

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Megamoskeijan rakentaminen puhuttaa Ruotsissa – “Tukholmaan ei tarvita terroristien lastentarhaa”
Milli Görüş -liikkeen mahtimoskeijan rakennusprojekti Tukholmassa herättää kysymyksiä uskonnollisten liikkeiden tarkoitusperistä sekä rahoituksesta. Pohjoismaisen hyvinvointivaltion säilyttäminen edellyttää kaikkien yhteistä panosta. Kotoutumista vastustavien laitosten paikka ei ole täällä, kirjoittaa ruotsalainen mielipidevaikuttaja.
Tukholman kaupunki on antanut kyseenalaisen maineen omaavan ääriuskonnollisen, “antisemitistisen, hbtq- ja naisvihamielisen” Milli Görüş -liikkeen “sivukonttorille” luvan moskeijan rakentamiseksi Tukholman Skärholmeniin.
Ihan pikkupyhätöstä ei ole kyse, sillä rakennuksesta on tulossa “Pohjois-Euroopan suurin moskeija”.
Kirjailija ja yhteiskunnallinen keskustelija Kurdo Baksi tiedustelee poleemisessa kirjoituksessaan Expressenin mielipidesivulla, onko Tukholman kaupunki tietoinen siitä, kenen kanssa he oikeasti ovat tekemisissä.
”Moskeijat kasvattavat terroristeja”
Baksin mukaan Milli Görüş perustettiin Turkissa 1970-luvulla edistämään ääri-islamistista ajatussuuntaa. Tänään uskonnollinen liike on presidentti Recep Tayyip Erdoğanin ja hänen AKP-puolueensa asialla ja ”rakentaa moskeijoita länteen vastustaakseen muslimien integroitumista yhteiskuntaan”.
– Ei tarvitse olla minkään sortin asiantuntija ymmärtääkseen, että että islamistien moskeijat kasvattavat nuoria, jotka myöhemmin hakeutuvat Al-Qaidan ja Isiksen kaltaisten terroristiryhmien pariin, Baksi kirjoittaa.
Muslimit integroitava yhteiskuntaan
Hän muistuttaa lisäksi, että jo vuonna 2017 Ruotsissa oleskeli 2000 ääri-islamistia ja heistä 300 matkasi Syyriaan sekä Irakiin eri terroristijärjestöjen riveihin. Ruotsissa on tapahtunut myös ääri-islamistisia terroritekoja ja terrorismin uhka on edelleen kasvanut.
– Miten kaikki tämä on päässyt unohtumaan Tukholman kaupungin viranomaisilta? Baksi kysyy.
– Viranomaisten tehtävänä on integroida muslimit yhteiskuntaan, eikä repiä entistäkin leveämpiä railoja muslimiväestön ja muiden Ruotsin asukkaiden välille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koulutuskeskus lastentarha Milli Görüş Pohjois-Euroopan suurin moskeija Kurdo Baksi Isis-terroristijärjestö AKP Skärholmen Recep Tayyip Erdoğan Moskeija Al Qaida Tukholma Integraatio Kotoutuminen Turkki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Islamistiyhteyksistä epäilty kansanedustaja joutui eroamaan Ruotsin sosialidemokraateista – vielä syksyllä puolueen puheenjohtaja puolusteli häntä

Pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan

Kehno kotoutuminen maksaa maltaita – tulkkien käytöstä miljardikulut pelkästään terveyspalveluissa

Ammuskelua kaduilla ja 13 kiloa kokaiinia – Koponen: Maahanmuuttajajengiläiset kuriin ja kotimaihin

Palkkamurhaajat rekrytoidaan nyt verkosta – henki on halpaa ja lähtee muutamalla sadalla eurolla

Maahanmuuttoviraston työntekijä tehtaili työlupia urakalla ja sai syytteen – uusi työ löytyi poliisista
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











