

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset tyrmäämässä komission mikromanageerauksen energian hinnan hätäasetuksessa
Eduskunta joutui poikkeuksellisen kiireellisesti käsittelemään komission ehdotuksen korkeisiin energian hintoihin liittyvistä hätätoimenpiteistä. Toimenpidelistalla olivat muun muassa energiayhtiöiden ylisuurten tuottojen verotus, veroluonteinen solidaarisuusmaksu sekä maakaasun ja sähkön hintojen erottaminen toisistaan.
Perussuomalaisten mielestä komission ehdotuspaketti oli tehty niin kiireellä, ettei se juuri vastannut ongelmiin eli sähkön korkeisiin hintoihin.
– Kyllä ehdotuksesta jäi hutiloidun työn maku, suuren valiokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Jani Mäkelä, Ritva Elomaa, Olli Immonen, Lulu Ranne ja Jenna Simula tuskailevat.
– Kansalaisilla on oikeasti suuri huoli sähkön hinnoista, ja komissio tyytyy pitkälti mikromanageeraamaan aivan toissijaisilla asioilla.
Suurin ongelma mekanismissa
Perussuomalaiset huomauttaa, että komission esityksessä on mietitty vain sellaisia keinoja, joilla pitkäaikaisesta kriisistä huolimatta ei muutettaisi nykytilaan sopimatonta sähkömarkkinamekanismia. Perussuomalaisten mielestä mekanismista tulisi luopua vallitsevan tilanteen vuoksi vähintäänkin väliaikaisesti.
– Suomen sähköntuotanto on suurelta osin päästötöntä, mutta markkinamekanismin ja yhteisen sähkömarkkinan kautta meille kantautuu hintapaineita ulkomailta. Me siis maksamme esimerkiksi Saksan virheistä tulla riippuvaiseksi venäläisestä kaasusta. Tilanne on Suomelle epäreilu, koska emme voi vaikuttaa ulkomaiden sähköntuotantotapoihin, perussuomalaiset huomauttavat.
Sähköpula mahdollinen
Suomen kantaverkkoyhtiö Fingrid on ilmoittanut, ettei sähkö välttämättä tule riittämään ensi talvena. Aiemmin vajeet on korvattu tuontisähköllä, mutta Norjan ilmoitus mahdollisista vientirajoituksista muutti laskelmat täysin.
– Jos sähkö on vaarassa loppua, niin siihen auttaa vain tuotannon lisääminen tai kulutuksen vähentäminen. Tuotantoa ei hetkessä loihdita lisää, joten kulutuksen vähentäminen jää jäljelle, perussuomalaiset kommentoivat.
Komission ehdotuksista yksi osa käsitteli sähkön kulutuksen vähentämistä. Perussuomalaisten mielestä se on ehdotuksen ainoa järkeenkäypä osa.
– Loppuosa ehdotuksesta oli seteleiden siirtelyä paikasta toiseen. Komissio näyttää irtaantuneen todellisuudesta lopullisesti, sillä jos sähkö uhkaa loppua kesken, niin sen hinta nousee niin paljon kuin vain mahdollista. Tällä haavaa sähkön hinnalle ei ole mitään rajaa.
Rahasäkkejä rajojen taa
Perussuomalaiset arvelevat, että komission esityksessä varottiin tarkasti koskemasta eurooppalaiseen sähkömarkkinamekanismiin. Kiertoteitä hakiessaan komission esitys jäi näpertelyksi.
– Komissiolla on useita sellaisia sokeita pisteitä, joihin ei kajota suurin surminkaan siitä huolimatta, että usein ne ovat ongelmien syy. Huoltovarmuuden asiantuntijat nimenomaan kehottivat puuttumaan tähän.
– Olivat ne sokeat pisteet yhteisvaluutta, päästökauppamekanismi tai tällä kertaa sähkön hintamekanismi, niin pyhät lehmät jatkavat hyvinvointitappioiden tekoa. Eurokriisiä on sammutettu noin kymmenen vuotta heittelemällä rahasäkkejä rajojen taa aina aika ajoin. Tässäkin ehdotuksessa tällainen mahdollisuus tuotiin esille. Windfall- sekä solidaarisuusverojen tai tuottokattojen kanssa operointi ei edes kuulu komission toimivaltaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähkömarkkinamekanismi solidaarisuusmaksu sähkön kulutus venäläinen maakaasu energiayhtiöt sähköpula sähkön hinta sähköntuotanto Energian hinta Maakaasu Yhteisvaluutta Päästökauppa Jani Mäkelä Lulu Ranne Euroopan komissio Windfall Jenna Simula Huoltovarmuus Saksa Ritva Elomaa Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaatii ilmastotoimien lykkäämistä ja kohtuuhintaista energiaa kansalle, Ohisalo järkyttyi – Purra: ”Olen realisti enkä julistaja”

Perussuomalaiset: Elpymispaketin miljardeja ollaan siirtämässä eurooppalaisen energiakriisin hoitamiseen

Koskela vaatii turveyrittäjien tuen uudelleenkohdistamista turvetta käyttäville lämpölaitoksille: Turpeen tuotantonäkymät paranisivat jo ensi vuonna

Perussuomalaisilta välikysymys energiasta ja Fortum-politiikasta: Veronmaksajien tappiot jopa 15 miljardia euroa – kukaan ei ota vastuuta

Enough is enough – brittihallitus heräsi yhteiskuntarauhaa uhkaavaan energian hintapommiin

Mäkelä: Perussuomalaiset ovat pitkään varoittaneet Venäjä-riippuvuudesta ja korostaneet omavaraisuuden tärkeyttä – etenkään demarit eivät uskoneet (video)
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.