Ruotsin pääministeri huolestui maahanmuuttajien juutalaisvastaisuudesta – ”Ruotsissa ei ole sijaa juutalaisvihalle!”

12.12.2017 |12:26

Pääministeri Stefan Löfven tuomitsee voimakkaasti viimeviikkoina juutalaisia vastaan suunnatut hyökkäykset. Löfven on huolestunut Lähi-idästä saapuneiden maahanmuuttajien keskuudessa leviävästä antisemitismista. Löfvenin mukaan osa maahanmuuttajista pitää juutalaisia vähempiarvoisina ihmisinä ideologisista syistä.

Kun presidentti Donald Trump tunnusti Jerusalemin Israelin pääkaupungiksi, levisivät levottomuudet pian myös Lähi-idän ulkopuolelle. Göteborgissa synagogaan heitettiin palopommeja, Malmössä kohteena oli juutalaisten rukoushuone. Etelä-Ruotsissa on ollut myös juutalaisvastaisia mielenosoituksia.

Löfven sanoo Aftonbladetin haastattelussa, että juutalaisia vastaan hyökätään nyt monesta suunnasta. Asialla ovat sekä vasemmistolaiset että oikeistolaiset ääriainekset.

Pääministeri haluaa kuitenkin kiinnittää huomiota kasvavaan juutalaisvihaan Lähi-idästä saapuneiden maahanmuuttajien riveissä. Juuri näissä alueen maissa juutalaisviha on yleistä.

– Me emme hyväksy juutalaisvihaa Ruotsissa. Meidän täytyy tehdä kaikkemme, että pääsemme siitä eroon, Löfven julistaa.

– Kaikki juutalaisvastainen toiminta, myös kiihottaminen kansanryhmää vastaan on tuomittavaa ja tekijät on saatettava heti leivättömän pöydän ääreen.

Keinoina juutalaisvastaisuuden karsimiseen ovat Löfvenin mukaan määrätietoiset, kasvatukselliset toimet, joilla antisemitismi saadaan kitketyksi Ruotsissa. Judisk Krönika -verkkolehdessä Löfven kertoo tarkemmin tarpeellisista toimista:

– Juuri tästä syystä meidän täytyy tehdä valistuksen eteen paljon enemmän sekä kouluissa, että koko yhteiskunnassa. Kaikki ihmiset ovat Ruotsissa samanarvoisia ja se koskee luonnollisesti myös juutalaisia.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää