

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen johti joukkojaan hoitajien mielenilmauksessa Meilahden kampuksen alueella Helsingissä 1. huhtikuuta 2022.
Putkonen: Tehy lietsoo jäseniään vihaan, mielenosoituksiin ja lakkoihin hallitusta vastaan
On alhaista, että Tehy on käynnistänyt valheellisen kampanjan lietsoakseen jäseniään hallitusta vastaan, sanoo perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
Terveyden ja sosiaalihuoltoalan ammattijärjestö Tehy järjestää mielenosoituksen ensi viikolla Helsingissä. Tehyn tiedotteen mukaan ammattijärjestö tekee kaikkensa estääkseen maan hallituksen ”naisvaltaista sote-alaa uhkaavat suunnitelmat”.
Palkatonta sairauspoissaolopäivää ei tule
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen arvostelee ammattijärjestöä vääristelevän tiedon levittämisestä.
– Tehy väittää kirkkain silmin, että hallitus on muka muuttamassa ensimmäisen sairauspoissaolopäivän palkattomaksi. Tehyn väite antaa asiasta perustavanlaatuisesti väärän kuvan. Hallitusohjelman kirjaus on selvä: ”Sairausajan palkkaa muutetaan siten, että ensimmäinen sairauspoissaolopäivä on omavastuupäivä, ellei työehto- tai työsopimuksessa ole toisin sovittu.”
– Käytännössä tämä tarkoittaa, että nykykäytäntö säilyy ja esimerkiksi sairaanhoitajilla ja lastentarhan työntekijöillä on ensimmäinen sairauspoissaolopäivä jatkossakin palkallinen. Sama pätee 90 prosenttiin eri alojen työntekijöistä. Toisin kuin Tehy valheellisesti myöskin väittää, työntekijän oikeuteen jäädä hoitamaan sairasta lasta kotona ei myöskään tule muutoksia, Putkonen oikaisee.
Johdon uskottavuus koetuksella
Putkosen mielestä arvostettuna pidetyn ammattiliiton johdon ei pitäisi häikäilemättömästi levittää virheellisiä väitteitä omalle jäsenistölleen ja suomalaisille.
– Puheenjohtaja Millariikka Rytkösen uskottavuus tulee saamaan jäsenistön keskuudessa vakavan kolhun, kun jäsenistölle valkenee, että koko maailma hallituksen kaatotalkoiden ympärillä on rakennettu valheille ja juonittelulle.
– Tehyn työehtosopimuksessa lukee mustaa valkoisella, että sairausajan palkka maksetaan ensimmäisestä päivästä alkaen. Hallitus ei ole puuttumassa sopimusvapauteen eikä Tehyn sopimuksen sisältöön, Putkonen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- juonittelu jäsenistö ammattiliitto soteala sairauspoissaolot Millariikka Rytkönen sairaanhoitajat Tehy palkka Mielenosoitus Matti Putkonen hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tehyn kovaotteinen järjestöjyrä Millariikka Rytkönen ei niele kritiikkiä SDP-kampanjoinnistaan, vaihtaa puhetyyliä: ”maalitusepisodi, ahdistavaa”

Onko Tehyn Rytkönen todella sitä mieltä, että demarit ovat aina hoitajien puolella?

Sanna Marinin takki kääntyi demarien uudella vaalivideolla – kosiskelee nyt äänestäjiä lupailemalla ”reilua palkkaa”

Juvonen: Hoitajat petettiin ja harhaanjohdettiin törkeästi – ylimääräiset koronakorvaukset jäävät monilta saamatta
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
















