

LEHTIKUVA
Postin säästöt eivät saa johtaa paikallislehtien alasajoon – tässä maailmantilanteessa kukaan ei saa jäädä uutispimentoon
Postin suunnitelma jakelun hinnoittelun muutoksista uhkaa jättää osia haja-asutusalueista uutispimentoon ja ajaa paikallislehdet taloudellisesti ahtaalle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii pysyvää jakelutukea markkinavetoisen varhaisjakelun ulkopuolelle jääville alueille, jotta kukaan ei jäisi Suomessa uutispimentoon.
Posti suunnittelee jakelun tasahinnoittelusta luopumista ensi vuoden alussa ja siirtymistä asukastiheydestä riippuvaan kolmen eri kategorian hinnoittelumalliin. Muutos vaikuttaa etenkin paikallislehtiin, joiden jakelukustannukset uhkaavat nousta haja-asutusalueilla.
– Markkinavetoisen varhaisjakeluverkoston ulkopuolisilla alueilla sanomalehdet jaetaan päiväjakeluna osana Postin toteuttamaa yleispalvelua, mikä ei ole ollut taloudellisesti kannattavaa kirjepostin määrän laskiessa voimakkaasti vuodesta toiseen. Hinnoittelun muutos asettaa kuitenkin haja-asutusalueiden asukkaat eriarvoiseen asemaan, sillä jakelukustannusten nousu vaikuttaa väistämättä myös paikallislehtien tilaajahintoihin, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kertoo.
– Kaikille siirtyminen verkon uutispalveluiden käyttäjäksi ei syystä tai toisesta luonnistu, joten viisipäiväinen sanomalehtien jakelu on edelleen tärkeä uutiskanava monille suomalaisille. Maaseudulta on jo karsittu muut palvelut säästöihin ja keskittämiseen vedoten, mutta nyt uhataan hinnoitella ulos paikallislehdetkin.
Jakelun tasahinnoittelu on säilytettävä
Postilain muutos ja kolmiportaiseen hinnoittelumalliin siirtyminen huolestuttaa sekä paikallislehtiä että Itä-Suomen maakuntaliittoja. Pohjois-Karjalan, Pohjois-Savon, Etelä-Savon, Etelä-Karjalan sekä Kainuun maakuntaliitot vetoavat Postin yhteiskuntavastuuseen valtionyhtiönä harvaan asuttujen alueiden medioiden toimintaedellytyksien turvaamiseksi. Liitot julkaisivat aiheesta yhteisen kannanoton maanantaina.
– Etenkin yksin asuville vanhuksille kotiin kannettu sanomalehti voi olla jopa ainoa tapa saada tietoa kotimaakunnan asioista. Valtakunnanmedia keskittyy suurelta osin raportoimaan suurimpien kaupunkien tapahtumista sekä kansainvälisistä uutisista, ja Yleisradion paikallinen sisältö on pääosin saatavilla ainoastaan verkossa.
– Paikallislehdillä on tärkeä rooli oman lähialueen uutisista ja tapahtumista kertovana mediana, eikä niiden toimintaa tai jakelua saa rampauttaa kohtuuttomilla hinnankorotuksilla. Jakelun tasahinnoittelu on ehdottomasti säilytettävä, Antikainen vaatii.
Viisipäiväisen jakelun säilyttävä jatkossakin
Eduskunnassa käsiteltävänä oleva postilain uudistus antaisi Postille mahdollisuuden rajata yleispalveluna toteutettavaa päiväjakelua kolmeen päivään myös markkinavetoisten varhaisjakelualueiden ulkopuolella. Muutosta kompensoitaisiin väliaikaisella jakelutuella, joka kattaisi jakelun kahtena päivänä viikossa.
– Markkinavetoisen varhaisjakelun ulkopuolelle jääville alueille on saatava pysyvä jakelutuki, jotta viisipäiväinen jakelu säilyy jatkossakin. Tässä maailmantilanteessa kukaan ei saa jäädä uutispimentoon. Viisipäiväinen jakelu on myös tärkeä paikallislehdille, sillä muun muassa kuntien tiedonannot ja kuulutukset julkaistaan niissä, paikallisia tapahtumia unohtamatta. Uutisten lisäksi paikallislehdet edistävät ja tukevat myös paikallista kulttuuria, josta valtakunnanmedia ei uutisoi, Antikainen muistuttaa.
Edustaja Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen haja-asutusalueiden jakelutuesta ja postilain uudistuksesta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jakelutuki paikallislehdet jakelukustannukset varhaisjakelu haja-asutusalueet harvaanasutut maakunnat Itä-Suomi maakuntaliitto kirjallinen kysymys Postilain uudistus Posti Sanna Antikainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Postin hallintoneuvoston perussuomalaiset jäsenet Rantanen ja Lehto: ”Työstä saatava palkka, jolla elää”

Paatero keräsi poliittisia irtopisteitä ja Rinne uhkui olevansa postilaisten puolella – PS: Nyt pakoillaan vastuuta ja kierrellään tosiasioita

Postin hallintoneuvoston Rantanen ja Lehto: ”Postin päätös johdon ökypalkkioista härski tässä taloustilanteessa”

Reijonen: Täyden palvelun posteista pulaa – kuntaliitoskunnat huomioitava
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Bergbom ihmettelee vasemmistoliiton ehdotuksia vuosi ennen vaaleja: Perustulo kaikille ja hakkuurajoituksia – menolisäysten rahoittamiseksi todella kovia veronkorotuksia
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom menee hiljaiseksi vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetin ehdotuksista vuosi ennen vaaleja. Bergbom muistuttaa, että vasemmistoliiton esittämät "kivat asiat" maksaisivat maltaita nykyisessä julkisen talouden kriisissä ja vaatisivat toteutuakseen todella kovia veronkorotuksia, minkä vasemmistoliitto toki itsekin ymmärtää: lista vasemmistoliiton esittämistä veronkorotuksista on pitkä kuin nälkävuosi.

Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.
















