

LEHTIKUVA
Pokeriammattilainen: Veikkaus haluaa pitää ongelmapelaajien rahat – vaatii maksuestoa ulkomaisille pelisivustoille
Veikkaus vaatii hallitusta säätämään lain, joka estäisi rahansiirrot suomalaisten pankkien ja ulkomaisten rahapelisivustojen välillä. Tavoitteena on pitää pelaajien rahat Suomessa. Samalla hallitus sitoutuu korvaamaan ahvenanmaalaiselle rahapeliyhtiölle koituvat menetykset, jotta RKP saadaan lakiesityksen taakse. Pokeriammattilainen ei kuitenkaan usko maksuestojen tehoon.
Marin, Ohisalo, Saarikko ja Andersson ostivat veronmaksajien rahoilla Henrikssonilta maksublokit, kirjoittaa pokeriammattilainen Aki Pyysing kolumnissaan Sijoitustieto-sivustolla.
– Jos Marinin hallitus olisi tv-sarja, sen juonenkäänteet olisivat liian epäuskottavia, Pyysing kirjoittaa.
– Kuka uskoisi, että tosielämässä jonkun puolueen tukialueelle korvataan verorahoista rikoksella ansaittujen rahojen tuleva menetys?
”Rikoksella ansaituilla rahoilla” Pyysing viittaa Ahvenanmaan rahapeliyhtiön PAF:n mannersuomalaisilta voittamiin rahoihin.
– Nämä rahathan ovat veikkauskielessä rikoksella hankittuja. Eli kun PAF ottaa asiakkaakseen muita suomalaisia kuin saarelaisia, se toimii ”laittomana pelintarjoajana”, Pyysing kirjoittaa.
”RKP kertoi hintalapun”
Se, paljonko mannersuomalaiset häviävät PAF:lle vuodessa ei ole julkista tietoa, mutta Pyysing arvelee, että summa on kymmeniä miljoonia.
– Summa selviää sitten, kun paljastuu paljonko lisärahaa Marinin hallitus työntää Ahvenanmaan maakuntahallitukselle pohjattomasta runsaudensarvestaan.
– PAF on varmasti kertonut Henrikssonille, paljonko sen tappiot tulevat olemaan. Ja Anna-Maja on Säätytalolla kertonut RKP:n hintalapun. Häveliäisyyssyistä tätä summaa ei ole pöytäkirjaan kirjattu, vaan siihen viitataan ”hallitusneuvotteluissa sovitun mukaisena”, Pyysing kirjoittaa.
Veikkaus haluaa eston ulkomaisten peliyhtiöiden maksuille
Taustalla on se, että suomalaiset käyttävät vuosittain yli 300 miljoonaa pelaamiseen ulkomaisilla sivustoilla. Veikkauksen johto haluaa nyt maksueston, jotta suomalaiset pelaajat eivät voisi siirtää rahaa ulkomaisille pelisivustoille ja ulkomaiset peliyhtiöt eivät pystyisi maksamaan suomalaisten asiakkaidensa pelivoittoja suomalaisiin pankkeihin. Monopoliasemassa oleva Veikkaus tietenkin toivoo, että kaikki pelirahat kulutettaisiin Suomessa.
– Ymmärrän hyvin, että ulkomaille pelattavat 300+ miljoonaa houkuttelevat veikkaushäviövaroista nauttivia, Pyysing kirjoittaa.
– He vaikuttavat olevan vakuuttuneita, että blokeilla on saatavissa paljon rahaa puolueiden ja ay-liikkeen lomajärjestöjen ja veijobalzareiden tukemiseen.
Maksuestoa on ajanut erityisen ahkerasti Veikkauksen kokoomuslainen varatoimitusjohtaja Velipekka Nummikoski. Myös veikkausvoittovaroja saavat järjestöt ovat vaatineet ulkomaisen pelitarjonnan estämistä. Suomen Uutiset on aiemmin kertonut, miten veikkausvaroista jaetaan muhkeita potteja muun muassa seksuaalijärjestöille sekä maahanmuutto- ja monikulttuurijärjestöille.
Pokeriammattilainen: Estot eivät tule toimimaan
Pyysing ei kuitenkaan usko, että maksuestot toisivat suomalaiseen yhteiskuntaan nettorahaa. Hänen mukaansa PAF on ainoa ulkomaalainen pelintarjoaja, jonne rahansiirrot Suomesta pystytään oikeasti estämään. Siksi siitä koituvat tappiot on korvattava PAF:lle verovaroista.
Pyysingin mukaan suurin osa aktiivisista pelaajista tuntee jo nyt väylät lailliseen rahaliikenteeseen kansainvälisten nettilompakoiden, kuten PayPal ja Skrill, tai ulkomaisten maksukorttien kautta. Harrastepelaajatkin oppisivat pian kiertämään estot.
– Ongelmapelaajille ulkomaiset rahapelisivustot tekevät kyllä rahan siirtämisen hyvin helpoksi jo kauan ennen kuin palkattavat kymmenet uudet virkamiehet ovat saaneet ensimmäisiäkään maksublokkeja viriteltyä, Pyysing kirjoittaa.
Suurin haitta aiheutuisi todennäköisesti Suomesta pelaaville pokeriammattilaisille, jos suurin pokerisivusto sulkisi suomalaiset kokonaan pois peleistään. Pyysingin mukaan rahapeliyhtiöt eivät varsinaisesti tykkää voittavista pelureista.
– Ammattilaiset nimittäin vievät rahapelin ekosysteemistä rahaa pois, Pyysing toteaa.
– Jokainen rahapeliyhtiö haluaisi itse pitää asiakkaidensa kaikki rahat. Myös Veikkaus, vaikkei se tätä tietenkään ääneen ymmärrettävistä syistä myönnäkään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Velipekka Nummikoski PAF pokeri Aki Pyysing Anneli Saarikko veikkausvoittovarat rahapelit Anna-Maja Henriksson Veikkaus Maria Ohisalo Ahvenanmaa Sanna Marin Li Andersson RKP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille jaettiin yli kymmenen miljoonaa veikkausvoittovaroja

STEA-avustuksia nauttiville järjestöille iski ahdistus – ministeri Saarikko riensi apuun: Järjestöjen kassavajetta paikataan vaikka velkarahalla

STEA-avustuksia vastaanottava järjestö opastaa Facebookissa nuoria huumeiden käyttöön: ”Hyvä mielentila ja rauhallinen ympäristö edesauttaa sitä, että sä et lähde pahalle tripille”

Veikkaus – maaseudun köyhä rahoittaa upporikkaan oopperan ystävän harrastustoimintaa

Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa

Koponen: Hallitus puolustaa vahvasti Veikkauksen aseman turvaamista – ”Rahapelaamisesta aiheutuvien haittojen vähentäminen on jäänyt korulauseiden tasolle”

Koponen huolissaan väliaikaisen pikavippiä säätelevän lain raukeamisesta: ”Velkaongelmat tulevat räjähtämään käsiin”

Wihonen: Miksi peliriippuvaisilla rahastusta jatketaan?
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









