

Matti Matikainen
”Perussuomalaisille on julkisuus tuttua. Venytämme poliittisen korrektiuden rajoja”
Samalla, kun perussuomalaiset nousivat hallitukseen kahdennenkymmenennen toimintavuotensa kunniaksi, täytyy puolueen omaksua myös uusia, entistä maltillisempia toimintamalleja.
– Meidän on kahdenkymmenen oppositiovuoden jälkeen omaksuttava uusia toimintamalleja ja ajatustapoja. Meidän on totuteltava kompromisseihin ja mielenmalttiin, mutta samalla pitkäjänteiseen tekemiseen. Sanalla sanoen, meidän on osoitettava kykenevämme toimimaan valtionhoitajapuolueena, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho ppainotti puolueen eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Kotkassa.
”Osa tavoitteista osoittautui keskenään ristiriitaisiksi: hallitukseen piti mennä, mutta Kreikkaa ei saanut tukea. Molempia ei voinut saada.”
Eduskuntaryhmä pohtii päivän aikana kokouksessaan muun muassa sitä, miten puolueen jäsenten kannattaa toimia julkisuudessa nyt, kun puolue on hallituksessa.
Yhteys kansaan säilytettävä
– Edellisen vaalikauden perintö on kuitenkin raskas, eikä korjaannu hetkessä. Mutta vaalikausi on kuitenkin Suomelle ratkaisun hetki, viimeinen hetki tehdä korjaukset, joita maamme tarvitsee. Muuten korjaukset tekee joku toinen: EU-komissio, troikka tai markkinavoimat, Terho korosti.
Hän uskoo korjausliikkeen alkaneen. Hallitus on päätöskykyinen ja hallitusohjelma on hyvä.
– Yhteyden kansaan täytyy säilyä. Se onnistuu vain jalkatyöllä: ihmisten näkemyksiä täytyy kuunnella. Aatteemme ja ihanteemme eivät saa unohtua, vaikka joudummekin käytännön päätöksissä tekemään päivittäisiä kompromisseja, Terho puntaroi.
– Se, että tässä kohdassa tyydymme saavutettavissa olevaan kompromissiin, se ei tarkoita, että olisimme lakanneet tavoittelemasta jotakin suurempaa, Terho tähdensi.
Kaikkea ei voi saada
Hän vakuutti puolueen osoittautuvan lupaustensa mittaiseksi. Vaikka vaikeaa se on: osa tavoitteista osoittautui keskenään ristiriitaisiksi: hallitukseen piti mennä, mutta Kreikkaa ei saanut tukea. Molempia ei voinut saada.
– Hyvien, mutta ristiriitaisten tavoitteiden väliltä tehty valinta on kaikkein vaikein, Terho murehti.
Pakolaispiikkiä on vaikeaa perustella
Terho puhui myös kansainvälisestä turvapaikanhakijoiden tulvaa. Perussuomalaiset varoittivat pitkään turvapaikanhakijoiden turvasta, mitä pidettiin pelotteluna, mutta mitä ei enää kiistä kukaan.
Hän korosti, kuinka turvapaikkojen myöntäminen kytkeytyy kansainvälisiin sopimuksiin, jolloin Suomi ei voi asettaa itse pakolaisten määrään tai kustannuksiinkaan kattoa.
– Yksi vuosi vastaanottokeskuksessa maksaa noin 15 000 euroa. On vaikeaa perustella, miksi tällaisessa asiassa on piikki auki, kun muissa asioissa säästetään kipeästi, Terho aprikoi.
– Kansainvälinen lainsäädäntö muuttuu hitaasti, joten siksi on tärkeää tehdä kaikki sellainen mahdollisimman hyvin, mistä voimme vielä päättää kansallisesti, Terho sanoi.
Hakemusten käsittelyä täytyy nopeuttaa, vetovoimatekijät täytyy selvittää ja EU:ssa täytyy noudattaa Dublinin sopimusten periaatetta eli turvapaikat käsiteltävä ensimmäisessä tulomaassa.
Toimiiko nykyinen järjestelmä?
Terho kysyi, voidaanko nykyistä turvapaikkajärjestelmää hallita mittakaavaltaan ja voidaanko sitä suunnitella taloudellisesti vastuullisesti?
– Tuottaako nykyinen järjestelmä hankaluuksien vastapainoksi omalle maallemme vastaavaa hyötyä, vai tuottaisiko sama raha paremman tuloksen, jos se käytettäisiin pakolaisten lähtömaissa?
– Ja auttaako apu sen tarvitsijoita tasapuolisesti, vai jääkö lähtöalueille jäävä suuri enemmistö toisarvoiseen asemaan? Ratkaiseeko se pakolaisuuden alkusyytä, vai jääkö se ratkaisematta, Terho kysyi.
Näihin kysymyksiin täytyy hakea vastaukset.
Julkisuudessa on kylvetty
Terho naurahti, että perussuomalaisille on julkisuus tuttua. ”Ei ole tylsää päivää meidän toimistolla.” Viestintä on politiikassa tärkeää ja sitä voi tehdä monella tyylillä. Puolue on tehnyt aika hyvin, kun puolue on päässyt tyylillään pitkälle. Huomiosta ei ole puutetta, vaan puolue on esiintynyt jatkuvasti ykköspuheenaiheena.
– On tietoinen valinta, että puhumme eri tavalla kuin vanhat puolueet ja venytämme poliittisen korrektiuden rajoja, Terho huomautti.
Mutta hän korosti viestien yhtenäisyyden, asiallisuuden ja yksiselitteisyyden merkitystä valtionhoitajapuolueelle. Terho kehotti myös malttiin toimittajia kohtaan Veikko Vennamon sanoin: ”Kirjoita mitä kirjoitat, kunhan kirjoitat”.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sampo Terhon kesäkokouspuhe kokonaisuudessaan – ”Me opimme joka päivä, me teemme ja vaikutamme joka päivä”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









