

Ruotsin poliisi on helisemässä maahanmuuttajataustaisen rikollisuuden kanssa. / LEHTIKUVA
Nyt se on kiistatta selvitetty: Valtaosalla Ruotsin ammuskelijoista maahanmuuttajatausta
Ruotsissa ammutaan hengiltä eniten ihmisiä Euroopassa. Ampujista 85 prosenttia on taustaltaan maahanmuuttajia. Dagens Nyheter kävi läpi kaikki Ruotsissa tehdyt ampumisrikokset vuodesta 2017.
Dagens Nyheterin selvitys pohjautuu julkisiin viranomaislähteisiin ja siinä käytiin läpi kaikki ampumisiin liittyvät pidätykset, haasteet ja tuomiot vuodesta 2017 lähtien.
Ampujista 97 prosenttia on miehiä, joiden keski-ikä tekohetkellä on ollut 23 vuotta. Selvityksessä on kartoitettu 432 henkilön tausta. Ampumisista kuitenkin kaksi kolmasosaa on jäänyt selvittämättä eli tekijöiden taustat eivät ole tiedossa.
Selvityksestä käy kiistatta ilmi se fakta, jonka kaikki muut mediaa ja vihervasemmistoa lukuun ottamatta ovat tienneet jo jonkin aikaa: ampumisrikokset keskittyvät nuoriin miehiin, joiden juuret ovat Ruotsin ulkopuolella.
Ulkomaalaistaustaisilla rikollisilla on keskimäärin ottaen pienemmät tulot, huonompi koulutus, kehnompi terveys ja he asuvat ahtaammin kuin väestö keskimärin. Kriminalistiikassa nämä tekijät jo itsessään ennakoivat lisääntynyttä rikollisuutta. Ongelman syvyyttä ja pitkäkestoisuutta kuvaa se, että 89 prosenttia ulkomailla syntyneistä ampujista oli tullut Ruotsiin jo ennen vuotta 2010.
Ampujat tulevat Lähi-idästä ja Afrikan sarvesta
Ampujista 41 prosenttia on syntynyt ulkomailla. 35 prosenttia on syntynyt Ruotsissa mutta molemmat vanhemmat ovat syntyneet ulkomailla. Toinen vanhemmista on syntynyt ulkomailla 9 prosentilla rikollisista. Vain 15 prosenttia ampujista on syntynyt Ruotsissa, kuten heidän molemmat vanhempansakin.
Ulkomailla syntyneet rikolliset ovat tavallisimmin lähtöisin Irakista, Somaliasta, Syyriasta, Turkista ja entisestä Jugoslaviasta. Suurimmalla osalla (71 %) ei ollut verotettavia tuloja laisinkaan tai ne olivat erittäin alhaiset.
Ampujista suuri osa asuu ongelmalähiöissä. Kuva ei ole kuitenkaan yksioikoinen. DN:n selvitys osoittaa, että 51 prosenttia rikollisista asuu sosioekonomisesta sekoittuneilla tai niin kutsutuilla hyvillä asuinalueilla.
Kannattaa kuitenkin huomata, että 13 prosenttia Ruotsissa asuvista eli lähes 1,5 miljoonaa ihmistä elelee kahdella kaikkein huonommaksi luokitellulla lähiötasolla. Se tietää erittäin suuria haasteita hyvinvointiyhteiskunnalle myös ja varsinkin tulevaisuudessa.
Suku on pahin
Ampujien vanhemmilla on yleisesti ottaen alhainen tulotaso (42 %) ja he saavat usein toimeentulotukea ja muita yhteiskunnan tukia (27 %). Koko väestöstä tukien piirissä elää 4 prosenttia. Mielenkiintoinen ja ristiriitainenkin yksityiskohta tilastoissa on se, että ampujien vanhemmista 12 prosenttia kuuluu kaikkein ylimpään tuloluokkaan Ruotsissa.
Ampujien isät ovat olleet usein vankilassa (38 %) ja äiditkin monesti (19 %). Heidät on useimmiten tuomittu huume- ja väkivaltarikoksista.
DN tutki myös ampujien koulumenestystä, joka on useimmiten sangen puutteellinen. Koulupudokkaita koko joukosta on 56 prosenttia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sosiaaliset olot sukurasite sosioekonominen sekoittuvuus maahanmuuttajataustainen rikollisuus tapot ulkomailla syntyneet Afrikan sarvi ongelmalähiö ampumiset murhat sosiaalituet vanhemmat rikollisjengit Ammuskelu Lähi-itä Jengirikollisuus vankila maahanmuuttajat Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhä useampi haavoittuu luodeista tai puukosta Ruotsissa – ja yhä useammin julkisella paikalla

Euroopan suurin lehti: ”Ruotsi on Euroopan vaarallisin maa”

Antikainen: Ruotsin jengiväkivalta toimii varoittavana esimerkkinä vääränlaisen maahanmuuton ongelmista – milloin Suomessa herätään?

Toisen polven maahanmuuttajat ovat yliedustettuina rikostilastoissa – syynä ei olekaan köyhyys ja asuinpaikka

Helsinki kärsii haittamaahanmuuton seurauksista, katuväkivalta ja huumekauppa kasvussa – Purra: ”Perussuomalaisia lukuun ottamatta poliittinen kenttä on sokeuden vallassa”

Suomessa toimivia rikollisryhmiä yhdistävät Lähi-idän kieli ja kulttuuri – Koponen: ”Keskustan mielestä haitallisesta maahanmuutosta puhuminen tuntuu olevan leikinlaskun paikka”

Rikollisilla on pelkästään Tukholmassa käytössään 1 300 pistoolia, konepistoolia ja automaattikivääriä

Antikainen: Ulkomaalaisvangit ulkomaille istumaan rangaistustaan – miksi Suomi ei seuraa Tanskan esimerkkiä?

Pakko on paras muusa – Ruotsi aikoo laittaa ulkomailla syntyneet naiset töihin
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.