Professori Räsäsestä: ”Kannattaa miettiä, onko oikeassa paikassa”

12.07.2013 |11:43

Oikeushistorian professori Jukka Kekkonen kehottaa sisäministeri Päivi Räsästä (kd.) miettimään, onko hän oikeassa paikassa ministerinä.

Helsingin yliopiston professorin mukaan ministerin asemassa olevalla on erityisiä velvoitteita toimia lain mukaisesti ja puhua myös lakia kunnioittavasti. Kekkonen kommentoi Ylen Aamu-TV:ssä kohua, joka nousi sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) puheesta.
– Kun esittää tällaisia kannanottoja, kannattaa miettiä, onko oikeassa paikassa, Kekkonen kehottaa.
Kekkonen arvioi, että uskonnon ja lainsäädännön suhde näyttää olevan ongelmallinen kirkon ääriliikkeille ja konservatiivisimmille voimille.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
8.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51
10.
Suomen uutiset logo

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa

28.02.2026 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää