

MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaiset jätti Sanna Marinin hallitukselle välikysymyksen EU:n 750 miljardin euron elvytyspaketista – Tavio vertaa hanketta tuhopolttoon: ”Kaikkien aikojen huonoin diili”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio korostaa, että EU:n elvytyspaketti on valtava harppaus veroja kahmivaksi tulonsiirtounioniksi. – Ilmassa on uhka siitä, että seuraava elvytyspaketti tulee jo syksyllä, Tavio varoittaa.
Perussuomalaiset ilmoitti tänään jättävänsä hallitukselle välikysymyksen EU:n 750 miljardin euron elvytyspaketista. Perussuomalaisten kansanedustaja, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio toteaa, että EU:n kanssa Suomi on tullut tienhaaraan, jossa on pakko määritellä Suomen itsenäisyyden suhde EU:hun.
– Jos emme sitä itse tee, tekevät muut sen puolestamme, kuten EU:ssa on ollut tähänkin asti, Tavio sanoo.
Pääministeri Sanna Marinin (sd) mukaan EU:n elvytyspaketti on kertaluonteinen. Tavio kuitenkin vertaa hanketta tuhopolttoon.
– EU:n elvytyspaketin kutsuminen kertaluonteiseksi on sama kuin tuhopolttaja puolustautuisi sillä, että hänhän poltti talon vain kertaluonteisesti.
Tavio muistuttaa, että EU:n lainsäädäntö on jo nyt Suomen kansallista lainsäädäntöä korkea-arvoisempaa ja EU:n tuomioistuin on ylempi kuin kansallinen Korkein oikeutemme.
– Suomi on ainoana Pohjoismaana joustamattomassa eurovaluutassa ja Euroopan keskuspankki päättää rahapolitiikastamme. Näiden faktojen pohjalta voi todeta, että Suomi on jo melko pitkälti hyväksynyt EU-liittovaltion. EU ei kuitenkaan ole lopettanut vallan kahmimista Suomesta vaan se on jatkanut valtansa lisäämistä pienin askelin vuosi vuodelta.
EU-verotko muka edistäisivät Suomen vientiä?
Tavio korostaa, että kyseessä oleva EU:n elvytyspaketti on valtava harppaus veroja kahmivaksi tulonsiirtounioniksi. Koronaelvytyksen varjolla tehtävät muutokset ovat täysin toisenlaisia, kuin mitä itse rahan käyttö valtiontalouksien elvyttämiseen edellyttäisi.
– EU:n elvytyspaketti muuttaa EU:n luonnetta. Siinä on tie EU:n uuteen verotusoikeuteen. Kysynkin: millä tavalla uudet EU-verot edistävät Suomen vientiä tai talouden elpymistä?
Tavion mukaan on ilmeistä, että EU-elpymispaketti on oikeudellisesti ongelmallinen, sillä se romuttaa no bail-out -säännön ja ottaa EU:n yhteisvelan, jonka ei pitänyt aiemmin olla EU:n perussopimuksien mukaan edes mahdollista.
– Ensimmäistä kertaa eurotukea annetaan lainojen sijaan lahjoituksina. Ensimmäistä kertaa euron tukipaketti tosin ulotetaan koskemaan myös ei-euromaita. Veikkaanpa, että euron ulkopuolella olevien maiden päättäjiä nyt vasta jymäytetäänkin, mutta se ei helpota Suomen tilannetta nettomaksajana ja yhtenä suurimmista häviäjistä EU:n elvytyspaketissa. Kyseessä on kaikkien aikojen huonoin diili.
Suomi ei ole kaupan muutamasta hanhenmaksapallerosta
Tavio sanoo, että perussuomalaiset tahtoo tuoda keskusteluun sen, että ilmassa on uhka siitä, että seuraava EU:n elvytyspaketti tulee jo syksyllä.
– Vihervasemmistohallitus ei ole asettanut rajoja itsenäisyyden rippeittemme myymiselle, joten on riskinä, että vihervasemmisto apupuolueineen hyväksyy seuraavankin EU:n elpymispaketin. Perustuslakivaliokunnankin aiemmin huomioimalla tavalla Suomen velkavastuut eivät voi olla niin suuret, että ne riskeeraavat hyvinvointivaltion. Nykyisenlaisen EU:n vaarallisuuteen on syytä havahtua ennen kuin on liian myöhäistä.
– Perussuomalaiset tahtovat tällä välikysymyksellä nostaa keskusteluun Euroopan taloudellisen ja moraalisen rappion lisäksi EU:n liittovaltioluonteen. Perussuomalaisille Suomi ei ole kaupan, emmekä me luovu taloudellisesta suvereniteetistamme vain muutaman brysseliläisen hanhenmaksapalleron tähden, Tavio sanoo.
Kristillisdemokraatit ja Liike Nyt ovat perussuomalaisten mukana välikysymyksessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- moraalinen rappio verotusoikeus velkaunioni EU-elvytyspaketti suvereniteetti liittovaltiokehitys Kristillisdemokraatit vihervasemmisto Liike Nyt Ville Tavio Suomi Velkaantuminen Euro perussuomalaiset hallitus talous Välikysymys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU-elvytysrahastosta valitus korkeimpaan hallinto-oikeuteen – ”Koskee suoraan Suomen suvereniteettia ja itsenäisyyttä”

Halla-aho: Paras ja ainoa tapa panna piste punavihreälle hallitukselle on äänestää kuntavaaleissa perussuomalaisia – ”Kun keskusta lähtee, lähtee myös hallitus”

Valtiovarainministeri Vanhasen mielestä EU-elvytys on järkevää, vaikka Suomi saa yhä vähemmän ja maksaa entistä enemmän – Tavio: ”Kuulostaa aina vaan surkeammalta”

PS valmistautuu välikysymykseen EU:n tukipaketista – hallitus pitää pakettia edelleen Suomen edun mukaisena

Keskusta ylpeilee nettomaksajan roolilla, vihreät hahmottelevat jo seuraavaa EU-elvytyspakettia – Mäkelä: ”Suomalaisten miljardit lähtevät muille maille”

EU-paketti ei elvytä vaan kurjistaa – Tuomas Malinen ja Ville Tavio arvioivat erittäin kriittisesti rahan kylvämistä etelän maihin (video)

Tuomas Malisen kauhuskenaario avaa taloudellisia uhkia, joihin hallituksen äärimmäinen sisilmäisyys voi johtaa – ”Suvereniteettimme sekä kansamme selviytyminen on uhattuna”

Pääministeri Marin puolusteli pitkästä aikaa julkisuudessa EU-elpymispakettia, tosin samoilla lauseilla kuin jo viime kesänä – Halla-aho ihmettelee epärehellisyyttä

Halla-aho: EU-elvytyspaketti ei jää kertaluonteiseksi – ”Vain Suomessa päättäjät pettävät itseään tai ainakin kansalaisia”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.















