Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ministeri Ranne tyrmää huhut: ”Maakuntakentistä pidetään huolta tulevaisuudessakin”

20.11.2024 |18:15

Hallitus säilyttää nykyisen lentoasemaverkon ja kehittää edelleen Suomen sisäistä lentoliikennettä. Ostopalveluliikenteeseen haetaan kaupunkeja tasa-arvoisesti kohtelevaa sopimusmallia.

Julkisuudessa on kuulunut jonkin verran huolestuneita viestejä siitä, että hallitus ei olisi ylläpitämässä maakuntakenttiä. Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne tyrmää huhut.

– Me pidämme huolta maakuntakentistä ja turvaamme lentoyhteydet koko Suomeen. Pidän tärkeänä, että lentämällä pääsee turvallisesti ja nopeasti perille, ministeri Ranne sanoo.

Hallitus turvaa tärkeät lentoyhteydet

Hallitus edistää kolmen tunnin saavutettavuutta koko Suomeen. Ministeri Ranne painottaa, että Suomen sisäisiä lentoyhteyksiä kehitetään huoltovarmuuden, vientiteollisuuden ja matkailun tarpeet huomioon ottaen.

Paremmista lentoyhteyksistä hyötyvät myös maakuntien yritykset ja asukkaat.

Linjaus sisältyy pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelmaan. Hallitus on sitoutunut säilyttämään nykymuotoisen lentoasemaverkon ja kehittämään Suomen sisäistä lentoliikennettä. Kehittäminen tapahtuu ensisijaisesti markkinaehtoisesti, mutta hallitus turvaa yhteiskunnan toimintojen kannalta tärkeät lentoyhteydet tarvittaessa ostopalveluliikenteellä.

Vilkas lentoliikenne on Suomelle elinehto

Lentojen ostoja tarkasteltiin jo budjettiriihessä 2023. Silloin hallitus päätti jatkaa määräaikaisesti koronapandemian aikana käynnistynyttä ostopalveluliikennettä Joensuun, Jyväskylän, Kajaanin, Kemi-Tornion ja Kokkola-Pietarsaaren lentoasemien sekä Helsinki-Vantaan lentoaseman välillä. Nämä reitit on kilpailutettu vuoden 2026 maaliskuun loppuun saakka. Samassa budjettiriihessä sovittiin myös lentoliikenteen järjestämisestä Poriin mahdollisen uuden kilpailutuksen yhteydessä.

Hallitus linjasi tuolloin myös, että jatkossa kaupunkeja kohdellaan yhdenvertaisesti eli tukiprosentit ja sopimukset ovat samankaltaisia. Valtion täysimääräinen tuki maakuntalentojen ostopalveluliikenteelle päättyy keväällä 2026. Päätöksiä jatkosta tehdään kevään 2025 puoliväliriihessä.

– Suomalaiset ansaitsevat ja tarvitsevat toimivan lentokenttäverkoston. Vilkas lentoliikenne on Suomelle elinehto, toteaa ministeri Ranne.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
6.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
7.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
8.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
9.
Suomen uutiset logo

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”

18.08.2025 |14:51
10.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää