Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Pohjoisen poliisin painajainen: Ruotsin jengirikollisuus leviää Suomeen

11.01.2022 |17:18

”Antti” on suomalainen poliisi Tornion tienoilta ja seuraa rikollisuutta tarkasti myös Ruotsin puolella. Hän on Aftonbladetin haastattelussa huolissaan siitä, että ruotsalaisjengit hakeutuvat kaiken aikaa pohjoisemmaksi ja sitä kautta mahdollisesti myös Suomeen. Samalla rikollinen ympäristö muuttuu yhä väkivaltaisemmaksi.

Suomalainen jengirikollisuus eroaa ruotsalaisesta merkittävästi siinä, että täällä jengit eivät vielä perustu sukulaisuuteen tai lapsuuden kaveruuteen. Lojaliteetti ei siten ole lainkaan samalla tasolla kuin naapurimaassa: yhtenä päivänä ollaan kavereita ja jo seuraavana ehtoona asiat ovat toisin. Myöskään Ruotsin kaltaista jengiammuskelua ei Suomessa vielä ole nähty.

– Käsitykseni mukaan Suomessa jengiytyminen perustuu huumekaupan myötä alkaneeseen tuttavuuteen, toteaa Antti (peitenimi) Aftonbladetin haastattelussa.

– Väkivaltaa on toki myös meillä. Itse tehdyt räjähteet ovat yleisiä, eivät käsikranaatit ja muu sellainen kuten Ruotsissa. Suomalaiskodeissa on myös paljon aseita, erityisesti haulikoita ja metsästyskivääreitä.

”Pahoin pelkäämme sen leviävän tänne”

Ruotsin poliisitoiminnan painopiste on maan keskusrikospoliisin mukaan ollut jo pitkään ongelmalähiöiden rikollisverkostojen veristen yhteenottojen selvittelyssä. Tekijät ovat usein toisen polven maahanmuuttajia, jotka ottavat mielettömään valtakamppailuunsa vaikutteita klaanikulttuurista ja verikostosta.

Suomessa vastaavaa ilmiötä ei ole vielä havaittu, mutta virkavalta on varpaillaan pohjoisessa:

– On selvää, että jotkut maahanmuuttajat ovat väkivaltaisia ja tekevät rikoksia mutta Pohjois-Suomessa vastaavaa järjestäytynyttä rikollisuutta (kuin Ruotsissa) ei ole.

– Mutta asia on koko ajan mielessä ja tietysti pahoin pelkäämme sen leviävän tänne.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
5.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää