

LEHTIKUVA
Mäkelä valtionyhtiö Fortumista: ”Kuuluuko seikkaileminen ja bisneksen tekeminen ulkomailla valtion tehtäviin – mielestäni ei”
Valtionyhtiö Fortumin koko Uniper-omistus siirtyy Saksan valtiolle. Fortumin Uniper-seikkailusta onkin syntymässä veronmaksajille useiden miljardien tappiot. Kansanedustaja Jani Mäkelä kritisoi ankarasti sitä, että valtion omistuksessa olevan yhtiön rahoja sotketaan pörssiyhtiöihin.
Eduskunta aloitti eilen valtion ensi vuoden budjetin käsittelyn. Pääministeri Sanna Marinin (sd) johtaman hallituksen talousarvioesitys vuodelle 2023 on huikeat 8,1 miljardia euroa alijäämäinen, mikä katetaan ottamalla lisää velkaa. Valtionvelka nousee vuoden 2023 lopussa arviolta 146 miljardiin euroon.
Eduskunnassa perusuomalaiset kritisoi ankarasti hallituksen sorvaamaa budjettia, josta tärkeysjärjestys on täysin hukassa, kuten aiempinakin vuosina.
Hallituspuolueiden ideologisten hankkeiden tukeminen jatkuu entiseen tapaan – ja budjetti on lisää velkaa velan päälle.
Perussuomalaisten kansanedustaja, eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jani Mäkelä toteaa, että kriisiaikana järjettömyydet ja epäolennaisuudet tulisi purkaa pois.
– Taustalla on isoja rakenteita, joihin pitäisi puuttua. Esimerkiksi ilmastotoimiin laitetaan miljardeja, ja on otettu koko muuta Eurooppaa 15 vuotta kunnianhimoisempia hiilineutraalisuustavoitteita. Tämän kaltaisiin järjettömyyksiin ei tulisi panostaa tässä hetkessä, Mäkelä sanoi tänään Ylen aamussa.
Hallitus ei ole tinkinyt utopiahankkeistaan
Mäkelä nostaa esille myös, että vaikka budjetti rakentuu entistä enemmän velalle, siitä huolimatta ulkomaille jaetaan miljardeja euroja tulonsiirtoja, esimerkiksi kehitysapuna.
– Ensisijassa isot rakenteet pitäisi muuttaa, mutta leikattavaakin budjetissa kyllä on.
Keskustan kansanedustajan Jouni Ovaskan mukaan hallituksessa jaetaan huoli velkaantumisesta, ja Ovaskan mukaan puolueilla on halua lähteä tasapainottamaan taloutta.
– Se vaatii ainakin kaksi seuraavaa vaalikautta, mutta siihen on mentävä. Sodan ja koronan kautta tulleet isot kustannukset puolustusvoimille on kuitenkin löydetty. Se on ollut oikein, Ovaska sanoi.
Mäkelä huomautti, että Ukrainan sodan ja koronan taakse ei enää voi piiloutua, kun puhe on valtion velkaantumisesta.
– Sodasta ja koronasta huolimatta hallitus ei ole tinkinyt mistään utopistisista tavoitteistaan, kuten ilmastotavoitteista ja oppivelvollisuuden pidennyksestä, joka on viety läpi velkarahalla. Lisätuloja tai säästöjä ei ole hankittu.
Miljardien tappiot uhkaavat veronmaksajia
Valtionyhtiö Fortum on tänään vahvistanut, että Saksa on ostamassa Fortumilta energiayhtiö Uniperin osakkeet, eli Fortumin koko Uniper-omistus siirtyy Saksan valtiolle. Fortumin mukaan neuvottelut ovat jo loppusuoralla.
Fortumin Uniper-seikkailusta on syntymässä veronmaksajille useiden miljardien tappiot. Mäkelä kritisoikin ankarasti sitä, että valtion omistuksessa olevan yhtiön rahoja sotketaan pörssiyhtiöihin.
– Tällöin joudutaan myös tilanteisiin, jolloin asioista ei muka voida kertoa suoraan, koska vastaavien ministerien ja poliitikkojen suut tukitaan sisäpiirimääräyksillä. Yhtälö ei vain toimi. Jatkossa pitääkin miettiä tarkemmin, mitä valtion pitää omistaa ja mitkä ovat valtion ydintehtäviä. Kuuluuko tällainen seikkaileminen ja bisneksen tekeminen ulkomailla valtion tehtäviin? Mielestäni ei.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tuhlaaminen miljarditappiot leikkauskohteet ideologiset hankkeet Jouni Ovaska Uniper tärkeysjärjestys valtionyhtiöt valtion menot verovarat veronmaksajat valtionvelka Alijäämä Sanna Marin Jani Mäkelä Fortum Velkaantuminen perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomi ei saa olla koko maailman sosiaalitoimisto – ”Piikki on laitettava kiinni”

Purra: Uniper puoli-ilmaiseksi Saksalle – Suomelle rippeet

Junnila Uniperin myynnistä Saksalle: Valtion omistajapolitiikan johtaminen on ollut heikkoa ja avutonta

Fortum ja omistajaohjaus – Ranne: ”Molempien johto vaihtoon”

Mäenpää hallitukselle: ”Tuntuu siltä kuin puhuisimme kiviseinälle tai kuuroille korville”

Uniper-sotkusta olisi otettava opiksi – Tavio toivoo valtiolta jatkossa vahvempaa omistajaohjausta: ”Tulisi valvoa strategioita ja ennen kaikkea kansallista etua”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.