

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset haluaa vaikeuttaa ulkomaalaisten maa- ja kiinteistökauppoja – Purra: Kuin vapaa pääsylippu Suomeen
Perussuomalaiset julkaisi viime viikolla uuden ulko- ja turvallisuuspoliittisen ohjelmansa, jossa otetaan voimakkaasti kantaa Venäjää ja Kiinaa kohtaan osoitettuun naiiviuteen ja esitetään toimia riippuvuuksien ja uhkien vähentämiseksi. Puolueen puheenjohtaja Riikka Purra huomauttaa, että perussuomalaisten vaatimat venäläisten turistiviisumeihin kohdistuvat toimenpiteet ovat välttämättömiä.
Riskejä on muuallakin, mutta aikailu ja arkuus toimia leimaavat päätöksentekoa ja hallituksen politiikkaa.
– Venäläisten ja kiinalaisten maa- ja kiinteistökaupat ja muut investoinnit ovat seuraava asia, johon pitää kiinnittää merkittävästi enemmän huomiota. Perussuomalaiset vaatii, että kiinteistöjen myynnin luvanvaraisuutta ja sen sääntöjä tulee selvästi tiukentaa, Riikka Purra sanoo.
Venäläiset ostavat kiinteistöjä ennätystahtiin
EU- ja ETA-maiden ulkopuolisten kansalaisten kiinteistöomistukset muuttuivat luvanvaraisiksi muutama vuosi sitten, mutta Purran mukaan lupa on edelleen lähinnä muodollisuus. Puolustusministeriö tehosti tarkastelua Venäjän hyökättyä Ukrainaan, mutta itsessään tämä ei riitä.
– Lähtökohta on edelleen, että kiinteistökaupat sallitaan, mikäli niille ei ole erityistä estettä. Lupaa ei myöskään tarvita, jos ostajan puolisolla on kotipaikka EU- tai ETA-alueen maassa. Kaksoiskansalaiset ostavat tietenkin mitä vain. Venäläiset ostavat kiinteistöjä enemmän kuin koskaan, Purra selittää.
Raha piiloutuu veroparatiiseihin
Puolustusministeriön työryhmä linjasi kesäkuussa, että ministeriölle tulee lisätä oikeus selvittää kiinteistön hankinnan rahoitus ja sen alkuperä, mikäli ostajana on valtiollinen toimija ja mikäli kansallinen turvallisuus vaarantuu kiinteistön sijainnin vuoksi.
Purra toteaa kuitenkin, että uhka ei välttämättä tule kello kaulassa.
– Vihamielisillä tahoilla on kyky ja halu tehdä kauppoja ja investointeja niin, että ne eivät jää tällaiseen tutkaan. EU:n kultaisella passilla eli ostetulla kansalaisuudella se on yksinkertaista. Venäläinen ja kiinalainen raha myös piiloutuu veroparatiiseihin, jolloin alkuperän selvittäminen on haastavaa tai mahdotonta, Purra huomauttaa.
Kansallinen turvallisuus keskiöön
Valtio on käyttänyt muutaman kerran etuosto-oikeuttaan, kun kiinteistöjä on haluttu ostaa aivan maanpuolustuksellisesti strategisten kohteiden vierestä.
– Tavallisissakin kiinteistöomistuksissa ja merkittävissä investointihankkeissa on valitettavasti riskinsä, turvallisuustilanteen ja esimerkiksi arktisen alueen painoarvon kasvaessa yhä enemmän. Kiinan ja Venäjän kaltaisten maiden pääseminen kiinni kriittiseen infraamme tai osallistuminen muunlaiseen hybriditoimintaan voi tapahtua kiinteistö- ja yritysostojen kautta. Tämä on jälleen kuin vapaa pääsylippu maahamme, Purra sanoo.
– Valtion kansallisen turvallisuuden täytyy olla pohdinnassa korkeimmalla. Näihin ongelmiin pitää puuttua juuri nyt, ei sitten kun on liian myöhäistä, Purra päättää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ulkomaalaisomistus etuosto-oikeus kansallinen turvallisuus turvallisuusuhka puolustusministeriö kiinteistökaupat valtio Riikka Purra Kiina veroparatiisit Venäjä perussuomalaiset hallitus maanpuolustus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluaa lopettaa kaksoiskansalaisuusjärjestelmän ja kiristää ulkomaalaisten maakauppoja – Purra: ”Nyt on sen aika”

Hallituksen piti kiristää venäläisten viisumeita, mutta se ujutti mukaan todellisen siirtolaispommin – sivuhuomautuksessa kerrotaan uudesta humanitaarisesta viisumista, joka kiihdyttää turvapaikkarallia

Perussuomalaiset vaatii kansainvälisiä sopimuksia järkeviksi, kehitysapua maksettavaksi vain ylijäämästä ja kaksoiskansalaisuudesta luopumista

Venäjältä pyritään nyt länteen Suomen kautta, koska Suomi myöntää yhä viisumeita – rajan yli jopa 3 600 tulijaa päivässä

Halla-aho: Jos Venäjä saavuttaa tuloksen, jonka se voi tulkita voitoksi, se johtaa uuteen sotaan muutaman vuoden viiveellä

Venäläisten kiinteistökaupat kasvussa – Wihonen: Tutkitaanko turvallisuusuhat?

Koskela ihmettelee venäläisten tekemien kiinteistökauppojen suurta määrää – puolustusministeriö antanut tänä vuonna luvan yli 200 kiinteistökaupalle

Reijonen vaatii hallitusta puuttumaan venäläisten kiinteistöomistuksiin: Venäläisten omistamat kiinteistöt siirrettävä Suomen valtion omistukseen

Wihonen: Venäläiset keplottelivat viisumeita halvoilla asunto-osakekaupoilla, kuinka suuresta ilmiöstä ja turvallisuusuhasta on kyse?
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












