

LEHTIKUVA
Poliisi Ruotsin mellakoista: ”En ole kokenut näin äärimmäistä väkivaltaa koko poliisiurani aikana”
Mellakat ja väkivaltaisuudet jatkuvat Ruotsissa jo neljättä päivää. Sytykkeenä huliganismiin on tiettävästi Stram Kurs-puolueen johtajan ympäri Etelä-Ruotsia etenevä kiertue, jonka yhteydessä pyritään polttamaan muslimien pyhä kirja.
Torstaina Linköpingissä ja Norrköpingissä puhjenneet levottomuudet jatkuvat edelleen eteläisen Ruotsin maahanmuuttajavaltaisilla asuinalueilla.
Perjantaina mellakoiden sytykkeenä toiminut kiistellyn Stram Kurs -puolueen keulahahmo Rasmus Paludan jatkoi kiertuettaan Örebrohon.
”Kuin olisimme olleet sotatoimialueella”
Örebrossa 12 poliisia loukkaantui otettuaan yhteen (video) väkivaltaisten mielenosoittajien kanssa. Yksi poliiseista sai monikiloisen kiven päähänsä, sillä seurauksella, että kypärän visiiri murtui ja virkavallan edustaja kannettiin vertavuotavana ambulanssiin.
– En ole kokenut näin äärimmäistä väkivaltaa koko 14 vuotta kestäneen poliisiurani aikana, kuvaili virkavallan edustaja viimepäivien tapahtumia Expressenissä.
– Kuin olisimme olleet tuntikausia sotatoimialueella. En tiennyt tulisinko sieltä elävänä takaisin, siteerasi poliisi kollegoidensa tuntoja Aftonbladetissa.
– Teemme vain työtämme puolustaaksemme demokratiaa ja sanavapautta. Emme ota kantaa esitettyihin mielipiteisiin.
Väkivaltaisuudet jatkuvat
Lauantaina illalla väkivaltaisuudet alkoivat Rosengårdin ongelmalähiössä Malmössä sekä Landskronassa sen jälkeen, kun Paludan oli pitänyt tilaisuuttaan lähistöllä. Mielenosoittajat käyttivät nyt aseenaan muun muassa polttopulloja ja saivat ainakin yhden bussin sytytetyksi tuleen (video).
Sunnuntaina mellakat ovat puhjenneet uudestaan Linköpingissä ja Norrköpingissä. Väkijoukko on heitellyt poliiseja kivillä ja sytyttänyt autoja tuleen. Ainakin yhtä henkilöä on tiettävästi ammuttu. Ihmisiä on kehotettu pysymään sisätiloissa Navestadin alueella Norrköpingissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sotatoimialue äärimmäinen väkivalta kypärä väkivaltaisuudet Linköping sanavapaus poliisiautojen kivittäminen yhteenotot Stram Kurs Rasmus Paludan polttopullo Koraani Norrköping ampuminen Rosengård Autojen polttaminen Malmö Demokratia Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen huolissaan nuorten väkivaltaisesta käyttäytymisestä: Hallitus sivuuttaa poliisien ja opettajien hätähuudot

Taas uusi onneton Ruotsin ennätys: alkuvuonna ammuttiin hengiltä 18 ihmistä

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson: Pakolaisilla ja ”pakolaisilla” on eroa

Peltokangas: Hallituksella sokea piste haittamaahanmuuton ongelmissa – heikentää sisäistä turvallisuutta

”Oh Yeah, mehän ollaan kuin Ruotsissa” – tapon yrityksestä syytetty gangstaräppäri kehuskelee poliisin tallenteella

Muslimimaat tuomitsevat Koraanin polttamisen – varoittavat ”vakavista seurauksista”

Ruotsin poliisi saanut yli 1 000 videota pääsiäismellakoista – kansalaiset ovat nyt valmiita myös todistajiksi

Ruotsin mellakat osoittavat tarpeen turvapaikanhaun perusteelliseen remonttiin

Ruotsalaispoliisin epätoivoinen purkaus: ”Pian koko maa on yhtä ongelmalähiötä”
Viikon suosituimmat

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.
















