

LEHTIKUVA
Viikon 50/2024 luetuin
Joulukuu 2024 luetuin
Li Andersson esiintyi äärivasemmiston katuväkivaltaa tukevassa tilaisuudessa
Vasemmiston meppi Li Andersson puhui äärivasemmistolaista katuväkivaltaa normalisoivassa tilaisuudessa keskiviikkona. Europarlamentin vasemmistoryhmän tapahtuma oli järjestetty Budapestin katupahoinpitelyistä epäiltyjen äärivasemmistolaisten tukemiseksi. Puheessaan Andersson oli erityisen tuohtunut siitä, että kansanedustaja Teemu Keskisarja piti puheen Suomen itsenäisyyspäivän 612-soihtukulkueessa.
Vasemmistoliiton meppi Li Andersson puhui keskiviikkona europarlamentin tiloissa järjestetyssä tilaisuudessa, jonka tarkoituksena oli äärivasemmistolaisen katuväkivallan puolusteleminen ja normalisointi. Tapahtumassa keskusteltiin erityisesti Budapestissa vuonna 2023 tapahtuneista ”antifasistisista” joukkopahoinpitelyistä.
Budapestissa tapahtui 9.-11.2.2023 useita joukkopahoinpitelyitä, joissa joukko naamioituneita henkilöitä hyökkäsi kadulla kävelevien ihmisten kimppuun raukkamaisesti takaapäin. Hyökkääjät löivät uhrejaan päähän vasaroilla, teleskooppipampuilla ja muilla lyömäaseilla. Yhdeksästä uhrista neljä sai vakavia vammoja. Kaikki päähän kohdistuneet lyönnit olisivat voineet olla tappavia.
Uhrit valittiin vaatetuksen perusteella
Uhrien joukossa oli sekä unkarilaisia että ulkomaalaisia. Kohteiksi oli ilmeisesti valittu vaatetuksen ja ulkonäön perusteella sellaisia henkilöitä, joita hyökkääjät pitivät ”fasisteina”. Suomen Uutiset raportoi tapahtuneesta heti tuoreeltaan.
Hyökkäyksiin osallistui viitisentoista henkilöä eri rooleissa. Kyseessä oli monikansallinen äärivasemmistolaisten iskuryhmä, jolla on yhteyksiä Saksassa toimivaan ”vasarajengiin”, joka on viime vuosina suorittanut useita vastaavanlaisia hyökkäyksiä äärioikeistolaisiksi luokittelemiaan henkilöitä kohtaan.
Monet hyökkääjistä naisia
Poliisin mukaan Budapestin hyökkäysten erityispiirteenä oli naisten suuri osuus. Eräässä iskussa puolet hyökkääjistä näyttää olleen naisia. Naiset eivät ainoastaan katselleet vaan osallistuivat aktiivisesti pahoinpitelyihin lyömäaseita käyttäen.
Unkarin poliisi otti paikan päällä kiinni useita epäiltyjä. Yksi heistä oli italialainen Ilaria Salis, josta tuli myöhemmin vasemmiston meppi. Myös hän oli mukana europarlamentissa pidetyssä tapahtumassa yhdessä Li Anderssonin kanssa.
Ilaria Salis asetettiin Unkarissa syytteeseen avunannosta pahoinpitelyihin. Raskauttavana asianhaarana pidettiin sitä, että teot oli tehty osana ääriryhmän rikollista toimintaa. Salis kiisti syyllistyneensä mihinkään.
Rikosepäillystä mepiksi
Kun oikeudenkäynti alkoi tammikuussa 2024, Salis tuotiin oikeuteen kahleissa, kuten Unkarissa on väkivaltarikollisten kohdalla tapana. Tämä herätti suurta huomiota ja Italiassa hänen kohteluaan pidettiin barbaarisena.
Huhtikuussa Italian vihreiden ja vasemmiston vaaliliitto ilmoitti ottavansa Ilaria Salisin eurovaalilistalleen, jotta hän voisi vapautua tutkintavankeudesta meppien nauttiman syytesuojan ansiosta, kertoo Politico-lehti. Hän sai vaaleissa peräti 178 000 ääntä ja pääsi europarlamenttiin. Merkittävä määrä italialaisia oli siis valmis äänestämään äärivasemmistolaisesta katuväkivallasta epäiltyä henkilöä.
– Uskon, että monet äänestivät minua siksi, että he ovat aidosti huolestuneita äärioikeiston noususta, ja osaksi ilmaistakseen tukensa ehdokkaalle, joka on avoimesti antifasistinen, Ilaria Salis kertoi Guardian-lehden haastattelussa.
Europarlamenttiin pääsyn myötä Salis vapautettiin tutkintavankeudesta, jossa hän oli ollut 15 kuukautta. Häntä ei ole julistettu syyttömäksi, vaan oikeudenkäynti on ainoastaan keskeytetty viisivuotisen meppikauden ajaksi. Unkarin viranomaiset ovat jo vaatineet europarlamenttia poistamaan Salisin syytesuojan.
