

Perussuomalaisten Meri: Salkkujako eduskunnan valtasuhteiden mukaan ei ollut mahdollista
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri esitti tänään keskustan kutsumassa ryhmien välisissä neuvotteluissa, että toimitusministeristön salkut jaettaisiin uudelleen eduskunnan valtasuhteiden mukaisesti.
Hallitus pakeni poliittista vastuuta
Meri huomauttaa, että kyse on aivan uudesta tilanteesta, johon olisi kaivattu ennakkopäätöstä vastaisen varalle.
– Eduskunnan pääsihteerin mukaan tämä ei kuitenkaan ole mahdollista, vaan ministereiden vaihdos edellyttäisi uusia hallitusneuvotteluita ja hallitusohjelmaa, joiden tekemiseen ei ole aikaa, koska vaalit ovat jo reilun neljän viikon päästä. Nykyiset ministerit siis jatkavat ja heidän luottamuksensa voi edelleen mitata epäluottamuslauseella, vaikka käytännössä sekään ei ehtisi muuttaa tilannetta, Meri toteaa.
– Olen pettynyt, että esimerkiksi oikeuskansleri ja perustuslakivaliokunnan kokenut valiokuntaneuvos eivät olleet paikalla kuultavana, vaan eduskunnan pääsihteeri oli ainoa perustuslakiasiantuntija. Nyt kävi niin, että hallitus pakeni poliittista vastuuta, mutta ministerit jäivät hoitamaan tehtäviään rajallisin toimivaltuuksin.
Keskustalle iski vaalipaniikki
Näiden selvitysten perusteella eduskuntaryhmät totesivat tänään, että nykyinen hallitus voi jatkaa toimitusministeriönä ja hoitaa juoksevat asiat, kunnes seuraava hallitus valitaan.
– Koko menettely on keskustan vaalitemppu, kun gallupit sojottavat alaspäin. Nyt hallituspuolueiden edustajat ravistelevat hihoista hallituksen esityksiä minkä kerkeävät, Meri sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Sipilän ero on härski vaalitemppu

Leena Meri haluaa oikeusoppineet mukaan tiistain toimitusministeriötä koskevaan kokoukseen – ”Eduskunnan tulee kuulla Sipilän ja keskustan sekoilun oikeudelliset perusteet”

Toimi Kankaanniemi poikkeuksellisesta hallitustilanteesta: ”Suomi elää nyt poikkeustilaa – sen on synnyttänyt pääministeri Juha Sipilä”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














