

LEHTIKUVA
Metso vähentää jopa satoja Suomesta
Teollisuuden syöksy jatkuu. Konepajayhtiö Metso suunnittelee suuria vähennyksiä toimintoihinsa Suomessa. Vähennystarpeeksi tiedetään nyt jo noin 50 henkilöä, mutta Tampereella neuvotellaan ratkaisuista, jotka voivat johtaa koko valimon ja koneistamon sulkemiseen.
Tampereen valimoa ja koneistusta koskeviin yt-neuvotteluihin kuuluu peräti 240 työntekijää. Metso kertoi asiasta tiedotteessaan maanantaina.
Tampereella ja Kajaanissa vähenee
Automaatio- ja kaivos- ja maarakennusliiketoimintoja sekä yhtiön konsernihallintoa koskevat yt-neuvottelut saattavat johtaa yhteensä noin 50 työpaikan vähentämiseen Suomessa vuoden 2013 loppuun mennessä.
Metson mukaan pysyvät rakenteelliset muutokset massa- ja paperiteollisuudessa ovat vähentäneet Metson prosessiautomaatiojärjestelmien kysyntää. Tämä johtaa automaatioliiketoiminnan tehostamiseen, mikä vähentää työvoiman tarvetta noin 40 työpaikan verran.
Neuvottelut koskevat liiketoimintalinjan Operations ja R&D- toimintojen henkilöstöä pääasiassa Tampereella ja Kajaanissa. Konsernihallinnosta vähennetään noin 10 työpaikkaa.
Suljetaanko tai myydäänkö?
Suurenpi yt-neuvottelu koskee kaivos- ja maarakennusliiketoiminnan Tampereen valimotoimintojen henkilöstöä. Neuvotteluilla pyritään sopeuttamaan valimon toiminta toimintaympäristön muutoksiin ja odotettavissa olevaan kysyntään.
Vaihtoehtoina tutkitaan lomautuksia, toimintojen pysyvää vähentämistä ja tuotannon siirtämistä muihin yksiköihin ja sen myötä koko Tampereen valimon lopettamista tai toimintojen myymistä kokonaan tai osittain. Neuvottelut koskevat myös koneistusta, jonka toiminta riippuu valimosta.
Neuvottelut koskevat yhteensä noin 240 henkilöä, ja ne koskevat kaikkia henkilöstöryhmiä. Päätökset pannaan toimeen pääosin vuoden 2014 aikana.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










