

PS ARKISTO
Venäläisten kiinteistökaupat kasvussa – Wihonen: Tutkitaanko turvallisuusuhat?
Kansanedustaja Jussi Wihonen on jättänyt kirjallisen kysymyksen ulkomaalaisten kiinteistöomistuksista ja niihin liittyvistä turvallisuusuhista.
Venäläisten viisumien osalta on käyty laajaa pohdintaa, ja on vedottu vahvasti venäläisten rajanylitysten rajoittamiseen.
– Tilanteeseen on saatu muutosta, mutta maahan saapuvien venäläisten motiivit herättävät edelleen keskustelua. Ihmetystä ovat esimerkiksi aiheuttaneet venäläisten kiinteistöomistukset Suomessa, kansanedustaja Jussi Wihonen toteaa.
Jo ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan venäläisomistukset koettiin mahdollisina turvallisuusuhkina varsinkin rajaseudulla ja lähellä Puolustusvoimien alueita. Viime aikoina on tullut tietoon, että venäläisomisteisia kiinteistöjä ja maa-alueita on lohkottu ja jaettu esimerkiksi sukulaisten kesken. Näin ollen pidemmän viisumin piiriin on tullut aiempaa enemmän venäläisiä. Esimerkiksi Ilta-Sanomat uutisoi venäläisten kiinteistökaupoissa tehtävän uusi ennätys sodasta huolimatta.
Linjaukset edelleen täynnä aukkoja
Uuden valtioneuvoston linjauksen mukaan asunto- tai kiinteistöomistus ei ole sinällään syy tulla maahan, vaan käynnille täytyy olla välttämätön, asunnon hoitoon tai huoltoon liittyvä syy. Edellytyksenä on myös, että asunto tai kiinteistö on hankittu ennen nykyisten rajoitusten voimaantuloa.
– Nykytilanteessa turvallisuuden merkitys on kasvanut entisestään. Vaikka maahantulon linjauksia on kiristetty, on jäänyt edelleen poikkeuksia, joilla maahantulo sallitaan ja joita voidaan käyttää hyväksi. Rajanylityksiä tapahtuu edelleen noin 1 000 päivässä. Tilannetta täytyy edelleen pitää silmällä ja olla valmis vieläkin kovempiin rajoituksiin, Wihonen kuvaa tilannetta.
– Kiinteistökaupan osalta olisi tärkeä selvittää venäläisomisteisten kiinteistöjen ja tonttien todellinen määrä ja sijainnit. Tärkeintä olisi selvittää, ketkä tontit ja kiinteistöt oikein omistavat. Varmasti myös Nato on kiinnostunut venäläisomistuksista maassamme.
Suomeen ei saa kehittyä sillanpääasemia
– Turvallisuusuhat tulee selvittää ja tarvittaessa puuttua asiaan. Suomeen ei saa kehittyä sillanpääasemia, joita voidaan käyttää hyödyksi vakoiluun, rajoitusten kiertämiseen tai muihinkaan Venäjän nykyhallintoa hyödyntäviin tarkoituksiin, Wihonen varoittaa.
Kysymyksessään Wihonen tiedustelee hallitukselta, aikooko se tarkastella tarkemmin venäläisten kiinteistökauppoja ja estää mahdolliset viisumien väärinkäytöt ja pakotteiden kiertämiset. Wihonen kysyy myös, onko venäläiskiinteistöihin liittyviä turvallisuusuhkia jo selvitetty ja aiotaanko myös pitempään omistuksessa olleita kiinteistöjä ottaa tutkinnan alle.
Lisäksi Wihonen tiedustelee, miten aiotaan estää se, ettei varsinkaan rajaseudun alueilta pystytä lunastamaan kiinteistöjä pilkkahintaan ja siten kiertämään viisumirajoituksia. Hän haluaa tietää, aiotaanko ulkomaalaisten kiinteistöomistusten lakeja ja määritelmiä kiristää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajaseutu venäläisten kiinteistöomistukset viisumirajoitukset rajanylitykset Ukrainan sota Venäjän hyökkäys turvallisuusuhat Venäjä-pakotteet Jussi Wihonen kirjallinen kysymys kiinteistökaupat Ilta-Sanomat Puolustusvoimat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluaa lopettaa kaksoiskansalaisuusjärjestelmän ja kiristää ulkomaalaisten maakauppoja – Purra: ”Nyt on sen aika”

Perussuomalaiset haluaa vaikeuttaa ulkomaalaisten maa- ja kiinteistökauppoja – Purra: Kuin vapaa pääsylippu Suomeen

Purra moittii hallituksen hidastelua venäläisten turistiviisumien estämisessä: ”Kun ongelmat kohdataan, niitä ei haluta tunnistaa, sinisilmäisyys ja hyväuskoisuus ovat syvällä”

Rajaturvallisuus tapetilla – Purra: Pallo on hallituksella, meidän linjamme on selvä

Koskela ihmettelee venäläisten tekemien kiinteistökauppojen suurta määrää – puolustusministeriö antanut tänä vuonna luvan yli 200 kiinteistökaupalle

Reijonen vaatii hallitusta puuttumaan venäläisten kiinteistöomistuksiin: Venäläisten omistamat kiinteistöt siirrettävä Suomen valtion omistukseen

Wihonen: Venäläiset keplottelivat viisumeita halvoilla asunto-osakekaupoilla, kuinka suuresta ilmiöstä ja turvallisuusuhasta on kyse?

Poikkeuksellisen monta vakoilijaa otettu kiinni Euroopassa – syynä verbi, jolla kansa kuvailee venäläistä huolimattomuutta ja epäonnistumista

Sota on myös aseteollisuuden myyntinäyttely – länsimaiden ohjukset kulttimaineessa Ukrainassa
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Antikainen ja Aittakumpu: Tuoreet paljastukset osoittavat, että Opetushallituksen aika on ohi
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Pekka Aittakumpu ovat jättäneet eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa he vaativat Opetushallituksen lakkauttamista ja sen ydintehtävien siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alaisuuteen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














