomittaisiin pakkohoitoon.
– Kuten Terttu Utriainenkin on muistuttanut, niin ihminen voi olla väkivaltainen, mutta ei lain kriteerien mukaan mielisairas, jolloin pakkohoitoon ei voida määrätä. Lakia on tästä syystä muutettava. Siinä on vaarallisten rikollisten mentävä aukko, Meri toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Mika Moring pakkolaitosjärjestelmä väkivaltarikolliset väkivaltariski varmuusvankeus kriminaalipoliittinen ohjelma vaaralliset vangit lakimuutokset elinkautinen turvallisuusuhat Iltalehti Terttu Utriainen Leena Meri
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten eduskuntaryhmältä toimenpidealoite rangaistusjärjestelmän uudistamisesta: ”Ei nykyisellään vastaa kansalaisten oikeustajua”

Leena Meri: Tuoreen seksuaalirikoslain epäkohdat puhuttavat – PS esitti muutoksia jo eduskuntakäsittelyn aikana

Välikysymys nuoriso- ja katujengirikollisuudesta: Tämä on maahanmuuton ongelma – tekijää holhoava ja paapova ja uhrin unohtava rikospolitiikka on Suomen kansallinen ominaispiirre

Leena Meri: Katujengirikollisuus karkaamassa käsistä – Ruotsi ja Tanska varoittavia esimerkkejä

Leena Meri: Oman vauvan surmaamista koskeva lapsensurmapykälä kumottava

Vankiloiden määrää suunnitellaan vähennettäväksi – muutos lisäisi poliisin työtä
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











