

Toimitus suosittelee
Perussuomalaisille loistotulos imagomittauksessa
KOLUMNI | Tieto kokoomuksen huomattavan korkeasta ylimielisyydestä tuli äskettäin julkisuuteen. Tulosta kommentoitiin laajalti, ja sen tulkittiin olevan yksi keskeinen tekijä puolueen viimeaikaiselle kannatuskehityksen laskulle. Kokoomus oli imagoykkönen vielä huhtikuussa 2012, mutta vuoden päästä sijoitus oli kuuden suurimman joukossa enää kolmas.
Äskettäin uutisoitiin myös keskustan hyvästä menestyksestä samaisessa imagotutkimuksessa. Kauas on tultu vaalirahakohun aikaisesta imagokatastrofista. Puolue otti kärkisijan 2013 huhtikuussa ja on pitänyt siitä näihin päiviin saakka kiinni.
Kenellä on toiseksi paras imago?
Vastaus voi yllättää, mutta hetken pohdinnan jälkeen se tuntuu ilmeiseltä. Meillä on. Perussuomalaisten imago on suomalaisessa puoluekentässä toiseksi paras. On ollut jo pitkään.
Perussuomalaiset voittaa kaksi kategoriaa: Meillä on selkeä profiili ja linja. Puolueen tavoitteet on helppo hahmottaa. Lisäksi PS kertoo rehellisesti, mitä tavoittelee. Pisteet näistä. Lisäksi entistä useampi kokee, ettei puolue enää toimi heidän etujensa vastaisesti. Ylimielisyys on kuitenkin edelleen helmasyntimme. Se on onneksi vähentynyt huomattavasti viime aikoina.
Imagokisan peränpitäjinä ovat viime vuosina vuorotelleet vasemmistoliitto ja vihreät. Molempia moititaan erityisesti järkevien ja toteutuskelpoisten ideoiden puutteesta, turvallisuudentunteen heikentämisestä sekä siitä, etteivät ne aja koko maan etujen kannalta tärkeitä asioita. Tulos vastaa omaa intuitiota.
+++
Joku viisas kerran kirjoitti, että hyveet ovat herkkiä tasapainotiloja kahden paheen välissä. Ajatusta voi pohtia mielikuvan kautta: jos väännät radion äänenvoimakkuuden nollaan, et kuule mitään. Jos väännät säätimen toiseen äärilaitaan, melu rikkoo korvasi. On etsittävä sopiva säätimen asento. Vastaavasti: Nöyristelyn ja ylimielisyyden välistä löytyy terve itsetunto.
Perussuomalaisten kannattaakin jatkaa valitsemallaan polulla. Edistäen tavoitteitaan, joskin tarkoilla korvilla ympärilleen kuunnellen. Jos ihmiset kokevat toimintamme hyödylliseksi, luottamus ja sitä kautta kannatus seuraavat perässä. Hyväntahtoinen uudistaja on mielikuvien markkinoilla kovaa valuuttaa. Ehkä kovinta mahdollista.
Mutta välillä tulee eteen päiviä, jolloin on otettava kantaa rajummin. Laidat ryskyen. Tätä ei tule pelätä, päinvastoin. Tiukat kannanotot ovat tämän aatteen leipä ja suola.
Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 14/2014 -lehdessä.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














