

LEHTIKUVA
Pako Afrikasta on alkanut – Italiaan saapui jopa tuhat laitonta maahantulijaa muutamassa tunnissa
Jo kuukausia on kuultu varoituksia siitä, kuinka Ukrainan sodan katastrofaaliset seuraukset ajavat ihmisiä nälän runtelemista maista kohti Eurooppaa. Ennusteet alkavat käydä toteen, sillä Välimeren yli Italiaan on saapunut jopa tuhat laitonta maahantulijaa muutaman tunnin aikana.
Välimeren yli Italian rannikolle saapui sunnuntaina 1 200 laitonta maahantulijaa yhden vuorokauden aikana. Useita on kuollut riskialttiilla matkalla ja Italian rannikon ulkopuolella odottelee edelleen useita pelastusaluksia lupaa päästä satamaan. Laivoilla on mukanaan vähintään satoja mereltä pelastettuja ja parempaa elämää Euroopassa havittelevia ihmisiä.
Italiassa asuu jo yli puoli miljoonaa paperitonta siirtolaista. Kesän myötä parempaa elämää etsivien ja myös pakolaisten määrä on kasvanut maan rannoilla. Eurooppaan pyrkivien joukossa on väkeä muun muassa Afganistanista, Pakistanista, Sudanista, Etiopiasta ja Somaliasta.
– Useat näistä maista ovat sodan runtelemia ja monet pakenevat väkivaltaa ja köyhyyttä. Myös kuumuusjaksot ja niitä seuraava kuivuus sekä puute ruuasta ovat saaneet ihmiset liikkeelle, sanoo meripelastaja Mattea Weihe Sea-Watch 3-alukselta.
Kreikalla tiukka linja laittomaan maahantuloon
Laittomien maahan yrittäjien virta Turkista Kreikkaan on kasvanut alkuvuonna 36 prosenttia. Kreikan viranomaiset ovat kesän myötä ottaneet tiukan suhtautumisen maahan laittomasti pyrkiviin ihmisiin. Vuodesta 2019 maassa on useampaan otteeseen tiukennettu pakolaisuuteen ja maahanmuuttoon liittyvää lainsäädäntöä.
Useimmat Turkin kautta Eurooppaan yrittäjistä lähtevät matkaan veneellä Aigeianmeren ylitse. Heidän määränsä on kasvanut 56 prosenttia vuoden neljän ensimmäisen kuukauden aikana.
Kreikan merivartioston mukaan he ovat estäneet samaan aikaan 12 000 Turkista tulleen henkilön rantautumisen. Määrä on kolminkertainen edellisvuoteen verrattuna. Kreikan hallitus on jatkuvasti kieltänyt, että maa pakottaisi maahantulijoita vastoin lakia takaisin merelle.
Syyskuun vaalit näyttävät suuntaa
Euroopan eväät maailman sosiaalitoimistona toimimiseen ovat käytännössä kadonneet Ukrainan sodan, inflaation ja energiakriisin myötä. Ensi talvena saattaa olla kyseenalaista, riittääkö lämpöä ja murua rinnan alle edes kaikille kanta-asukkaille.
Syyskuun parlamenttivaaleissa Ruotsissa ja Italiassa talous on jo nousemassa turvallisuuspolitiikan rinnalle ja osaksi sitä. Maahanmuuttokriittisille voimille ennustetaan voittoa Italiassa ja vasemmistovalta saattaa vaihtua Ruotsissa.
EU:n selkeän ja kriittisen maahanmuuttopolitiikan puuttuminen saattaa hyvinkin jouduttaa ristivetoa unionin sisällä ja siten vähentää halukkuutta välttämättömiin ponnistuksiin yhtenäisyyden säilyttämiseksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Aigeianmeri Mattea Weihe kuumuus Ukrainan sota Venäjän hyökkäys energiakriisi nälänhätä ihmissalakuljettajat sota Etiopia Sudan Pakistan siirtolaiset laiton maahanmuutto Laiton maahantulo Afrikka Välimeri Paperittomat Turkki Afganistan pakolaiset Somalia Ruotsi vaalit Inflaatio Väkivalta Italia Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Suomella ei ole tulevaisuutta, jos maahanmuuton laatuun ja määrään ei puututa nopeasti tehokkailla toimilla

Suomi voi sulkea rajansa, jos itärajalta isketään siirtolaisaseella: Ulkomaalaisen oikeus asettua Suomeen ei ole perus- tai ihmisoikeus

Liettua uhmaa EU-tuomioistuimen päätöstä – aikoo puolustaa rajojaan jatkossakin

Perussuomalaiset ei hyväksy laittomien siirtolaisten laillistamista: ”Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta?”

Suomen tulee lopettaa maahanmuuttajien hyysääminen – Tavio: Maahanmuuttajat ovat itse vastuussa sopeutumisestaan

Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontex: Laiton maahantulo lähes tuplaantunut EU:n ulkorajoilla alkuvuonna

Kansallismielinen oikeisto nousemassa valtaan Italiassa – maahanmuuttokriittinen Giorgia Meloni puolustaa perinteisiä arvoja

Italia äänestää sunnuntaina muutoksesta – äänestäjät haluavat pois politiikan umpikujasta

Laiton maahanmuutto repii Italiaa: Tuhat Välimereltä saapunutta pääsi maihin – perusongelma ratkaisematta
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.