Vasemmisto huolissaan ”antifasismin kriminalisoinnista”
Europarlamentin vasemmistoryhmän järjestämässä tilaisuudessa Budapestin tapahtumia käsiteltiin siitä näkökulmasta, että vangituiksi joutuneet äärivasemmistolaiset ovat kaikki viattomia uhreja ja että ongelmana on Unkarin valtio, joka pyrkii ”kriminalisoimaan antifasismin”.
Tämä on kuitenkin täysin vääristynyt näkökulma. Äärivasemmiston aktivisteja ei vangittu siksi, että heitä epäiltiin Antifan jäseniksi, vaan siksi, että heidän epäiltiin hakanneen ihmisiä vasaralla päähän kadulla.
Katutappelija kokemusasiantuntijana
Li Andersson veti keskustelun toisen osuuden, jonka teemana oli ”Antifasismi tänään ja tulevaisuuden strategiat”. Hänen lisäkseen paneelikeskusteluun osallistuivat antifasismin tutkija Jan Rettig Saksasta, väitöskirjatutkija Sonja Pietiläinen Oulun yliopistosta ja kansanedustaja Raphael Arnault Ranskasta.
”Entiseksi militantiksi” esitelty Arnault itse kehui, että hänellä on niin paljon käytännön kokemusta katutappeluista Generation Identitairen ”fasisteja” vastaan, että Ranskan viranomaiset ovat luokitelleet hänet uhaksi kansalliselle turvallisuudelle.
Andersson vaatii ”äärioikeistolaisuuden stigmatisointia”
Omassa avauspuheenvuorossaan Li Andersson varoitti äärioikeiston ja heteropatriarkaatin noususta. Hän oli hyvin huolissaan siitä, että PS:n ministerit ovat avoimesti puhuneet väestönvaihdosta.
Äärivasemmistolaista katuväkivaltaa normalisoivassa tilaisuudessa puhunut Li Andersson oli erityisen tuohtunut siitä, että kansanedustaja Teemu Keskisarja piti puheen Suomen itsenäisyyspäivän 612-soihtukulkueessa.
Anderssonin mielestä Suomeen tarvitaan äärioikeistolaisuuden ”uudelleenstigmatisointi”: kaikki äärioikeiston tapahtumat on estettävä. Samoin kaikki maahanmuuttopolitiikan tiukentamiseen liittyvät lakiesitykset on estettävä.
Antifan logoa tietokoneensa kannessa pitänyt Li Andersson on aina itse vähätellyt yhteyksiään Antifaan ja muihin väkivaltaisiin äärivasemmistoryhmiin. Siitä huolimatta hän esiintyy europarlamentin vasemmistoryhmän yhteiskuvassa, jossa useat hänen kollegansa pitävät kädessään Antifan lippua.
Väkivaltaverkostoilla on yhteyksiä myös Suomeen
Väkivaltaisen äärivasemmiston kansainväliset verkostot ulottuvat myös Suomeen. Vasemmistolaisen Voima-lehden mukaan Unkari oli toukokuussa pyytänyt Suomea luovuttamaan eurooppalaisen pidätysmääräyksen mukaisesti Suomessa asuvan Italian kansalaisen Unkariin epäiltynä Budapestissa tapahtuneista pahoinpitelyistä. Ei ole tiedossa onko luovutus jo tapahtunut.
Vuonna 2021 Suomen äärivasemmiston Varisverkosto osoitti solidaarisuuttaan Saksan ”vasarajengin” harjoittamalle katuväkivallalle vaatien vangittuna olleen Lina E:n vapauttamista. Samainen Varisverkosto oli järjestämässä tänäkin vuonna Helsinki ilman natseja -mielenosoitusta, jonka tavoitteena on estää 612-soihtukulkueen pitäminen.
Äärivasemmistolaiset mielenosoittajat kävivät poliisien kimppuun Töölöntorilla. Poliisi otti kiinni 40 äärivasemmistolaista mellakoitsijaa. 612-soihtukulkue puolestaan marssi rauhallisesti Hietaniemen sankarihaudoille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Raphael Arnault Sonja Pietiläinen Jan Rettig Varisverkosto antifasismi vasarajengi Ilaria Salis äärivasemmistolainen väkivalta Lina E. Helsinki ilman natseja mepit Budapest Teemu Keskisarja Poliittinen väkivalta Antifa Äärivasemmisto Unkari Li Andersson Vasemmistoliitto EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsalaiskoulu suljettiin radikalisoitumisvaaran takia – ex-opetusministeri Andersson pitää ongelmana yksityistämistä, ei islamismia

