

LEHTIKUVA
Orpo älähti vaimonsa häirinnästä – puoliso valmisteli turvapaikkapäätöksiä, samalla osakkaana lakifirmassa
Virkamiesasemassa Maahanmuuttovirastossa toiminut Niina Kanniainen-Orpo on myös osakkaana äskettäin perustetussa Lakiverstas Oy:ssä, jonka viime tilikauden tulos jäi 1 700 euroa tappiolle.
Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) ilmoitti viikonloppuna Facebookissa, että hänen vaimonsa on joutunut kokemaan epäasiallista käytöstä.
– Vaimoni on joutunut häirinnän ja uhkailun kohteeksi. Tätä on jatkunut jo pitkään, Orpo kirjoitti.
”Vaimoni ei vastaa Suomen maahanmuuttopolitiikasta”
Valtiovarainministerin mukaan uhkailun taustalla on perätön väite, jonka mukaan hänen vaimonsa Niina Kanniainen-Orpo olisi perustanut lakiasiantoimiston avustaakseen turvapaikanhakijoita.
– Vaimoni ei ole, eikä hänen toimistonsa ole, ajanut yhdenkään kansainvälistä suojelua hakeneen ihmisen asiaa. Ei yhdenkään. Eikä toimistoon ole tullut niistä euroakaan. Vaimoni ei vastaa Suomen maahanmuuttopolitiikasta. Työtään hän tekee virkamiehenä oikeuslaitoksessa, jolloin tällainen liiketoiminta ei edes olisi mahdollista, Orpo kirjoitti.
Kirjoituksessa ei tullut ilmi, missä perättömiä tietoja on levitetty.
Lakitoimisto ei ole vielä ehtinyt toimia pitkään
Valtiovarainministerin puoliso Kanniainen-Orpo on koulutukseltaan juristi ja hän on osakkaana turkulaisessa Lakiverstas-nimisessä lakiasiaintoimistossa.
Lakiverstaan tarjoamiin palveluihin kuuluvat esimerkiksi testamenttiasiat, riita-asioiden sovittelu, perunkirjoitukset sekä osakassopimusten tekeminen osakeyhtiötä perustettaessa.
Lakiverstas tarjoaa apuaan myös hallinnollisissa muutoksenhakukeinoissa, eli lähinnä erilaisissa oikaisupyynnöissä ja valituksissa. Molemmissa on kyse asiakkaan oikeusturvasta haettaessa muutosta viranomaisen tekemään hallintopäätökseen. Hallintopäätöksiä taas ovat viranomaisen kirjallisesti antamat ratkaisut, joissa päätetään hallinnon asiakkaan edusta, oikeudesta tai velvollisuudesta.
Esimerkiksi turvapaikan hakeminen tapahtuu hallinnollisessa menettelyssä.
Lakiverstas on nuori yritys, joten sen toiminta ja asiakkuussuhteiden luominen ovat alkuvaiheessa. Yhtiön viimeisin tilikausi päättyi joulukuussa 2016 ja tilikaudella liikevaihtoa kertyi vain 1 490 euroa. Myös tilikauden tulos jäi 1 700 euroa tappiolle eikä yhtiölle ollut vielä kertynyt varallisuutta jaettavaksi osinkoina omistajilleen.
Ylitarkastaja valmistelee turvapaikkapäätökset
Kanniainen-Orpo on tänä ja viime vuonna toiminut Maahanmuuttoviraston (Migri) palveluksessa. Hän toimi Migrin Turun turvapaikkayksikössä ylitarkastajana.
Turvapaikkayksikössä ylitarkastajan tehtäviin kuuluu muun muassa kansainvälistä suojelua hakevien asemaa koskevien päätösten, eli turvapaikkapäätösten valmistelu sekä turvapaikkapuhuttelut.
Kyse on siis hallintomenettelystä, joista tehtävät päätökset ovat laajasti muutoksenhaun piirissä.
Sivutoimet luvanvaraisia
Orpon Facebook-kirjoituksen tausta on ymmärrettävissä, koska hänen vaimonsa asema sekä Lakiverstas Oy:n osakkaana että samanaikaisesti virkamiestehtävässä Migrissä on saattanut herättää ihmetystä.
Tosiasiassa virkamiestehtävän aikana sivutoimet ovat kuitenkin aina luvanvaraisia. Virkamiehen ei ole edes mahdollista toimia sellaisessa sivutoimessa, joka vaarantaisi luottamuksen virkamiehen tasapuolisuuteen.
Artikkelia on muokattu Kanniainen-Orpon tämänhetkisen työtehtävän osalta. Alkuperäisessä artikkelissa Kanniainen-Orpon kerrottiin työskentelevän edelleen Maahanmuuttoviraston palveluksessa. Lähteenä on käytetty Migrin nimitysmuistiota, jonka mukaan Niina Kanniainen-Orpon määräaikainen virkasuhde jatkuu 30.9.2017 saakka. Artikkelin kirjoittamisen jälkeen kävi ilmi, että Kanniainen-Orpon virkasuhde on kuitenkin loppunut jo aiemmin.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho ja Meri: Hallitus ottaa miljardien lisävelan maailmanparantamiseen

Kokoomukselta tukea ”terroristit kouluihin”-vaatimukselle

Vokin opettajalla tuli mitta täyteen: Turvapaikkajärjestelmä perustuu valheelle – ”Tulijat pitävät meitä hölmöinä”
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.