

Perussuomalaisten Ville Tavio, Jani Mäkelä ja Lulu Ranne puolueen vaihtoehtobudjetin tiedotustilaisuudessa. / LEHTIKUVA
Perussuomalaiset esittää työn ja yrittämisen verotuksen keventämistä – kaikissa tuloluokissa kaikille kansalaisille enemmän rahaa käteen
Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti kannustaa tekemään työtä ja yrittämään. Perussuomalaisessa mallissa suomalainen voittaa aina, sillä vaihtoehtobudjetin mukaiset taloudelliset yhteisvaikutukset jättävät enemmän rahaa käteen kaikissa kotitalouksissa. – Ostovoima vahvistuu, kun valtiovalta ei päätä ihmisten puolesta mitä heidän rahoillaan tehdään, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio sanoo.
Suomen hyvinvointi ja valtiontalous nojaavat suomalaiseen työhön ja elinkeinoelämään.
Suomalaisen työn ja yrittäjyyden puolustaminen onkin vahvasti esillä perussuomalaisten tänään julkaistussa vaihtoehtobudjetissa. Talouden kestävyyden turvaamiseksi tarvitaan lisää suomalaista työtä, yrityksiä ja teollisuutta.
Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa kevennetään työn ja yrittämisen verotusta ja samalla ohjataan suomalaisia kotitalouksia säästämään.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio kertoo, että perussuomalainen vaihtoehto jättää enemmän rahaa ihmisille itselleen.
– Ostovoima vahvistuu, kun valtiovalta ei päätä ihmisten puolesta mitä heidän rahoillaan tehdään.
Työtuloista enemmän työn tekijälle
Perussuomalaiset esittää tuloveron keventämistä 145 miljoonalla. Perussuomalaiset myös siirtyisi Viron yritysveromallin selvittämisestä kyseisen veromallin kokeiluun.
Viron veromallissa yrityksen kassaan jätettyä tulosta ei verotettaisi, vaan verotus tapahtuisi vasta siinä vaiheessa, kun yrityksestä nostetaan varoja ulos. Samassa yhteydessä perussuomalaiset suosittelee harkitsemaan YEL-velvollisuuden alarajan korottamista.
Perussuomalaiset korottaisi työtulovähennystä, joka lisäisi työllistymisen kannustimia etenkin pienituloisimmilla. Korkeamman työllisyyden lisäksi työtulovähennyksen korottaminen tarkoittaisi työssä käyville enemmän käteen jäävää rahaa ja samalla sosiaalitukien tarve pienenisi. Perussuomalaisten mielestä 151 miljoonan euron sijoittaminen työtulovähennyksen korotukseen ei siis olisi budjettivaikutukseltaan näin suuri, kun dynaamiset vaikutukset otetaan huomioon.
Ammattidieselin verotuki käyttöön
Perussuomalaiset esittää ammattidieselin käyttöönottoa, jossa ammattiliikenteelle palautettaisiin tietty osa dieselkuluista. Perussuomalaiset katsoo, että tämä parantaisi suomalaisten yritysten kilpailukykyä ja voisi samalla vaikuttaa myös kuluttajahintoihin laskevasti.
Suomessa dieselin polttoainevero on Euroopan korkeimpia ja jo kahdeksassa Euroopan maassa on käytössä järjestelmä, jossa kuljetusyritys saa maksupalautusta tankatusta polttoaineesta. EU sallii ammattidieselin käytön ja esimerkiksi Ranska palauttaa ammattiliikenteelle yli 11 senttiä litraa kohden.
Kansankapitalismia perussuomalaiset vahvistaisi höllentämällä osakesäästötilin rajoituksia. Yksityishenkilöille sallitun osakesäästötilin talletusten yläraja on nykyisin 50 000 euroa. Perussuomalaisten mielestä osakesäästötilin ylärajaa tulisi korottaa reilusti esimerkiksi 100 000 euroon ja samassa yhteydessä sallia tilin sisällä myös sijoitusrahasto-osuuksiin tehtävät sijoitukset. Tämä ohjaisi suomalaisia kotitalouksia nostamaan säästämisastettaan, hajauttamaan sijoituksiaan paremmin ja samalla vahvistaisi suomalaisten yritysten pääoman saatavuutta ja investointeja.
Kaikki erilaiset kotitaloudet voittaisivat
Perussuomalaisessa vaihtoehdossa suomalainen voittaa aina, sillä perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti jättää kaikille kansalaisille enemmän rahaa käteen, kaikissa tuloluokissa.
Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa on esitelty budjetin mukaiset taloudelliset yhteisvaikutukset erilaisissa suomalaisissa kotitalouksissa. Esimerkiksi kahden aikuisen kotitalous, jossa on lapsia, saa perussuomalaisten vaihtoehdossa 319 euroa vuodessa enemmän käteen kuin hallituksen esityksessä. Yhden hengen taloudessa lisäys on 90 euroa, yksihuoltajataloudessa 122 euroa ja lapsettoman parin kotitaloudessa 220 euroa.
Tutustu koko perussuomalaisten vaihtoehtobudjettiin täällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- osakesäästäminen verokannustimet ammattidiesel ostovoima polttoaineiden hinta suomalainen työ ja yrittäminen veronkevennykset kotitaloudet Vaihtoehtobudjetti Ville Tavio perussuomalaiset talous verotus Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-vaihtoehtobudjetin julkaisu 10.30 alkaen – suora lähetys

PS haluaa vahvistaa kansan ostovoimaa keventämällä veroja ja leikkaamalla turhasta – Ranne: ”Valtion tehtävä on palvella suomalaisia, siihen ei kuulu minkäänlainen maailmanparantaminen”

Perussuomalaiset haluaa vahvistaa kotitalouksien ostovoimaa alentamalla sähkön ja polttoaineiden veroja 25 prosentilla – ”Tämäkin on arvovalinta”

Perussuomalaiset esittää sähkön ja polttoaineiden veron alentamista neljänneksellä: Keskivertoperheelle lähes 500 euroa enemmän käteen vuodessa – hallituksen vaihtoehdosta tulossa 1 200 euron lisälasku

Perussuomalaiset vaati autoilun ja asumisen hinnanalennuksia kyselytunnilla – ei vastakaikua hallitukselta

Perussuomalaiset vaatii kohtuutta autoilun kustannuksiin – hallitus vastaa panostaneensa kävelyyn! Jutussa video

Perussuomalaiset: Yle kulukuurille ja kehitysavusta 520 miljoonaa euroa pois

PS: Suomalaisten työllään maksamia verovaroja ei saa heittää EU:n loputtomiin tukikaivoihin

Autoilun ja asumisen hinta alemmaksi – perussuomalaiset leikkaisi polttoaineverosta ja lämmittämisen verotuksesta
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.















