Artikkeli kuva

PS: Hallituksen tunnustettava jihadismin uhat

25.09.2014 |12:19

Euroopassa ja maailmalla kasvaa huoli radikalisoituneista kansalaisista, jotka lähtevät taistelemaan terroristijärjestöjen riveihin Irakiin ja Syyriaan. ISIS puhutti myös YK:n yleiskokouksessa, ja eilen YK:n turvallisuusneuvosto teki päätöksen, jonka mukaan sen jäsenmaiden tulee hyväksyä laki, jossa omien kansalaisten liittyminen jihadisteihin määritellään vakavaksi rikokseksi.

Perussuomalaiset kiinnitti ongelmaan huomiota jo kolme vuotta sitten ja laati asiasta lakialoitteen. Vesa-Matti Saarakkala esitti aiheesta kirjallisen kysymyksen vuonna 2013 ja Ari Jalonen aiemmin tässä kuussa.

Kirjallisiin kysymyksiin vastannut sisäministeri Räsänen kertoi jälkimmäisessä vastauksessaan, että ministeriö on käynnistänyt selvityksen mahdollisten säädösmuutosten tekemisestä.

– Muuten vastauksissa on lähinnä väheksytty kasvavaa ongelmaa, Jalonen moittii.

– Perussuomalaiset haluaa kuulla, aikooko hallitus reagoida mitenkään YK:n turvaneuvoston päätökseen. Puolue odottaa, että hallitus tuo asiaan liittyvät lakihankkeet pikaisesti eduskuntaan. Hallituksen on viimein aika herätä ja tunnustaa jihadismiin liittyvät uhkat. Suomen on osoitettava myös lainsäädännön kautta, että terrorismi ei ole millään tavoin hyväksyttävää toimintaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
3.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
4.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
8.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
9.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää