
Muslimimaiden yhteistyöjärjestö kehottaa jäsenvaltioita toimiin Ruotsia ja Tanskaa vastaan – sananvapautta ei saa käyttää Koraanin häpäisyn verukkeena
Muslimimaiden yhteistyöjärjestö tuomitsi maanantain kriisikokouksessaan ankarasti Ruotsissa ja Tanskassa tehdyt Koraanien polttamiset. OIC:n jäsenmaita pyydetään harkitsemaan itsenäisiä, muun muassa poliittisia ja taloudellisia toimia kahta Pohjoismaata vastaan.
”Kehotamme jäsenmaita harkitsemaan asianmukaisia toimia Pyhää Koraania polttavia ja häpäiseviä valtioita vastaan, mukaan lukien Ruotsi ja Tanska”, lukee kokouksen julkilausumassa.
Etänä pidetyssä ylimääräisessä kokouksessaan 57 muslimimaan ulkoministerit pääsivät yhteisymmärrykseen 35 eri tavasta, joilla vastataan Koraanien polttamiseen.
Suositellut toimet sisältävät taloudellisia, kulttuuriin liittyviä sekä ennen kaikkea poliittisia operaatioita sekä vaikuttamista kohdemaihin.
Viranomaiset varautuneet levottomuuksiin
OIC:n (Organisation of Islamic Cooperation) mukaan Ruotsi ja Tanska rikkovat YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselmia ”suvaitsevaisuudesta, kansainvälisestä rauhasta ja turvallisuudesta”. Järjestö valittaa syvästi sitä, että Ruotsin viranomaiset myöntävät edelleen lupia mielenosoituksiin, joissa häpäistään Koraania.
Koraani poltettiin viimeksi maanantaina valtiopäivätalon edessä Tukholmassa. Tilanne Ruotsissa on jännittynyt ja viranomaiset ovat varautuneet levottomuuksiin Ruotsissa ja ulkomailla.
Terrori-iskujen uhkatasoa ei ole nostettu mutta ”yksinäisen suden” tekemä isku on mahdollinen.
EU:lle viesti sanavapauden rajoista
Sen lisäksi, että muslimimaat kehottavat suoraan Ruotsia ja Tanskaa ryhtymään oikeudellisiin toimiin häpäisyjä vastaan, ne aikovat ottaa asian esille myös kansainvälisillä foorumeilla.
Järjestö lähettää valtuuskunnan Euroopan komission pakeille ”ilmaistakseen tuomitsevansa” Koraanin häpäisyn.
Unionia kehotetaan myös varmistamaan, ettei kyseistä rikosta toisteta käyttäen sanavapautta teon verukkeena. Koraanin polttamiset aiotaan ottaa esille myös YK:ssa. Asia tulee olemaan esillä samaten eri muslimiorganisaatioiden kokousagendalla.
Ruotsi ja Tanska tarttuivat toimeen
Pääministeri Ulf Kristersson ilmoitti sunnuntaina, että Ruotsi on aloittanut työn lainsäädännön analysoimiseksi, jotta tarvittavat toimet voidaan tehdä ”kansallisen turvallisuuden vahvistamiseksi”.
Ulkoministeri Tobias Billström puhui puhelimessa OIC:n pääsihteeri Hissein Brahim Tahan kanssa ennen OIC:n kokousta. Näin oli tehnyt myös Tanskan ulkoministeri Lars Løkke Rasmussen.
Tanska on aloittanut selvityksen löytääkseen ”juridisen työkalun”, jolla Koraanin polttamiset voitaisiin estää ulkomaisten lähetystöjen edustalla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Muslimimaiden yhteistyöjärjestö Hissein Brahim Taha yksinäinen susi Organisation of Islamic Cooperation OIC Koraanin polttamisen kieltäminen Tobias Billström Koraanin polttaminen levottomuudet Koraani lainsäädäntö Lars Løkke Rasmussen terrori-isku Ulf Kristersson politiikka Tanska Euroopan komissio Sananvapaus Islam Ruotsi Kulttuuri talous EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hizbollah-johtaja käskyttää länsimaita lopettamaan Koraanien polttamisen – ”vastuullisten musliminuorten” rankaistava tottelemattomia
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!