

LEHTIKUVA
Rauhannobelisti käy veristä sotaa Etiopiassa: ”Hän ei ehkä ole sellainen rauhantekijä kuin monet uskoivat”
Etiopiassa on meneillään outo konflikti. Nobelin rauhanpalkinnon saaja, pääministeri Abiy Ahmed kylvää kuolemaa oman kansansa keskuuteen hävittäjien ja panssarien avulla. Taistelussa Tigrayn maakunnasta on kuollut tuhansia ja pakolaisia on jo 40 000.
Pääministeri Abiy Ahmed on ilmoittanut, että konflikti Tigrayn alueella Etiopiassa on päättynyt. Kapinalliset ovat toista mieltä.
– Kapinalliset ovat vetäytyneet provinssin muihin osiin ja vuorille. He sanovat, etteivät antaudu ikinä, raportoi SVT:n kirjeenvaihtaja Samir Abu Eid naapurimaa Sudanista.
Etiopian hallituksen joukkojen ja Kansan Vapautusrintaman (TPLF) välisissä taisteluissa Tigrayn maakunnasta on kuollut tuhansia ja rajan yli Sudaniin on paennut yli 40 000 ihmistä. Etiopian levottomuudet heijastuvat koko Afrikan sarven hauraaseen turvallisuustilanteeseen ja taas kerran uuden, Eurooppan kohdistuvan pakolaisaallon syntyminen on mahdollista.
Kivikova rauhannobelisti
Monet ovat oudoksuneet pääministeri Abiy Ahmedin kivenkovaa retoriikkaa oman maansa kriisissä, koska hän sai Nobelin rauhanpalkinnon vain vuosi sitten.
Rauhannobelisti ei ole suostunut muun maailman painostuksesta huolimatta vuoropuheluun kapinallisten TPLF-järjestön kanssa. Hallituksen joukkojen sanotaan sen sijaan syyllistyneen siviilien tappamiseen. Abiy Ahmed on kiistänyt TPLF:n väitteet.
– Monet Etiopian asioita seuraavat ovat tulleet siihen tulokseen, ettei hän ehkä ole sellainen rauhantekijä, kuin monet uskoivat, toteaa SVT:n kirjeenvaihtaja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Samir Abu Eid Abiy Ahmed rauhantekijä Afrikan sarvi konflikti Kansan Vapautusrintama TPLF Tigray sisällissota Etiopia pakolaisaalto turvallisuustilanne Nobelin rauhanpalkinto Sudan Eritrea pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus myy valtion omaisuutta ja kiristää suomalaisten verotusta – rahoittaa Etiopian vaaleja ja Nairobin huippukokousta

Korruptio söi Afrikan varat, 600 miljoonaa ihmistä vailla sähköä – nyt voimaloita rakentaa Kiina, mutta niistä maksetaan raskas hinta

Miksi Suomen köyhät elättävät Irakin rikkaita, pohtii Pauli Vahtera – ”ei ole millään mittarilla kehitysapua tarvitseva maa”

Kolme miljoonaa euroa joka päivä ei riitä: Hallitus lisää kehitysapua 50 miljoonalla eurolla – velaksi, tottakai!

Ilmainen raha kelpaa Somalialle, joka kieltäytyy ottamasta vastaan omia kansalaisiaan – kolmessa vuodessa Suomen veronmaksajilta yli 25 miljoonaa euroa Somalian kehitysyhteistyöhankkeisiin

Nobel-juhlaan eivät ole tervetulleita Venäjä, Valko-Venäjä, Iran – eivätkä ruotsidemokraatit
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa
















