

Keltaliivien protesti Pariisissa. / LEHTIKUVA
Ranskan väkivaltaiset bensaprotestit jatkuvat – hallitus väläytti jo hätätilaa
Ranskassa on mellakoitu nyt kolme viikonloppua putkeen. Sosiaalisessa mediassa järjestetyt protestit ovat peräisin presidentti Emmanuel Macronin bensiiniveron korotuksista, joita hän perusteli ilmastonmuutoksella. Ranskan hallitus haluaa saada riehumisen kuriin ja hallituksen tiedottaja väläyttää jo hätätilaa hillitäkseen väkivaltaisia protesteja. Maan sisäministeriö kielsi kuitenkin hätätilahuhut maanantaina.
Protesteja kannatetaan läpi koko Ranskan poliittisen kentän. Macron syyttää protesteista vain poliittisia kilpailijoitaan. 70 prosenttia ranskalaisista kannattaa ”keltaliivien” protesteja lauantain rettelöinninkin jälkeen.
Mielenilmaukset ovat olleet spontaaneita, ja niitä on leimannut selkeän järjestäjän puute. Järjestäjän puuttuminen tarkoittaa samalla sitä, ettei Ranskan hallitus oikein osaa neuvotella toimistaan minkään toisen osapuolen kanssa. Protestien laaja kannatus ja vastaosapuolen uupuminen pakotti hallituksen keskustelemaan oppositiopuolueiden kanssa siitä, miten protestien kanssa tulisi toimia.
Hallituksen ahdinko onkin nyt huomattava. Tasavaltalaispuolue ehdottaa kansanäänestystä Macronin ilmasto-ohjelmasta, mihin bensiiniveron korotuskin kuuluu. Politiikan eri laidoilta vaaditaan ennenaikaisia vaaleja.
Bensiiniveron korotus katkaisi kamelin selän
Macron on puolustellut bensiiniveron korotuksia ilmaston lämpenemisen vastaisilla toimilla. Hän haluaa siten ohjata ranskalaisia käyttämään vähemmän kuluttavia autoja. Macron on myös luvannut tarkistaa verotasoa raakaöljyn maailmanmarkkinahinnan mukaan.
Bensiinivero ei yksin ole saanut ranskalaisia barrikadeille. Bensaprotesteina alkanut liike on muuttunut yleiseksi tyytymättömyydeksi elinkustannusten kohoamista vastaan. Macronin suosio on ollut pitkään hyvin alhainen.
Viime lauantain mellakoissa on yli sata loukkaantunutta. Protestoijat riehuivat muun muassa Riemukaaren liepeillä. Maan sisäministeriön mukaan mellakoissa on sytytetty kuusi rakennusta tuleen.
Ranskan viranomaiset ovat yrittäneet taltuttaa mellakoita tainnutuskranaateilla, kyynelkaasulla ja vesitykeillä.
Mellakat levisivät myös Brysseliin
Ranskan mellakoita kopioitiin perjantaina Belgian pääkaupungissa Brysselissä. Mellakoitsijat heittivät muun muassa kiviä pääministeri Charles Michelin toimistoa kohti.
Poliisi vastasi käyttämällä kyynelkaasua ja vesitykkejä hajoittaakseen mellakan.
Belgian mellakoissa on vaadittu pääministerin eroa. Ranskan mellakoissa erovaatimus on esitetty Macronille.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Strasbourgin joulukadulla ammuttu – useita kuolleita ja loukkaantuneita
Viikon suosituimmat

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














