

Mikko Stig
Mäntylän vastahyökkäys: Asumistukien miljoonat valuvat verottomina osinkoina ay-liikkeelle
SDP koki odottamattoman kovan vastaiskun eduskunnan kyselytunnilla tiistaina, kun se yritti hiillostaa hallitusta eläkeläisten asumistuista. SDP väitti hallituksen leikkaavan asumistukia, vaikka tuki ei laske. Ministeri Hanna Mäntylä kuritti SDP:n Antti Rinnettä poikkeuksellisen rajusti muistuttamalla, että ammattiyhdistysliike kuittaa asumistuista kymmenien miljoonien verovapaat osingot.
– Hallituksen linjauksen mukaan vuokransaajien tasavertaisuuden vuoksi enimmäisasumismenot ja tulonormit tullaan pitämään vuoden 2015 tasossa. Kysymyksessä ei siis ole lähtökohtaisesti leikkaus. Siinä ei tule tapahtumaan laskua eikä nousua, vaan taso tulee säilymään vuoden 2015 tasossa. Jos kysymys olisi ollut leikkauksesta, olisimme voineet sitoa eläkeläisten asumistuen kansaneläkeindeksiin, jolloin tuki olisi tullut putoamaan ja se olisi ollut leikkaus, mutta tätä hallitus ei tehnyt, sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä (ps.) vastasi.
Ay-liike on saanut viiden vuoden aikana 50 miljoonaa euroa VVO:n vuokraosinkoina. Ammattiliitot, mm. Antti Rinne (sd.) on istunut Pro:n hallituksessa, ja kuitannut vuokratuotoista verovapaat osingot. Vuokrien tuottoja maksatetaan suurelta osin pienituloisille maksettavilla asumistuilla, Mäntylä syytti.
Kun SDP:n Pia Viitanen tinkasi asiasta edelleen, Mäntylä kävi vastahyökkäykseen: hän muistutti, ettei hallitus voi ratkoa vuokrien kovuuteen liittyvää ongelmaa pelkästään tukia nostamalla, koska se tuppaa vain nostamaan vuokria entisestään. Tuet menevät siis käytännössä aivan muualle kuin köyhien eläkeläisten taskuihin. Tukien saajia löytyy jopa SDP:n joukosta.
Antti Rinne asumistukien kummisetänä
– Hallitus tavoittelee päätöksillään myös sitä, että ihmisillä on mahdollisuus asua kohtuuhintaisissa asunnoissa. Jokainen asumistuen korotus heijastuu myös vuokratasoihin, Mäntylä aloitti.
– Tästä on tuore Ylen uutinen: ay-liike on saanut viiden vuoden aikana 50 miljoonaa euroa VVO:n vuokraosinkoina. Ammattiliitot, mm. Antti Rinne (sd.) on istunut Pro:n hallituksessa, ja kuitannut vuokratuotoista verovapaat osingot. Vuokrien tuottoja maksatetaan suurelta osin pienituloisille maksettavilla asumistuilla, Mäntylä syytti.
Tämä sai aikaan hämmästynyttä ja levotonta kohinaa SDP:n riveissä. Puhemies Maria Lohela joutui pyytämään salia rauhoittumaan. SDP:n Tuula Haatainen sivuutti Mäntylän hyökkäyksen hämmästyneenä ja koetti palata alkuperäiseen aiheeseen pyytäen hallitusta etsimään viiden miljoonan asumistukisäästöön, joka jäädytyksellä saavutetaan, rahat muualta, kuten autoverosta.
Talousvaliokunnan puheenjohtaja Kaj Turunen (ps.) palasi kuitenkin ay-liikkeen osuuteen.
VVO:n Arava- ja asumistuet osinkoihin
– Kun asumistukia korotetaan, se heijastuu yleensä vuokrahintoihin ja saman verran vuokria korotetaan. Valtion tukemissa Arava-asunnoissa asuu noin puolet vuokralaisista. Jos katsoo VVO:n osingonjakoa, jonka omistaa ammattiyhdistysliike, vuonna 2008 neljä miljoonaa. Siitä se on noussut portaittain ja vuonna 2014 sieltä on jaettu liki 25 miljoonaa. Kysyisin asuntoministeriltä, miten hallituksessa huomioidaan jatkossa tämä, Turunen kysyi.
Asuntoasioista vastaava maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) vastasi, että hallitus valmistelee esitystä, jolla rajoitetaan valtion tukeman vuokra-asuntotuotannon vuokrien nousua niin, että asunnon rakentajan omalle pääomalle saamaa tuottoa lasketaan kahdeksasta prosentista neljään prosenttiin. Tästä puhuttiin jo hallitusneuvotteluissa.
– Näin ollen valtion tuetussa asuntotuotannossa ei pystytä korottamaan kohtuuttomasti vuokria, Tiilikainen lupasi.
– Tämän lisäksi tuodaan uusia toimenpiteitä, joilla avataan vuokra-asuntotuotantoa uusille toimijoille. Siirrytään kohdekohtaiseen tarkasteluun toimijakohtaisen tarkastelun sijasta, Tiilikainen paljasti.
SDP:n arvelut ”pötypuhetta”
Viitanen väitti hallituksen suhtautuvan eläkeläisiin kylmäkiskoisesti ja väitti SDP:n varjobudjetissa otettavan vähemmän velkaa kuin hallitus ottaa, eikä SDP siltikään leikkaisi pienituloisilta ja eläkeläisiltä. Hän väitti hallituksen eriarvoistavan eläkeläisten ja palkansaajien verokohtelun lupauksiensa vastaisesti. Tähän vastasi valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.).
– Väititte viitaten SDP:n varjobudjettiin, ettette lisää velkataakkaa. Tuo on suoranaisesti pötypuhetta. Te lisäätte velkataakkaa, kiristätte verotusta 750 miljoonalla eurolla, teillä ei ole esityksessä yhtään rakenteellista uudistusta ja sen päälle yritätte laastarilla paikata pysyviä menoja. Älkää silloin väittäkö täällä, että te ette lisäisi velkataakkaa, Stubb napautti.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: Hanna Mäntylän työ toi tulosta – eläkeläisten asumistuen leikkaus perutaan

Eläkeläiset mielissään asumistukipäätöksestä – moni olisi joutunut jättämään kotinsa

Perussuomalaiset: ARA lakkautettava, valtion asuntorahat asukkaiden hyödyksi
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Strandman varoittaa tuulivoiman haavoittuvuudesta: ”Lavat jäässä ja sähkön hinta pilvissä”
Tuulivoiman tuotanto on romahtanut Suomessa poikkeuksellisen pitkän jäätymisjakson vuoksi, ja sähkön hinta on noussut jyrkästi. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman kommentoi tilannetta Facebookissa ja vaatii tuulivoimahankkeisiin enemmän realismia sekä alueiden asukkaiden kuulemista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














