

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Näin nakerretaan hyvinvointivaltion perustaa: Hammaslääkäri varasti veronmaksajilta 8 miljoonaa kruunua
Syyttäjä epäilee hammaslääkäriyritysten laskuttaneen ruotsalaiselta yhteiskunnalta tekaistuista hoitokäynneistä lähes 8 miljoonaa kruunua. Tuhannet tekaistut käynnit syötettiin suoraan paikallisen Kelan (Försäkringskassan) maksujärjestelmään. Varastetut rahat investoitiin ravintolaan Tukholman keskustassa.
Kaikkiaan kyse on 5 400:sta tekaistusta potilaskäynnistä yhdellä klinikalla ja 800:sta käynnistä sisaryrityksen hoitopisteessä, kertoo Tandläkartidningen. Hammaslääkäri sekä yrityksen taloushenkilö huijasivat paikalliselta Kelalta hoitokorvauksia yhteensä 7,8 miljoonaa kruunua.
Syytteen mukaan miehet olivat käyttäneet petoksessa oikeiden henkilöiden potilastietoja, jotka he olivat kopioineet paikallisen Kelan järjestelmästä. Tietojen syöttämisessä käytettiin sekä epäiltyjen omia että yrityksen muiden henkilöiden järjestelmätunnuksia.
Reikä yhteiskunnan hunajapurkin kyljessä
Petoksessa on hyödynnetty sellaisten yli 65-vuotiaiden henkilötietoja, jotka eivät ole saaneet hammashoidon tukea. Henkilötiedot on kerätty koko Ruotsin alueelta, eivätkä ihmiset ole olleet tietoisia identiteettiinsä väärinkäytöstä.
Suuri osa tekaistuista käynneistä on raportoitu tapahtuneeksi viikonloppuisin tai juhlapyhinä. Rikos on todella hyvin suunniteltu ja sen suorittamisessa on käytetty hyväksi yhteiskunnan digitaalisten tukijärjestelmien ja satojen miljardien kruunujen liikkeiden perusteellista tuntemusta.
– Kyseessä on rikollisuus, joka on uhka hyvinvointiyhteiskunnallemme, muistuttaa kansliapäällikkö Anna-Karin Hansen talousrikoksia tutkivasta Ekobrottsmyndighetenistä viraston tiedotteessa.
Tuloa tekemättömästä työstä
– Molemmat yhtiöt ovat hoitaneet verot, maksut sekä kirjanpidon, mikä mielestäni kertoo suunnitelmallisuudesta ja on jossain määrin myös syynä siihen, että rikokset saattoivat jatkua pitkään havaitsematta, sanoo EBM:n syyttäjä Ann Lidén.
– Vakuutuskassan (Försäkringskassan) maksut on kirjattu reaalituloiksi. Se on kuitenkin kirjanpitorikos, koska maksuja ei voida pitää tulona suoritetusta hoidosta, koska hoitoa ei ole koskaan tapahtunut.
Rikosepäily koskee vuosia 2021–2022. Kaksikko saa törkeän petoksen lisäksi syytteet myös törkeästä kirjanpitorikoksesta sekä törkeästä rahanpesusta. Rikoshyöty on syytteen mukaan käytetty ravintolainvestointiin Tukholman keskustassa. Epäillyille vaaditaan liiketoimintakieltoa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ann Lidén Anna-Karin Hansen järjestelmätunnukset maksujärjestelmä potilastiedot törkeä petos EBM Ekobrottsmyndigheten korvausjärjestelmä törkeä kirjanpitorikos hammaslääkäri potilastietojärjestelmät Försäkringskassan hyvinvointiyhteiskunta törkeä rahanpesu Kela Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hyvinvointivaltiota jymäytettiin oikein olan takaa: Isis-terroristit saivat sosiaalitukien lisäksi opintorahaa Ruotsissa

10 000 lasta kateissa Ruotsissa – satojen miljoonien lapsilisät ja vanhempainrahat juoksevat huijareiden taskuun

Jengien ja klaanien yritystoimintaan kätkemä rikollisuus on suurin uhka Ruotsin yhteiskunnalle – kymmeniä miljardeja valuu taparikollisten taskuihin

Kunta palkkasi salapoliisin metsästämään tukihuijareita – oikeusasiamies repi pelihousunsa

Kallis läksy ruotsalaisille: Läksyapuun tarkoitetut miljoonat menivät Somalian matkoihin, luottokorttivelkoihin ja ikkunaremonttiin
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










