

Keltaliivien protesti Pariisissa. / LEHTIKUVA
Ranskan väkivaltaiset bensaprotestit jatkuvat – hallitus väläytti jo hätätilaa
Ranskassa on mellakoitu nyt kolme viikonloppua putkeen. Sosiaalisessa mediassa järjestetyt protestit ovat peräisin presidentti Emmanuel Macronin bensiiniveron korotuksista, joita hän perusteli ilmastonmuutoksella. Ranskan hallitus haluaa saada riehumisen kuriin ja hallituksen tiedottaja väläyttää jo hätätilaa hillitäkseen väkivaltaisia protesteja. Maan sisäministeriö kielsi kuitenkin hätätilahuhut maanantaina.
Protesteja kannatetaan läpi koko Ranskan poliittisen kentän. Macron syyttää protesteista vain poliittisia kilpailijoitaan. 70 prosenttia ranskalaisista kannattaa ”keltaliivien” protesteja lauantain rettelöinninkin jälkeen.
Mielenilmaukset ovat olleet spontaaneita, ja niitä on leimannut selkeän järjestäjän puute. Järjestäjän puuttuminen tarkoittaa samalla sitä, ettei Ranskan hallitus oikein osaa neuvotella toimistaan minkään toisen osapuolen kanssa. Protestien laaja kannatus ja vastaosapuolen uupuminen pakotti hallituksen keskustelemaan oppositiopuolueiden kanssa siitä, miten protestien kanssa tulisi toimia.
Hallituksen ahdinko onkin nyt huomattava. Tasavaltalaispuolue ehdottaa kansanäänestystä Macronin ilmasto-ohjelmasta, mihin bensiiniveron korotuskin kuuluu. Politiikan eri laidoilta vaaditaan ennenaikaisia vaaleja.
Bensiiniveron korotus katkaisi kamelin selän
Macron on puolustellut bensiiniveron korotuksia ilmaston lämpenemisen vastaisilla toimilla. Hän haluaa siten ohjata ranskalaisia käyttämään vähemmän kuluttavia autoja. Macron on myös luvannut tarkistaa verotasoa raakaöljyn maailmanmarkkinahinnan mukaan.
Bensiinivero ei yksin ole saanut ranskalaisia barrikadeille. Bensaprotesteina alkanut liike on muuttunut yleiseksi tyytymättömyydeksi elinkustannusten kohoamista vastaan. Macronin suosio on ollut pitkään hyvin alhainen.
Viime lauantain mellakoissa on yli sata loukkaantunutta. Protestoijat riehuivat muun muassa Riemukaaren liepeillä. Maan sisäministeriön mukaan mellakoissa on sytytetty kuusi rakennusta tuleen.
Ranskan viranomaiset ovat yrittäneet taltuttaa mellakoita tainnutuskranaateilla, kyynelkaasulla ja vesitykeillä.
Mellakat levisivät myös Brysseliin
Ranskan mellakoita kopioitiin perjantaina Belgian pääkaupungissa Brysselissä. Mellakoitsijat heittivät muun muassa kiviä pääministeri Charles Michelin toimistoa kohti.
Poliisi vastasi käyttämällä kyynelkaasua ja vesitykkejä hajoittaakseen mellakan.
Belgian mellakoissa on vaadittu pääministerin eroa. Ranskan mellakoissa erovaatimus on esitetty Macronille.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Strasbourgin joulukadulla ammuttu – useita kuolleita ja loukkaantuneita
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













