

SAMULI SIBAKOFF
Poliisi, joka sai tarpeekseen – Samuli Sibakoff paljastaa Suomeen pakolaisina saapuneiden todelliset tarinat – “kaikista kohtaamistani vain yhdellä oikea hätä”
Perussuomalaisten eurovaaliehdokas Samuli Sibakoff on ammatiltaan poliisi. Vuoden 2015 turvapaikanhakijakriisin aikana hänet komennettiin töihin Tornioon perustettuun järjestelykeskukseen. Sibakoff on tehnyt sarjan korkeatasoisia videoita, joissa hän muistelee Torniossa tapahtuneita erikoisia tilanteita. Ja monenlaista siellä ehtikin tapahtua.
Samuli Sibakoff kertoo, että ensimmäinen työpäivä järjestelykeskuksessa alkoi kaoottisissa merkeissä: irakilaisia miehiä tuli ja tuli. Satoja tulijoita ei pystytty rekisteröimään, koska tekniikka petti.
– Meillä ei ollut siis harmainta hajua, ketä Suomessa oli, Sibakoff kertoo videolla.
https://www.facebook.com/Sibakoff/videos/375741899693435/
Tulijatulvassa erottui selkeitä vaiheita: ensin tuli yksittäisiä irakilaisia miehiä, sitten irakilaisia perheitä. Jossain vaiheessa alkoi saapua nuoria afgaanipoikia, jotka ilmoittivat olevansa alaikäisiä. Sitten tuli afgaaniperheitä. Käytännössä kenelläkään ei ollut passia mukana.
Sisäministeriön kansliapäällikkönä tuolloin toiminut Päivi Nerg väitti vuonna 2016 televisiossa kirkkain otsin, että kaikkien tulijoiden taustat tiedetään. Sibakoff on tästä vahvasti eri mieltä. Myöhemmin myös Nerg on myöntänyt puhuneensa “muunneltua totuutta”.
Terroristeja ja sukupuolielimen hoidattajia
Turvapaikanhakijoiden tulonsa syyksi ilmoittamat perusteet olivat usein varsin erikoisia.
– Yksi sanoi tulevansa pakoon liikenneruuhkia. Toinen sanoi tulleensa hoidattamaan sukupuolielimensä, Sibakoff kertoo yhdellä videoista.
https://www.facebook.com/Sibakoff/videos/392715368251771/
– Jotkut kertoivat ihan suoraan olleensa terroristeja. Jotkut kertoivat olleensa Irakin hallituksen joukkojen palveluksessa. Yksi mies kertoi olevansa kamikaze-pommittaja, Sibakoff kertoo.
Jotkut kertoivat ottaneensa lainan matkaa varten, ja lainanantajan nyt uhkailevan heitä. Eräs mies kertoi, että Bagdadissa on niin vaarallista, että siellä ei kertakaikkiaan pysty elämään. Mutta siitä huolimatta sama mies oli jättänyt vaimonsa ja viisi lastaan sinne vaaralliseen Bagdadiin, Sibakoff muistelee.
Seitsemän vuotta Suomessa asunut haki turvapaikkaa
Yksi erikoisimmista sattumuksista oli mies, joka vastasi rekisteröintiä hoitavalle poliisille “terve” ihan selvällä suomen kielellä.
Kun miestä jututettiin tarkemmin, kävi ilmi, että hän oli asunut Suomessa jo seitsemän vuotta ja pitänyt pizzeriaa pääkaupunkiseudulla. Mies oli käynyt välillä Irakissa moikkaamassa kavereitaan ja sukulaisiaan ja päätti paluumatkalla poiketa Tornion kautta ja hakea turvapaikkaa uudelleen, koska ei sitä seitsemän vuotta sitten saanut.
Afrikkalainen joka ei halunnut Suomeen
Toinen erikoinen tapaus oli pohjoisafrikkalainen mies, joka yritti epätoivoisesti kertoa, että hän ei halua Suomeen turvapaikanhakijaksi.
– No Finland, no Finland, Sibakoff kertoo miehen hokeneen.
Kun vihdoin löydettiin tulkki, joka sai miehen puheista jotain selvää, mies kertoi tarinansa. Hän oli tullut turistina etelä-Ruotsiin. Tarkoitus oli mennä velipojan luokse vierailulle. Mutta Ruotsin viranomaiset olivat tuupanneet miehen Luulajaan menevään junaan muiden saman näköisten mukana. Tajuttuaan päätyneensä Tornioon mies yritti kertoa, ettei todellakaan halua hakea turvapaikkaa Suomesta.
Yhteenveto on tyly
Samuli Sibakoff kertoo, että vuosina 2015-16 Tornion järjestelykeskuksen läpi kulki kaikkiaan noin 20 000 tulijaa. Kaikista hänen kohtaamistaan turvapaikanhakijoista vain yhdestä jäi sellainen vaikutelma, että tällä ihmisellä on ihan oikea hätä, Sibakoff sanoo. Muilla ei ollut mitään hätää.
Tornion järjestelykeskus lopetti toimintansa helmikuun lopussa 2016. Palautuskeskusta ei ole vieläkään perustettu.
Samuli Sibakoffin kaikki kaksitoista videota löytyvät Youtubesta. Löydät ne täältä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Euroopan tehtävä on suojella omia yhteiskuntiaan haitalliselta maahanmuutolta – ”Turvapaikanhakijoiden liikkuminen EU:n sisällä mieleiseensä valtioon on katkaistava”

Näillä ohjeilla takuuvarma turvapaikka: harjoittele, näyttele uhria, heiluta käsiä, elehdi

Suomea markkinoidaan Irakissa unelmamaana : “maksetaan kaikki kustannukset ja palvelut, annetaan asunto, rahaa ..”

Mäkynen: Piilotetaanko tulkkipalveluiden kustannuksia tarkoituksella?

Ronkainen ihmettelee hallitusohjelmakirjauksia poliisista – pakkoruotsin paluu, lisää etnisiä poliiseja
Viikon suosituimmat

Purra: Surkeaa, Iltalehti, uskomattoman surkeaa
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ottaa Facebookissa kantaa Iltalehden faktojen vastaiseen uutisointiin hallituksen säästöistä. Purran mukaan Iltalehti ei kanna mitään vastuuta siitä, että se johtaa ihmisiä harhaan virheellisellä uutisoinnillaan.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Päivän pointti: Oikeuskanslerin ratkaisu ministeri Mari Rantasesta ei miellyttänyt Ylen toimitusta – kutsui kommunistitaustaisen professorin haukkumaan lopputulosta

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Jäikö Iltalehdessä vapunvietto päälle? Toimitus häröili lehden kanteen jättiotsikon tulevasta eläkeleikkauksesta, vaikka eläkkeitä nimenomaan ei leikata – lehti pahoittelee Äpy-levelin koheltamistaan

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman kertoo maahanmuuton kustannusten olleen Suomelle ja Euroopalle massiivisia ja selkeästi mukanaan tuomia hyötyjä suurempia. Taloustieteen emeritusprofessori Matti Virénin tekemän karkean arvion mukaan maahanmuuton hintalappu Suomessa olisi noin 10,5 miljardia vuodessa perustuen hollantilaistutkimuksen tuloksiin.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää