

PS ARKISTO
Mielipide: Rasismikeskustelussa unohdettu ääriliikkeiden pääkohde
Oulun puukotustapausten johdosta eduskunnassa käytiin maanantaina 24.6. värikäs keskustelu yhdenvertaisuudesta, tasa-arvosta ja syrjimättömyydestä. Ääriliikkeiden viharikoksista on syytäkin keskustella, vaikka vihervasemmistolainen näkökulma asiaan onkin varsin suppea.
Kaikenlainen fyysinen ja henkinen väkivalta on ehdottoman tuomittavaa. Motiivista riippumatta.
Viime viikkojen hirvittävien maahanmuuttajataustaisiin kohdistuneiden tekojen lisäksi on tärkeä muistaa myös juutalaisten merkittävästi heikentynyt turvallisuustilanne Hamasin terrori-iskun käynnistämän Gazan sodan alkamisesta lähtien. Ääri-islamistinen sekä molemmat, äärioikeistolainen ja äärivasemmistolainen terrori, kohdistuvat vahvasti heihin. Hamas on kehottanut kannattajiaan iskuihin juutalaisia vastaan ympäri maailman. Viimeksi sunnuntaina sytytettiin tuleen kaksi synagogaa Venäjällä. Arveluiden mukaan Isisin toimesta.
On surullista, että myös Suomessa tämä pieni vähemmistö joutuu jatkuvasti pelkäämään henkensä edestä, pyytämään poliisin suojelua, sulkemaan synagogan vierasryhmiltä ja harkitsemaan koulun sulkemista. Palestiina-mielenosoituksissa toistellaan Hamasin iskulausetta ”From the river to the sea, Palestine will be free”. Eli vaaditaan Israelin valtion pyyhkimistä pois maailmankartalta. Myös nuoret ja lapset joutuvat kouluissa huutelun ja uhkailujen kohteeksi. Tällaista ei voi mitenkään perustella Palestiina-aktivismina. Kyse on yksiselitteisesti antisemitismistä. Juutalaisten, kuten kaikkien muidenkin, on saatava elää Suomessa pelkäämättä lastensa puolesta.
Onneksi Orpon hallitus ei ole unohtanut heitäkään, kuten hallituksen viime syksyn rasismitiedonannosta ilmenee:
”Ehkäistään vihatekoja juutalaisia, muslimeja, kristittyjä ja muita uskontoryhmiä kohtaan. Kriminalisoidaan holokaustin kielto. Vainojen uhrien muistopäivää ryhdytään viettämään kansainvälisen käytännön mukaisesti. Selvitetään mahdollisuudet ainakin natsismin ja kommunismin symbolien käyttämisen kriminalisointiin, kun niitä käytetään aatteiden edistämistä tavoitellen.”
Kaisa Garedew
kansanedustaja (ps)
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Petteri Orpon hallitus rasismikeskustelu Kaisa Garedew vihervasemmisto Hamas Juutalaiset Antisemitismi Ääriliikkeet ISIS
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kohuimaami herättelee uskovaisia: Homous on syntiä, popmusiikki saatanasta ja lapsilta kaivataan nöyryyttä

Vasemmisto marssi vappuna punalippujen alla vaatien vallankumousta – kulkueesta kuului juutalaisvastaista huutoa ja vaatimuksia Israelin valtion hävittämisestä

Yhdysvaltojen yliopistomielenosoituksia suunniteltu kuukausien ajan – taustalla häärivät hämärät järjestöt

Oikeisto- ja vasemmistoradikaalit sekä islamistit tekivät Saksassa viime vuonna ennätysmäärän rikoksia

60 minutes Australia: Kalifaattihallintoa ja shariaa ajava islamistijärjestö soluttautunut palestiinalaismielenosoituksiin

Tynkkynen: Juutalaisvastaisten oppimateriaalien tukeminen EU-varoista loputtava
Viikon suosituimmat

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.
Uusimmat

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










