

Mäkynen: Wärtsilän yt-neuvottelut moukaroivat Vaasaa – ”Missä on työvoimapula, kun ihmisiä heitetään koko ajan kortistoon?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jukka Mäkynen seuraa huolestuneena Wärtsilän yt-neuvotteluita, jotka iskevät pahiten hänen kotikaupunkiinsa Vaasaan. Wärtsilä irtisanoo Vaasasta 75 työntekijää ja koko maassa sata työntekijää.
– Asiantuntijoiden mukaan meillä pitäisi olla Suomessa huutava työvoimapula. Missä on nyt työvoimapula, kun kotikaupungistani Vaasasta heitetään ihmisiä kortistoon? Ovatko nämä ihmiset saaneet liikaa palkkaa? Ovatko suomalaiset työntekijät liian kalliita, vaikka nämäkin Wärtsilän työntekijät tekevät kovasti töitä elantonsa eteen? Jukka Mäkynen kysyy.
Palkanmaksuhalu kateissa
Mäkysen mielestä näyttää silti, että Suomesta on kadonnut palkanmaksuhalu.
– Ollaanko nyt siirtymässä sellaiseen vaiheeseen, että kaikille aloille on tulossa ennenäkemätön työn halpuutus? Talouden suhdanteet ovat aina vaihdelleet, mutta nykyaikana se on aina tavalliset työntekijät, jotka joustavat ensimmäisenä. Kun yrityksillä menee huonosti, niin miksei yritysten johdon palkoissa voida joustaa? Tällä hetkellä tilanne on Suomessa se, että vain duunarit joustavat.
– Kuitenkin tiedotusvälineissä puhutaan jatkuvasti työvoimapulasta ja monilla työantajilla on huoli päällä siitä, että mistä Suomeen saadaan työvoimaa tulevaisuudessa. Onko niin, että Suomessa ei tulevaisuudessa tarvita työvoimaa juuri ollenkaan, kun joka puolella ollaan potkimassa ihmisiä pois töistä? Mäkynen jyrähtää.
Palkalla on tultava toimeen
Vaasassa käytiin muutama kuukausi sitten kaupungin yt-neuvottelut, joiden seurauksena 25 kaupungin työntekijää tullaan irtisanomaan ja kaupungin henkilötyövuosia vähenee 145 henkilötyövuotta vuoteen 2021 mennessä.
– Vaasassa nostettiin kunnallisveroa 0,5 % tälle vuodelle ja näyttää siltä, että kunnallisvero nousee myös ensi vuodelle. Eli vaikka kunnallisveroa koko ajan nostetaan, niin silti pahoin pelkään, että Vaasan kaupungin budjetin alijäämä jatkaa kasvuaan. Jokainen maalaisjärjellä varustettu vaasalainen veronmaksaja kyllä ymmärtää miksi.
– Vaasassa ja monessa Suomen kunnassa on käynnissä kuntien yt-neuvotteluita ja lomautuksia. Niin julkisella kuin yksityiselläkin puolella tavalliset työntekijät kärsivät eniten. Korvaavia työpaikkoja ei synny tarpeeksi ja vallalla on todella huolestuttava työmarkkinoiden kehityssuunta, jossa palkat poljetaan niin alas, ettei niillä pysty selviytymään ihmisen perustarpeista, kuten asumis- ja ruokakustannuksista. Ketään ei voi pakottaa tekemään töitä nälkäpalkalla, Mäkynen linjaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palkanmaksuhalu toimeentulo Wärtsilä palkka halpatyövoima Vaasa Jukka Mäkynen Kunnat yt-neuvottelut perussuomalaiset Työvoimapula työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wihonen: Saatavuusharkinnan poisto ei ratkaise Suomen työllisyysongelmaa – ”Ensisijaisesti hallituksen tehtävänä on työllistää oman maansa kansalaiset”

Halla-aho Ylen Ykkösaamussa: Halpatyövoimaa, haittamaahanmuuttoa, ilmastoposeerausta, ylimielistä lainvalmistelua – ”Tämä hallitus on ilmeisesti ajatellut, että se voi tehdä mitä haluaa”

Yli puoli miljoonaa ihmistä on työtä vailla – keskustan kansanedustajan mielestä Suomessa on huutava työvoimapula

Halla-aho: Suurissa kaupungeissa maahanmuuttajien tuettu asuminen siirtyy asuntojen vuokriin – kiinteistösijoittajat hyötyvät

Antikainen vaatii ulkomaisen työvoiman tarveharkinnan säilyttämistä

Ranne UPM:n Kaipolan paperitehtaan sulkemisesta: Punavihreä politiikka ja Suomen liian korkea verotus työssään
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Ministeri Lulu Ranne MTV:n Uutisextrassa: Suomi uusii jäänmurtajansa

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








