

PS ARKISTO
Perussuomalaisen Nuorison uusi puheenjohtaja Lauri Laitinen: Suomi ja suomalaiset on asetettava etusijalle kaikessa
Perussuomalaisten nuorisojärjestön Perussuomalaisen Nuorison kevätkokouksessa 27.–28.5. Jyväskylässä valittiin nuorisojärjestölle uusi puheenjohtaja edellisen puheenjohtajan Joakim Vigeliuksen väistyessä kansanedustajatehtävänsä aiheuttamien kiireiden vuoksi. Nuorisojärjestön uusi puheenjohtaja on 19-vuotias Lauri Laitinen Lappeenrannasta.
19-vuotias lappeenrantalainen ammattikorkeakoulun ensihoitajaopiskelija Lauri Laitinen on ollut mukana Perussuomalaisen Nuorison hallituksessa eri tehtävissä vuodesta 2020 saakka. Hän oli nuorisojärjestön 3. varapuheenjohtaja vuonna 2022. Laitinen on vastannut nuorisojärjestön viestinnästä sosiaalisessa mediassa ja avustanut siinä ohessa kannanottojen, ohjelmien ja muiden vastaavien kirjoittamisessa. Laitinen aloitti toimessaan välittömästi ja jatkaa puheenjohtajana vuoden loppuun asti.
– Liityin puolueeseen, tai oikeastaan nuoriso-osastoon, vuoden 2019 eduskuntavaalien jälkeen loppukesästä. Muuten olen seurannut politiikkaa yläkoulusta asti, vuodesta 2017 muistaakseni. Tällöin kannatin puoluetta katsomosta, vaikken silloin vielä ajatellutkaan puolueeseen liittymistä, Laitinen kertoo taustastaan.
Kriittinen linja maahanmuuttopolitiikkaan
Perussuomalaisissa Laitiseen vetosi ennen kaikkea puolueen kriittinen linja maahanmuuttopolitiikkaan: turvanpaikanhakijoiden tekemiin rikoksiin ja toistuviin ehdotuksiin siitä, miten laajamittaisella maahanmuutolla paikataan syntyvyysvajetta ja esimerkiksi hoitajapulaa työolojen parantamisen ja palkankorotusten sijaan.
Laitinen luonnehtii itseään kansalliskonservatiiviksi, joka kannattaa pitkälti hyväksi todettuja käytäntöjä ja mekanismeja ja ajaa muutosta vain silloin, kun jokin asia on oikeasti rikki tai väärin.
– Ajatteluni ytimessä on luonnollisesti kansallismielisyys ja Suomen sekä suomalaisten asettaminen etusijalle kaikessa. En pidä itseäni kovin uskonnollisena, mutta kunnioitan kristillisiä perinteitä ja ennen kaikkea kristillisiä arvoja, kuten lähimmäisenrakkautta, joka on perussuomalaisittain kaikkein tärkein arvo, Laitinen sanoo.
Jäsenistöä osallistettava entistä enemmän
Perussuomalaisen Nuorison uutena puheenjohtajana Laitinen haluaa jatkaa sillä tiellä, jolla nuorisojärjestöä on aikaisempien puheenjohtajien ja hallitusten kanssa viimeiset kolme vuotta rakennettu. Hän haluaa osallistaa jäsenistöä aiempaa enemmän aatteellisessa sekä tapahtumatyössä ja samalla kehittää järjestön yhteishenkeä sekä madaltaa kynnystä osallistua järjestötoimintaan hallituksen ulkopuoleltakin.
– Tahdon myös nähdä puheenjohtajiston ja hallituksen jalkautumassa ruohonjuuritasolle eli piireihimme, jotta tiivis yhteydenpito ja yhteistyö piirien kanssa jatkuu. Samalla jatketaan ohjelmatyötä, jäsenkoulutuksia tulevia kunta- ja aluevaaleja ajatellen sekä somen kehittämistä.
Poliittinen aktivismi on opiskelujen ohessa Laitisen tärkein harrastus. Lisäksi hän pelailee ja kuntoilee. Laitisen perheeseen kuuluu vanhempien lisäksi neljä veljestä, joista hän itse on toiseksi vanhin.
– Odotan innolla tulevaa työtä ja yhteistyötä emopuolueen ja muiden nuorisojärjestöjen kanssa! Laitinen toteaa lopuksi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- suomalaisten etu lähimmäisenrakkaus kristilliset arvot syntyvyysvaje kansalliskonservatiivit hoitajien työolot maahanmuuttajataustainen rikollisuus palkankorotukset Joakim Vigelius Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso poliittinen aktivismi hoitajapula Kansallismielisyys Maahanmuuttopolitiikka Turvapaikanhakijat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen Nuoriso vaatii: Veriviinat pois Alkon hyllyiltä

Nuorisojärjestöt vaativat yliopistojen pakkojäsenyydestä luopumista: ”Pakkojäsenyys on jäänne muinaisuudesta”

Perussuomalainen Nuoriso Suomen tulevasta EU-linjasta: ”Suomen edun ajaminen EU:ssa ei ole itsekkyyttä, vaan itsestäänselvyys”

Perussuomalainen Nuoriso: Translaki ampui yli

Nuorisojärjestöt huolissaan vallan keskittymisestä harvojen käsiin: Poliitikkojen triplamandaateista päästävä eroon

Perussuomalainen Nuoriso tyytymätön OKM:n päätökseen: ”Vaikuttavuuttamme nuorten äänten esiintuomiseksi ja osallistamiseksi yhteiskunnassa ei voi kiistää”
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Espanjan talous nojaa EU-tukien ja halpatyövoiman varaan – SDP haluaa samaa Suomeen
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on nostanut Espanjan sosialistihallituksen Suomen vasemmiston esikuvaksi. Pohjoismaiset demarit Tanskassa ja Ruotsissa hän sivuuttaa. Tanska ja Ruotsi vaativat menokuria ja tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa, Espanja ei kumpaakaan.
