Vasemmistotaustainen oikeusprofessori maalailee kauhukuvia maamiinoihin kävelevistä turvapaikanhakijoista – puolustusvaliokunnan perussuomalaisilta tylyt terveiset professorille
Valtiosääntöasiantuntija Martin Scheinin kirjoitti X:ssä viime viikolla viestiketjun, jossa hän esittää erikoisin perusteluin turvapaikanhakijoihin vetoamalla ettei Suomen pitäisi irtautua Ottawan sopimuksesta. Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Jari Ronkainen ja Miko Bergbom tyrmäävät professorin väitteet.

Rami Lehtinen: ”Pitääkö jonkun oikeasti kuolla ennen kuin äärivasemmiston uhka nousee todelliseen keskusteluun Suomessa?”
Suomessa on paljon keskusteltu ääriliikkeiden uhista. Keskusteluja on käyty mm. iltapäivälehdissä ja Ylen A-studiossa. - Keskusteluja vain leimaa yksi pieni yksityiskohta: aihe keskittyy väistämättä aina pelkästään äärioikeiston uhkaan, perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen sanoo.

Analyysi: Yhdysvalloissa vasemmisto radikalisoitui pienessä ajassa ja vieraantui hyvin kauas keskivertoäänestäjistä, ilmiö aiheuttaa vasemmistolle näköharhan
Viime vuosina media on korostanut kerronnassaan "laitaoikeistoa" ja välittänyt mielellään kuvaa oikeiston radikalisoitumisesta länsimaisena ilmiönä. Yhdysvalloista kerätyn datan valossa näyttää kuitenkin siltä, että pikemminkin vasemmiston näkemykset ovat muuttuneet radikaalimmiksi, kun taas oikeisto on pysynyt lähes paikallaan.

”Kuolemaa persuille” lietsonut vasemmistoliiton kuntapoliitikko: ”Olen huono esimerkki siitä, miten väkivaltaretoriikka on yleistynyt ja normalisoitunut poliittisessa diskurssissa”
Vasemmistoliiton Kaakkois-Suomen piirin puheenjohtajistoon kuuluva Esa Annala sanoo äskettäin poistaneensa hämmentävän vihakirjoituksensa sosiaalisesta mediasta, ja pahoittelee toimintaansa.

Antikainen: Vasemmistoliitto jälleen terroristijärjestön puolella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeaikaiset vasemmistoliiton kansanedustajien kommentit Israelin ja terroristijärjestö Hizbollahin välisestä tilanteesta ovat jälleen kerran osoittaneet puolueen taipumuksen levittää ääri-islamistisen terroristijärjestön tietoa. Tämä on vakavaa ja saattaa pahentaa antisemitistisiä asenteita ja edistää vaarallista propagandaa myös Euroopassa.
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.
