

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Massamaahanmuutto ei ole tuonut Saksaan kaivattua työvoimaa – Wall Street Journal kummastelee Saksan maahanmuuttopolitiikkaa
Amerikkalainen talouslehti ihmettelee Saksan maahanmuuttopolitiikan surullista tilaa. Vaikka Saksa on vuoden 2015 turvapaikkanhakija-aallosta alkaen saanut yli kolmen miljoonan ihmisen muuttovoiton, maata vaivaa sitkeä työvoimapula. Massamaahanmuutto ei ole siis tuonut riittävästi työntekijöitä. Sen sijaan sosiaaliturvan saajien ja rikollisten määrät ovat kasvaneet.
Tunnettu amerikkalainen talouslehti Wall Street Journal hämmästelee artikkelissaan Saksan tilannetta. Vuosien 2015 ja 2021 välillä Saksaan on muuttanut yli 11 miljoonaa ihmistä. Samaan aikaan maasta pois on muuttanut noin kahdeksan miljoonaa ihmistä, kertoo Saksan tilastokeskus.
Muuttovoitto ei ole tuonut työvoimaa
Saksan saama muuttovoitto on siis kolmisen miljoonaa ihmistä. Mutta monet tulijat näkyvät rikos- ja sosiaalitukitilastoissa sen sijaan, että heistä tulisi kipeästi kaivattua työvoimaa. Ja Saksan hallituksella ei ole pienintäkään aikomusta tehdä mitään epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikkansa korjaamiseksi, kommentoi Junge Freiheit -nettilehti.
Wall Street Journalin mukaan Saksan pääongelma on siinä, että suurimmalla osalla tulijoista ei ole riittävää koulutusta tai sopivaa työkokemusta. Heille on vaikea löytää paikkaa Saksan työmarkkinoilla, joilla vaaditaan pätevyystodistuksia ja osoitettua osaamista.
Kouluttamattomia tulijoita vaikea työllistää
Saksa ei myöskään ole onnistunut tulijoiden kouluttamisessa kovin hyvin. Niinpä tulijoiden on vaikea löytää töitä.
Osaltaan ongelma johtuu siitä, että humanitaarisen maahanmuuton osuus on niin suuri. Vain kymmenisen prosenttia maahanmuuttajista tulee Saksaan työn perässä, kun esimerkiksi Kanadan kohdalla työperäisten, koulutettujen tulijoiden osuus on kolmannes.
Tilanne ei parannu avoimien rajojen politiikalla
Wall Street Journal ei näe parannusta Saksan tilanteeseen. Sallivasta maahanmuuttopolitiikastaan tunnettu Saksa tullee jatkossakin ottamaan vastaan paljon turvapaikanhakijoita, joita se ei kykene työllistämään. Niinpä humanitaaristen maahanmuuttajien yliedustus rikos- ja sosiaaliturvatilastoissa tulee jatkossakin olemaan suuri.
Talouslehden mukaan Saksan työvoimapulan ratkaisemiseen tarvittaisiin noin 400 000 koulutettua maahanmuuttajaa joka vuosi. Nykyinen maahanmuuttopolitiikka ei kykene tätä tarvetta täyttämään laadullisesti.
Tulijoiden määrä sinänsä riittäisi, sillä vuoden 2015 jälkeinen muuttovoitto on ollut suunnilleen tuo vaadittu 400 000 maahanmuuttajaa vuodessa. Mutta humanitaarisista tulijoista ei ole ratkaisuksi työvoimapulaan, jos ja kun he eivät työllisty.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- muuttovoitto maastamuutto humanitaarinen maahanmuutto massamaahanmuutto Työperäinen maahanmuutto Saksa työllisyys maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pieni, mutta vaikutusvaltainen vähemmistö hyötyy yhteiskunnalle haitallisesta maahanmuutosta – kriittisesti suhtautuvan hiljaisen enemmistön on vaikeaa saada ääntään kuuluviin

Teknologiateollisuuden pomon mielestä Suomi tarvitsee liki 1,4 miljoonaa maahanmuuttajaa muka töitä tekemään – Purra: ”Todellisuudesta irronnutta ja vastuutonta puhetta”

Suuryritykset ja niiden etujärjestöt lobbaavat halpatyövoiman maahanmuuttoa, koska se on veronmaksajien kustantama yritystuki

Marin ajelee kaksilla rattailla – hamuaa työperäistä maahanmuuttoa, mutta ei ymmärrä mallia, jossa työnantajan palkkakuluja siirtyy yhteiskunnan maksettavaksi

Perussuomalaiset haluaa parantaa työn tekemisen kannattavuutta: ”Työperäinen maahanmuutto on pelkkä laastari, joka aiheuttaa uusia ongelmia”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii koko hallitusta tulemaan perussuomalaisten linjalle ja antamaan yksiselitteisen viestin. Vaatimus syntyi sen jälkeen, kun MTV Uutisten Ceutassa vieraillut toimittaja kertoi laittomasti rajan ylittäneiden siirtolaisten tiedustelevan leirillä, saako Suomesta helposti turvapaikan. Toimittajan mukaan siirtolaiset esittivät kysymyksen toiveikkaaseen sävyyn.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













