

PS ARKISTO
Ranne: Nuoret tarvitsevat toivoa ja kannustusta – ”Ilmastoalarmistit luovat lapsille vain ahdistusta, toivottomuutta ja voimattomuutta”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne epäilee Poliisihallituksen tuoreen tilaston alaikäisten väkivaltarikoksista kertovan aikuisten tarjoilemasta, osin jo sairaita piirteitä saaneesta maailmankuvasta.
Iltalehti raportoi Poliisihallituksen tilastosta alaikäisten tekemistä henkirikoksista, pahoinpitelyrikoksista sekä ryöstöistä vuodesta 2010 vuoden 2021 huhtikuun loppuun. Ne osoittavat selvästi, kuinka alaikäisten tekemät vakavat rikokset ovat nousussa.
– Maahanmuuttajataustaiset alaikäiset ovat yliedustettuina, mutta myös kantasuomalaiset voivat huonosti, Lulu Ranne sanoo.
Ovatko lasten ongelmat vain lähipiiristä peräisin?
Ranteen mukaan osattomuus ja syrjäytyminen ovat ilmeisiä, mutta kysyy onko niiden syy aina vain lähipiirin ongelmat, kuten Iltalehden jutussa mainitut köyhyys, kotona nähty tai koettu väkivalta, vanhempien ongelmat ja päihteidenkäyttö tai muut lapsuudessa koetut ja alkaneet tragediat.
– Tutkimuksissa kysymyksenasettelu on usein suppeaa. En tiedä nähdäänkö silloin metsää puilta. Voivatko alaikäiset huonosti, kokevatko he osattomuutta ja syrjäytymistä myös siksi, että taustoista riippumatta, tarjolla olevat aikuisten luomat maailmankuvat ovat niin lohduttomia?
Jatkuva hätätilan kirkuminen ahdistaa
Ranne näkee suuren kuvan olevan erilainen maahanmuuttajataustaisten ja kantasuomalaisten alaikäisten ongelmien taustalla, vaikka lopputulokset ovat saman suuntaisia.
– Tietyistä kulttuureista tulevat maahanmuuttajaperheet ovat varmaan oman kulttuurinsa näkökulmasta kunnon väkeä. Sen seurauksena heidän lapsensa saavat jatkuvaa ankaraakin uskonnollista opetusta, jonka mukaan ympäröivän yhteiskunnan arvojen ja tapojen omaksuminen on haram, eli kiellettyä. Ei ole ihme, jos lapset ja nuoret kokevat juurettomuutta ja osattomuutta, eikä integroituminen onnistu.
– Kantasuomalaisille lapsille taas tarjoamme maailmankuvaa, jossa se mitä heidän vanhempansa ovat halunneet ja tehneet, syöksee maapallon väistämättömään ilmasto- ja ympäristötuhoon. Kirkumalla jatkuvaa hätätilaa ja epärealistisia takarajoja lämpenemisen estämiselle, ilmastoalarmistit luovat lapsille vain ahdistusta, toivottomuutta ja voimattomuutta. Lapsikin tajuaa sovittamattoman ristiriidan tavoitteiden ja todellisuuden välillä. Miksi käyttäytyä aikuisten normien mukaan, kun ne tuhoavat maailman?
Suomalainen elämäntapa on tasa-arvoista
Ranne vetoaakin, että aikuisten pitää nyt taustasta riippumatta herätä.
– Maailman mittakaavassa suomalainen elämäntapa on harvinaisen tasa-arvoista ja ympäristöystävällistä. Maahanmuuttajaperheiden velvollisuus on kasvattaa lapsensa Suomen yhteiskuntaan, ei siihen, josta he lähtivät. Ja kaikkien vanhempien velvollisuus on kertoa lapsilleen, että maailma ei lopu, vaan heillä on kaikki aika ja mahdollisuudet rakentaa itselleen ja jälkipolvilleen onnellinen elämä Suomessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- toivo maailmankuva pelottelu ilmastoahdistus vanhemmat poliisihallitus maahanmuuttajat Lulu Ranne Suomi Väkivalta Lapset ja nuoret
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Ääri-ideologisten Elokapina-aktivistien vierailut kouluissa lopetettava

Paniikkihäiriö, ilmastoahdistus, sukupuoliongelmat – näistä on maailman lastenkirjat tehty

Juvonen vaatii nuorten kesätyötakuuta käyttöön Suomessa: ”Yhteiskunta ei tee tarpeeksi nuorten kesätyöpaikkojen eteen”

Hallitus haluton puhumaan maahanmuuttajien aiheuttamasta turvallisuusuhasta – PS: ”Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä, te vastaatte koronalla ja kokoomuksella”

Perussuomalaiset: Uskontojen merkityksen vähentyessä tilalle on tullut ilmastouskonto – ”Nuoria ihmisiä lietsotaan pelkoon ja syyllisyyteen”

Ranne: Ilmastopaniikki ei pelasta, vaan tuhoaa perusoikeudet

PS-Naiset: ”Laitammeko varoja laittomasti maassa olevien sosiaalipalveluihin vai omien nuortemme tulevaisuuteen?”
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Demarit menettävät työläisäänestäjiään ruotsidemokraateille – vaikeneminen maahanmuutosta johtaa joukkopakoon
Sosialidemokraattinen puolue on Ruotsissa menettänyt huomattavan osan perinteisistä työläiskannattajistaan. Virta on vienyt ruotsidemokraatteihin, joka tänään kilpailee suurimman työväenpuolueen asemasta. Syynä puolueen vaihtoon näyttäisi tutkijoiden mukaan olevan demareiden näköalattomuus ja maahanmuuttoon liittyvien ongelmien väistely.













