

LEHTIKUVA
Orbánin hallitus luopuu poikkeustilavaltuuksista – aiemmin kuin Suomi
Unkarin hallitus on esittänyt eduskunnalle koronaviruksen takia käyttöön otetun poikkeustilan lopettamista. Jos eduskunta hyväksyy esityksen, Orbánin hallituksen saamat laajat poikkeustilavaltuudet päättyisivät kesäkuun puolivälin paikkeilla. Unkari on selviytynyt koronaviruksen torjunnassa verrattain hyvin.
Hallitus päätti maanantaisessa kokouksessaan antaa eduskunnalle lakiesityksen koronaviruksen aiheuttaman poikkeustilan lopettamiseksi, kertoo Unkarin hallitus tiedotteessaan. Eduskunta äänestää lakiesityksestä parin viikon sisällä, jolloin Viktor Orbánin hallituksen saamat poikkeustilavaltuudet päättyisivät kesäkuun puolivälissä.
Ei vajonnutkaan diktatuuriin
Pari kuukautta sitten käyttöön otettuja poikkeustilavaltuuksia arvosteltiin laajasti. Monet toimittajat ja poliitikot olivat sitä mieltä, että Unkarista on tullut diktatuuri ja että Viktor Orbán ei tule luopumaan ”diktaattorinvaltuuksistaan” ikinä. Suomen Uutiset haastatteli huhtikuun alussa Unkarin suurlähettilästä poikkeusvaltuuksiin liittyvistä väärinkäsityksistä. Vielä kaksi viikkoa sitten Euroopan parlamentissa pidettiin keskustelu, jossa mepit esittivät huolensa Unkarin demokratiatilanteesta ja poikkeuslaista.
Oikeusministeri Judit Varga kirjoittaa Facebookissa, että Unkari on pärjännyt hyvin koronaviruksen torjunnassa muihin maihin verrattuna. Varga viittaa myös hallitusta kohtaan esitettyihin diktatuurisyytöksiin.
– Täydellisessä maailmassa voisimme odottaa anteeksipyyntöä niiltä, jotka ovat lietsoneet hysteriaa koronaviruslakia kohtaan, mutta kuten tiedämme Elton Johnin laulusta: ”Sorry seems to be the hardest word”, oikeusministeri Varga kuittailee.
Suurin osa rajoituksista lopetettu myös Budapestissa
Suurin osa koronavirukseen liittyvistä rajoituksista on lopetettu myös Budapestissa. Unkarin koronatartunnat ovat keskittyneet erityisesti pääkaupunkiseudulle. Maaseudulla koronarajoituksia purettiin jo pari viikkoa sitten.
Budapestin puistot ja leikkikentät avattiin maanantaina, samoin ravintoloiden terassit. Kaikki kaupat saavat olla auki normaalisti, mutta ruokakaupoissa ja apteekeissa aamupäivät on varattu riskiryhmien ostoskäynneille. Kasvosuojainten käyttö on pakollista kaupoissa ja julkisessa liikenteessä.
499 koronaan kuollutta
Unkarin lääkintöhallituksen ylijohtaja Cecília Müller kertoo, että koronaviruksen takia on tällä hetkellä sairaalahoidossa 430 henkilöä, joista 30 tarvitsee hengityskonetta. Kymmenen miljoonan asukkaan Unkarissa on todettu kaikkiaan 3756 koronatartuntaa. Koronaviruksen takia on menehtynyt 499 unkarilaista.
THL:n mukaan ilmoitettuja koronatapauksia on Suomessa ollut yhteensä 6628. Tautiin liittyviä kuolemia on raportoitu 312.
Myös Suomessa pohditaan hallituksen saamien poikkeuksellisten valtuuksien päättymistä. Helsingin Sanomien haastattelema pääministeri Sanna Marin toivoo, että valmiuslain voimassaoloa ei tarvitsisi pidentää enää kesäkuun lopun jälkeen. Valmiuslain käytöstä luovutaan Marinin mukaan heti, kun se on mahdollista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho puntaroi Unkarin tilannetta – ”parlamentilla on suvereeni valta päättää, milloin normaalioloihin palataan”

Suurlähettiläs: Suomen mediassa väärinkäsityksiä Unkarin tilanteesta – ”Poikkeustila päättyy kun terveysvaaratilanne on ohi”

Itävallan tiukka linja: Ei pakolaisia Kreikasta – EU:n taakanjakojärjestelmä on epäonnistunut

Saksa liittymässä EU:n kurittomien kakaroiden listalle Unkarin ja Puolan seuraksi – komission saksalainen puheenjohtaja tiukkana kotimaalleen
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












