Artikkeli kuva

Toimitus suosittelee

Maahanmuuton paine sosiaaliturvalle – ministeri Mäntylä tuumaustunnilla

10.09.2015 |19:28

Suomeen suuntautuva turvapaikanhakijoiden määrä on kiihtynyt rajusti ja äkillisesti. Uutisointi on keskittynyt vastaanottokeskusten perustamiseen ja vapaaehtoisten auttajien ponnistuksiin. Turvapaikanhakijoiden aiheuttama valtava rasitus Suomen sosiaaliturvajärjestelmälle on jäänyt kokonaan käsittelemättä. Sosiaalisessa mediassa keskustelu käy kuumana.

Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä (ps.) kertoo turvapaikkavyöryn aiheuttamista paineista Suomen sosiaaliturvajärjestelmälle. Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo kertoo toimenpiteistä, joilla virtaa hillitään.

Tiedotustilaisuuden videotallenne:

Tviitit tagilla #tuumaustunti


SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
10.
Suomen uutiset logo

Huhtasaari kyseenalaistaa Ylen toimitusjohtajan palkan: ”Presidenttikin saa vähemmän”

18.03.2026 |16:13

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää