

LEHTIKUVA
Rikollisjengit salakuljettavat huumeita Ruotsista Suomeen jättivoittojen toivossa – hinta jopa viisinkertainen lahden tällä puolen
Huumeiden suuri hintaero houkuttelee ruotsalaisia rikollisjengejä Suomen markkinoille jättivoittojen toivossa. Etelän rajanylityspaikat ovat tarkkaan vartioituja, joten huumeita virtaa Suomeen nyt pohjoisen kautta. Rikollishyötyä voi tavoitella myös ilmojen halki.
Pohjois-Suomessa riittää kairaa kuin pilvensyrjää, ja rajanylityspaikat ovat huomattavasti kevyemmin valvottuja kuin vaikkapa etelän lauttasatamat tai Helsinki-Vantaan lentokenttä.
Pohjois-Suomen vilkkain rajanylityspaikka on Tornion ja Haaparannan välillä. Vuosittain rajan ylittää suuntaan tai toiseen 11,6 miljoonaa ajoneuvoa. Huomattava osa liikenteestä on paikallista kanssakäyntiä, työssäkäyntiä tai ostosmatkailua.
Rajan voi tosin ylittää lähes mistä vain, se on tavallaan veteen piirretty viiva.
Omaisuus läppärilaukussa
Huumeet ovat Suomessa selvästi kalliimpia kuin Ruotsissa ja se tietää sitä, että huumeliikenne kulkee lännestä itään. Subutex-tabletti maksaa Ruotsissa 20–30 euroa, mutta Suomessa hinta on viranomaisten mukaan jo 80–120 euroa.
– Mahdollinen rikoshyöty on valtava ja olemmekin ottaneet kiinni useampia kuriireja, joilla on matkassaan 1 000–2 000 tablettia, kertoo Haaparannan tullin tp. ryhmävastava Erik Furmark Dagens Nyheterissä.
– Eräälläkin henkilöllä oli läppärilaukussaan 2 000 tablettia. Lastin arvo Suomen markkinoilla on 100 000 euroa.
Ilmojen halki
Rikollisilla eivät keinot lopu, kun huumekaupan miljoonatileistä on kyse. Poliisi kertoi maanantaina tiedotteessaan, että kansainvälisen järjestäytyneen huumausaineorganisaation jäsenet ovat salakuljettaneet huumausaineita Suomeen muun muassa Unkarin kautta.
Huumeita tuotiin Suomeen pienlentokoneella. Poliisi takavarikoi järjestäytyneen rikollisryhmän hallusta 76,6 kg amfetamiinia, 7 kg marihuanaa ja 15 kg kokaiinia sekä 190 150 euroa käteistä rahaa.
Rinkebyjengi mukana
Osa epäillyistä on kuulunut poliisin tietojen mukaan Outlaws MC -järjestöön. Rikoksesta epäillyt henkilöt ovat Suomen, Ison-Britannian, Ruotsin, Viron, Yhdysvaltojen ja Unkarin kansalaisia.
Poliisin nyt tiedottama vyyhti kytkeytyy HS:n mukaan aiempaan ruotsalaiseen Dödspatrullen-tutkintakokonaisuuteen Suomessa, josta tuomiot annetaan myöhemmin keväällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- marihuana Subutex läppärilaukku Erik Furmark pienkone lauttasatamat Outlaws MC Haaparanta amfetamiini jengirikolliset kokaiini Helsinki-Vantaa Dödspatrullen lentokenttä Huumeiden salakuljetus rikollisjengit Tornio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Euroopan poliisiviranomaiset: Rikollisjengit hyödyntävät lapsia operaatioissaan kautta mantereen – kokonaiset perheet saattavat elää lapsen rikoksista hankkimilla tuloilla

Järjestäytynyt rikollisuus pyrkii uimaan sisälle hyvinvointiyhteiskuntaan – avainasemassa ovat avustajat organisaatioiden sisällä

New Yorkin valtalehdessä vakava varoitus: Amerikka, katso Ruotsiin ja varo hallitsemattoman maahanmuuton aiheuttamaa kaaosta

Mira Nieminen ei kannata huumausaineiden käyttötilakokeilua – ”Olen nähnyt tarpeeksi sitä, mihin päihteet ja huumeet sekä niiden ympärille liittyvä elämäntapa vievät”

Halla-aho: Suomalaisten turvallisuuteen ja hyvinvointiin vaikuttavat ja jatkuvasti pahenevat ongelmat ovat aiheita, joita presidentin pitäisi nostaa esiin

Kaksi Dödspatrullen-jengin jäsentä tuomittiin Uppsalassa seitsemän vuotta sitten tapahtuneesta murhasta

Historiallisen moni nuori kuolee rikoksen uhrina Ruotsissa – syynä jengien väkivalta

TV-dokumentti herätti Tanskan – jengirikolliset uineet laillisen yhteiskunnan ytimeen

EU ajaa ylikansallista omaisuusrekisteriä – kansalaiset pelkäävät sen avaavan suoran tien heidän lompakkoonsa
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!