

MATTI MATIKAINEN
PS-kansanedustajat tyrmäävät puheet eduskunnan raaistumisesta: Epäkohtien esille tuominen ei ole huonoa käytöstä tai vihapuhetta
Osa eduskunnan jättävistä kansanedustajista valittaa eduskunnan muuttuneen pinnallisemmaksi ja keskustelun aggressiivisemmaksi. Perussuomalaisten kansanedustajat eivät allekirjoita väitteitä.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolueen 3. varapuheenjohtaja Juho Eerola ihmettelee tämän kauden jälkeen eduskunnan jättävien kollegoiden ulostuloja.
– Olen joskus huvittanut itseäni lukemalla eduskunnan vanhoja pöytäkirjoja. Voin sanoa, että menneinä vuosikymmeninä kielenkäyttö oli paljon nykyistä raaempaa. Joskus sata vuotta sitten jopa brutaalia.
– Ihan lähivuosikymmeniltäkin muistamme esimerkiksi vaikkapa Sulo Aittoniemen tai Tony Halmeen puheita ja tekoja, joiden rinnalla nykyiset edustajat vaikuttavat aika pyhäkoululaisilta, Eerola kirjoittaa Facebookissa.
Huutoa, päälle käymistä ja salamurhia
Eerola ottaa vertailukuvaksi kaakkoisen Euroopan, jossa parlamentaarikot käyvät välillä toistensa kimppuun ihan fyysisestikin kesken täysistuntoa.
– Britanniassakin on aika häijy tyyli, kun naamat vastakkain huutavat toisilleen.
– Ja jos kansainvälistä tarkkailua jatketaan esimerkiksi Aasian, Afrikan tai latinalaisen Amerikan suuntaan, niin siellä aika ajoin opposition edustajia välillä salamurhataan, ja vastaavasti oppositio lähettää räjähtävän dronen kohti vallanpitäjää. Milloin Suomessa näin on ollut?
”On asioita, joista ei saisi puhua”
Suomessa on Eerolan mukaan oikein hyvin käyttäytyvä kansanedustajalaitos.
– Aina joku toki mokaa, mutta noin pääsääntöisesti ja keskimäärin täällä käyttäydytään hyvin. Näissä ulostuloissa on takana vain ja ainoastaan se, että on kaksi kappaletta asioita, joista ei mielellään saisi puhua, ja joita ei puhuessaan etenkään tulisi kritisoida.
– Epäkohtien esille tuominen ei ole huonoa käytöstä tai vihapuhetta, Eerola muistuttaa.
Kokoomus uhriutuu Salolaisen suulla
Oman kortensa keskusteluun tuo Ilta-Sanomille haastattelun antanut Pertti Savolainen (kok.), jonka mielestä tämän päivän politiikkojen saamaa höykytystä ei voi verratakaan 70-lukuun, jolloin hän nousi kansanedustajaksi.
– Me (kokoomuslaiset) olimme totaalisesti syrjittyjä. Kun jotkut nyt puhuvat, että ovat olleet politiikassa sylkykuppina – jotkut kepulaisetkin ovat käyttäneet sitä ilmaisua – he eivät tiedä mitään sylkykuppina olemisesta. Me olimme sekä kepun että demarien sylkykuppina täällä silloin Urho Kekkosen aikana, Salolainen sanoo IS:n haastattelussa.
Kun ”arvopohjat” eivät kohtaa
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen tarttuu Savolaisen kommenttiin Facebookissa.
– Jotenkin tämä häpeällinen suomettumisen aikakausi tuo vahvasti mieleen häpeällisen nykyajan, kun ”arvopohjat” eivät kohtaa ja kun kansallismielisiä ei haluta hyväksyä mukaan poliittiseen päätöksentekoprosessiin.
– Onneksi ajat muuttuvat ja vanhatkin arvopohjat murenevat. Tämän on historia osoittanut ja sen tulee osoittamaan myöskin lähitulevaisuus, Immonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Leena Meri: Hallituksen veronalennuslupaukset ovat pelkkää bluffia – kokoomus ja keskusta korottaisivat autoilun, energian ja asumisen hintaa

Meri: Kokoomuksesta on tullut ylimielinen parempien ihmisten puolue

Sipilä maireilee Suomen EU-maksujen korotukselle – Halla-aho kysyy: ”Mikä hallitusta vaivaa? Onko rahan kippaaminen ihanaa?”

Tavio: Poliisin some-kyttäämistä vähennettävä
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.














