

LEHTIKUVA
Ministeri Ranne tyrmää huhut: ”Maakuntakentistä pidetään huolta tulevaisuudessakin”
Hallitus säilyttää nykyisen lentoasemaverkon ja kehittää edelleen Suomen sisäistä lentoliikennettä. Ostopalveluliikenteeseen haetaan kaupunkeja tasa-arvoisesti kohtelevaa sopimusmallia.
Julkisuudessa on kuulunut jonkin verran huolestuneita viestejä siitä, että hallitus ei olisi ylläpitämässä maakuntakenttiä. Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne tyrmää huhut.
– Me pidämme huolta maakuntakentistä ja turvaamme lentoyhteydet koko Suomeen. Pidän tärkeänä, että lentämällä pääsee turvallisesti ja nopeasti perille, ministeri Ranne sanoo.
Hallitus turvaa tärkeät lentoyhteydet
Hallitus edistää kolmen tunnin saavutettavuutta koko Suomeen. Ministeri Ranne painottaa, että Suomen sisäisiä lentoyhteyksiä kehitetään huoltovarmuuden, vientiteollisuuden ja matkailun tarpeet huomioon ottaen.
Paremmista lentoyhteyksistä hyötyvät myös maakuntien yritykset ja asukkaat.
Linjaus sisältyy pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelmaan. Hallitus on sitoutunut säilyttämään nykymuotoisen lentoasemaverkon ja kehittämään Suomen sisäistä lentoliikennettä. Kehittäminen tapahtuu ensisijaisesti markkinaehtoisesti, mutta hallitus turvaa yhteiskunnan toimintojen kannalta tärkeät lentoyhteydet tarvittaessa ostopalveluliikenteellä.
Vilkas lentoliikenne on Suomelle elinehto
Lentojen ostoja tarkasteltiin jo budjettiriihessä 2023. Silloin hallitus päätti jatkaa määräaikaisesti koronapandemian aikana käynnistynyttä ostopalveluliikennettä Joensuun, Jyväskylän, Kajaanin, Kemi-Tornion ja Kokkola-Pietarsaaren lentoasemien sekä Helsinki-Vantaan lentoaseman välillä. Nämä reitit on kilpailutettu vuoden 2026 maaliskuun loppuun saakka. Samassa budjettiriihessä sovittiin myös lentoliikenteen järjestämisestä Poriin mahdollisen uuden kilpailutuksen yhteydessä.
Hallitus linjasi tuolloin myös, että jatkossa kaupunkeja kohdellaan yhdenvertaisesti eli tukiprosentit ja sopimukset ovat samankaltaisia. Valtion täysimääräinen tuki maakuntalentojen ostopalveluliikenteelle päättyy keväällä 2026. Päätöksiä jatkosta tehdään kevään 2025 puoliväliriihessä.
– Suomalaiset ansaitsevat ja tarvitsevat toimivan lentokenttäverkoston. Vilkas lentoliikenne on Suomelle elinehto, toteaa ministeri Ranne.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lentoasemaverkko maakuntakentät Petteri Orpon hallitus ostopalvelut maakuntalennot lentoyhteydet matkailu Lulu Ranne Lentoliikenne budjettiriihi vientiteollisuus Huoltovarmuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Garedew maakuntien pelastamisen puolesta: “Koko maan saavutettavuus on maakuntien elinehto”

Satakunnan merkitys koko Suomen taloudelle on tärkeä – Huru ja Koskela: Porin lentokentän toiminta turvattava

Vaasan vaalipiirin kansanedustajat kysyvät Kauhavan lentotoimintaharjoituksista – kentän ylläpitäminen sekä kansallisen että Nato-liittolaisten puolustuksen kannalta tarpeellista

Mika Raatikainen Malmin lentoaseman ystävät ry:n puheenjohtajaksi: Työ lentoaseman säilyttämiseksi jatkuu – lentotoiminnan kannalta ei vielä ole tehty peruuttamatonta tuhoa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.