

MATTI MATIKAINEN
Mäkelä: Samaan aikaan kun pääministeri ylistää EU:n ”valtavia hyötyjä” – tavallinen kansa maksaa haitat
EU:n kriisitila jatkuu edelleen. Euroopan suuret maat eivät pysty huolehtimaan omistakaan asioistaan. Italia ja Ranska horjuvat taloudessa ja Britannian lähtö unionista on toteutumassa. Kaikenlaiset ”asiantuntijat” keskittyvät ilkkumaan Brexitin tilannetta, vaikkei kukaan oikeasti tiedä mitä tulee tapahtumaan, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä.
– Suomen valtapuolueiden poliitikkojen EU-liturgiaa on koomista kuunnella. Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sanoi eduskunnalle, että EU:n hyödyt ovat ”valtavat”, mutta hyödyistä ei ollut esittää yhtään esimerkkiä.
– Viime aikoina on nähty vapaan maahanmuuton ja avoimien rajojen haittavaikutuksia. Päättäjät ovat niiltä vaikutuksilta turvassa – kärsijän rooli jää tavalliselle kansalle, Mäkelä muistuttaa.
Rikollisilla vapaa liikkuvuus
Mäkelä huomauttaa, että hallitsemattoman ja hallitun maahanmuuton eron Euroopassa voi nähdä vertaamalla itäisen ja läntisen Euroopan joulukatuja.
– Lännessä ovat joulukadulla konepistoolein varustautuneet poliisit panssariautoissa, kadulla betoniporsaat ja naiset peloissaan. Itä-Euroopassa juhlitaan joulua turvallisesti.
– EU:n ansioksi on nähty rikollisuuden torjunta – väitän toisin. Strasbourghin ampujalla oli uutistietojen mukaan rikostaustaa kolmessa maassa, Oulun raiskaustapauksen epäilty saatiin kiinni Saksassa ja Suomeen on tullut satoja uusia seurattavia suojelupoliisille. Tämä kuulostaa rikollisten vapaalta liikkuvuuden mahdollistamiselta.
Suomen tehtävä on suojella suomalaisten etua
Mäkelä toteaa, että alkuperäinen EU ja kauppaliitto voisivatkin olla etumme.
– Integraation syventäminen oli pahasta, ja siitä tulisi palata kohti itsenäisten valtioiden Eurooppaa. EU-liittovaltio on torjuttava päättäväisesti ja tulee varautua euroalueen hajoamiseen.
– Suomen päättäjien tehtävä on suojella suomalaisten etua. Suomen tulee pitää kiinni päätösvallastamme ja rahapussistamme – pysyä vahvana itsenäisenä kansallisvaltiona, Mäkelä toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Strasbourg vapaa liikkuvuus Brexit Integraatio Suojelupoliisi Jani Mäkelä Oulu Liittovaltio Juha Sipilä Rikollisuus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisilla vanha tuttu selitys Oulun lapsiraiskauksille: ”Kotouttaminen on epäonnistunut”

Immonen ja Huhtasaari: Suomen perusteltua erota eurosta – ”EU:n arvot ovat vitsi”

Halla-aho: Suomalaisista suurin osa käännyttäisi toisesta EU-maasta saapuvat turvapaikanhakijat suoraan rajalta – ”Eurooppa ei meitä suojele seuraavalta siirtolaisvyöryltä”

Brexit-äänestystä seuraa luottamusäänestys – itse EU-eron toteutustapa jää vielä epäselväksi

Brexit myllertää brittiparlamentissa: Uusi ryhmä muodostui konservatiivi- ja työväenpuolueista eronneista
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














