

LEHTIKUVA
PS-Nuoret: Ylioppilaskuntien pakkojäsenyys pois – “Ajavat punavihreää turmiollista agendaa”
Perussuomalaiset Nuoret tukee kansalaisaloitetta ylioppilaskuntien pakkojäsenyyden poistamiseksi. Järjestö on jo vuosien ajan vaatinut, että perustuslain hengen vastainen pakkojäsenyys ylioppilaskunnista poistetaan.
– Haluamme tarjota yliopisto-opiskelijoille vapautta pakkojäsenyyden sijasta. Perustuslaki takaa kansalaisille yhdistymisvapauden, joka kattaa myös oikeuden olla liittymättä ylioppilaskuntiin, jotka nykyään lähinnä ajavat punavihreää turmiollista agendaa opiskelijoiden edunvalvonnan sijaan. Tähän on tultava muutos, vaatii Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Samuli Voutila.
Keskittyisivät opiskelijoiden edunvalvontaan
Kansalaisaloitteen on laatinut joukko korkeakouluopiskelijoita. Lähestyvät edustajistovaalit yliopistoissa ovat nostaneet taas pakkojäsenyyden keskusteluun ja Perussuomalaiset Nuoret kiittää aloitteen tekijöitä yhteiskunnallisesta aktiivisuudestaan. Kansalaisaloitteen voi käydä allekirjoittamassa sähköisesti.
– Sain idean kansalaisaloitteen laatimiseen pakkojäsenyyskeskustelun esiin tuomien epäkohtien johdosta. Mielestäni ylioppilaskuntien ja niiden edustajistojen tulee keskittyä vain opiskelijoiden edunvalvontaan ja muihin yliopistolaissa mainittuihin tehtäviin. Edustajiston ei pidä olla poliittisten broilerien selkääntaputtelukerho. Kenenkään ei tulisi tahtomattaan joutua rahoittamaan sellaista poliittista vaikuttamista, jota ei itse tue. Yliopistoissa vallitsee enemmän tai vähemmän vihervasemmistolais-globalistinen hegemonia, joka pahimmassa tapauksessa johtaa tieteen harjoittamisen kannalta myrkylliseen itsesensuuriin, kertoo kansalaisaloitteen vireillepanija Viljam Nyman.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää