

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-edustajat paljastavat, miten hallitus hylkäsi tuhannet pienyrittäjät
Perussuomalaisten kansanedustajat ovat närkästyneitä siitä, että yritysten liiketoiminnan jatkuvuuden varmistava kustannustuki tuodaan eduskuntaan vasta nyt – ja tässä muodossa. Hallitus on jättänyt pienemmät yritykset kokonaan esityksen ulkopuolelle.
Hallituksen esitys määräaikaiseksi yritysten kustannustueksi saapui vihdoinkin eduskuntaan. Kustannustuen tarkoitus on korvata yrityksille osa niistä kuluista, joilta ei ole voinut välttyä koronaepidemian aiheuttaman liiketoiminnan pysähdyksen aikana.
Perussuomalaisten yrittäjätaustainen kansanedustaja Veikko Vallin ei ilahtunut esityksen nähtyään.
– Esityksessä kustannustuen myöntämisen yksi edellytys on, että yrityksen liikevaihto on neljän kuukauden tarkastelujakson aikana enemmän kuin 20 000 euroa. Tämä vastaa vuositasolla liikevaihdon 60 000 euron alarajaa. Todella moni yksinyrittäjä tai perheyritys jää tuon rajan alapuolelle. Miksi hallitus rajasi pienyritykset tuen ulkopuolelle, Vallin ihmettelee.
Liikevaihdon alarajaa alas
Perussuomalaiset eivät ymmärrä, millä yrittäjien on hallituksen mielestä tarkoitus selvitä laskuistaan, joten he esittivät vastalauseessa muutosta esitykseen.
– Teimme talousvaliokunnassa vastalauseen, eli tarjosimme konkreettisen vaihtoehdon hallituksen esitykselle. Vastalauseemme on muuten täysin sama kuin hallituksen esitys, paitsi että madalsimme liikevaihdon alarajaa 20 000 eurosta 15 000 euroon. Eli ehdotamme, että jo 45.000 euron vuotuisella liikevaihdolla saattaisi olla tukeen oikeutettu.
– Mikäli hallitus ei suostu kannattamaan vastalausettamme, viesti on selvä: hallitusta eivät pienet yrittäjät kiinnosta, Vallin jyrähtää.
Kustannustukea sai odottaa
Vastalauseen toinen allekirjoittaja perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen ihmettelee, miksi yrityksille suunnattua kustannustukea jouduttiin odottamaan kolmisen kuukautta.
– Hallitus on kiivennyt takapuoli edellä puuhun, kun ensin on jaettu liiketoiminnan kehittämistuet, sitten tehty toimialakohtaisia ratkaisuja, kuten ravintolatuki ja vasta nyt tuodaan yleinen kustannustuki.
– Olisi pitänyt edetä juuri päinvastaisessa järjestyksessä. Sekä ravintolatuki että tämä kustannustuki eivät ole käyneet läpi normaalia lausuntokierrosta. Keskeneräisyys ja kiire pistävät silmään. Nyt hallituksella olisi tilaisuus korjata esityksensä virhe ja ehkäistä pienyrittäjien syrjintä, vastalauseen toinen allekirjoittaja Reijonen toivoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Osa maaseudun pienyrityksistä jäämässä ilman koronatukea – Juuso vaatii asiaan korjausta

PS-kansanedustajat Puisto ja Ranne: Nopeita tukitoimia yritysten ja lomautettavien työntekijöiden tilanteeseen

Juuso vaatii vauhtia yksinyrittäjien tukien käsittelyyn

Ronkainen valtion koronatuesta: ”Rahaa kipattu Kankkulan kaivoon”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Duunarit lomautettuina, pienyrittäjät kärsivät – ja hallitus jakaa miljonääreille lisää rahaa

Yrittäjä-lähihoitajaperhe jätettiin yksin koronakriisin keskellä – tukea saadakseen olisi pitänyt valehdella

Perussuomalaiset: Ruokaravintoloiden rajoitukset perusteettomia ja kohtuuttomia – ministeri ei suostu erittelemään ruokaravintoloita yökerhoista

Wihonen: Unohdettiinko vanhemmat yrittäjät kokonaan?

Marinin hallitus vastasi kirjalliseen kysymykseen: Ei erityistukea tapahtuma-alalle
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








