
Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.
Kiista moskeijoiden rukouskutsun sallimisesta on päättymässä tekniikan riemuvoittoon.
Göteborgin moskeijassa on havaittu, että älypuhelimen applikaatio on vähintään yhtä tehokas keino muistuttaa rukouksesta kuin mullahin huuto minareetista, Expressen-lehti kertoo.
Ja jokaisella on puhelin.
Ruotsissa on kevään ja kesän mittaan käyty suurilla kirjaimilla keskustelua rukouskutsun sallimisesta, mistä Suomen Uutiset on kirjoittanut aiemmin. Siis sallitaanko kutsu sillä perinteisellä tavalla, jossa huuto kuuluu minareetin kovaäänisistä riittävällä äänenvoimakkuudella. Kaksi moskeijaa on keväällä saanut tähän luvan ja se on lisännyt polttoainetta keskustelun kiivaisiin liekkeihin.
Göteborgin sunnimoskeijan lehdistövastaava Mohammed El-Alti on ennakkoluulottomasti havainnut, että puhelimeen asennettava sovellus on yhtä tehokas keino muistuttaa rukousajasta kuin perinteinen mullahin huuto.
– Emme ole hylänneet kutsua mutta se kuuluu vain moskeijan seinien sisällä. Nythän on niin, että kaikilla muslimeilla on puhelin. Kun siinä on sovellus, joka muistuttaa rukousajasta, niin se kyllä riittää useimmille, El-Alti perustelee.
Tekniikka rakentaa siltaa riitelevien uskontokuntien välille, sillä myös shiiamuslimit hyväksyvät mobiilikutsun rukoukseen.
– Maailma on täynnä ladattavia sovelluksia, joten missään päin maailmaa ei ole teknisessä mielessä ongelmaa saada puhelimeensa rukouskutsua, sanoo Järfallan Imam Ali -shiiamoskeijan tiedottaja Akil Zahiri.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.


Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää