

LEHTIKUVA
Ronkainen Erdoganin uhkauksesta lähettää pakolaiset Eurooppaan: ”Suomella pahin mahdollinen hallitus, pahimpaan mahdolliseen aikaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Jari Ronkainen on julkaissut blogissaan kirjoituksen koskien Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoğanin uhkausta lähettää 3,6 miljoonaa syyrialaispakolaista Eurooppaan.
Ylen uutisoinnin mukaan syyskuun viimeinen viikko on tuonut Kreikan saarille yli 3 000 turvapaikanhakijaa, mikä on suurin määrä viikossa vuosiin.
Nyt Turkin kurdeihin kohdistamat iskut ovat luoneet epävakautta Euroopan unionin ulkorajoille. EU:n kauhuskenaario on, että Turkki avaa rajat maassa oleville 3,6 miljoonalle syyrialaispakolaisille Eurooppaan.
– Tuhannen taalan kysymys kuuluukin, onko vuonna 2015 nähty turvapaikanhakijavyöry toistumassa, kenties vielä pahempana kuin aiemmin? EU maksoi vuonna 2016 Turkille 6 miljardia euroa muuttoliikkeen rajoittamiseksi, mutta Ylen virkamieslähteiden mukaan rahat alkavat olla käytetty. Turkin on helppo ruveta löysentämään ruuvia lisärahan toivossa tai siirtääkseen ongelmansa muualle. Juuri sillä Turkin despootti Erdogan nyt EU:ta uhkaileekin, Jari Ronkainen kirjoittaa.
Vetovoimatekijöitä ei ole karsittu
Ronkaisen mukaan reagointi alkaa olla myöhäistä ja toimenpiteitä olisi pitänyt tehdä jo vuoden 2015 turvapaikanhakijakriisin tapahduttua. Lisäksi hän epäilee EU:n kykyä ratkaista turvapaikanhakijoiden tilannetta jäsenmaiden yhteisellä päätöksellä.
– Mitä Suomi on sitten oppinut edellisestä vyörystä ja mitä muutoksia on toteutettu? Hallitus väittää, että maahanmuuttopolitiikkamme on nyt pohjoismaalaisella tasolla. Todellisuudessa vetovoimatekijöitä ei ole karsittu eikä lainsäädäntöä ole muutettu. Tilanne on täsmälleen sama kuin vuonna 2015.
– Siinä vaiheessa, kun tänne saapuu kymmeniätuhansia pakolaisia kuukausien sisällä, on enää turha haaveilla maahanmuuttopoliittisista tiukennuksista. Lainsäädäntö ei enää millään ehdi mukaan, Ronkainen varoittaa.
Viro ei ota yhtään tulijaa
Hallitus huutaa kuorossa, että tarvitaan EU:n laajuinen ratkaisu turvapaikanhakijoiden tilanteeseen. Kuitenkaan edes Ruotsi ja Tanska ei halua Suomen hallituksen edistämää taakanjakomallia.
Lisäksi entiset itäblokin maat ovat suhtautuneet varsin penseästi pakolaisiin. Viro on jo ilmoittanut, että se ei ota vastaan yhtä ainoata turvapaikanhakijaa.
– Mistään yhteisestä ratkaisusta on siis edes turha haaveilla, lataa Ronkainen.
”Ilman passia painellaan peräpohjolaan saakka”
Ronkainen kertoo olleensa yhteydessä maahanmuutosta vastaaviin viranomaisiin. Hän pelkää, että vuoden 2015 turvapaikanhakijakriisi toistuu eikä hallituksella ole työkaluja sen estämiseksi.
– Olen tehnyt tietopyyntöjä niin Maahanmuuttovirastoon kuin Rajavartiolaitokseenkin. Selväksi on tullut, että EU:n sisällä liikkuminen on hyvin höveliä ja ilman passia painellaan aina tänne peräpohjolaan saakka. ”Asylum”-sanasta alkaa sellainen prosessi, että edes kaikkien vuonna 2015 tulleidenkaan kohdalla sitä ei olla vielä saatu läpikäytyä.
Suomi ei ole varautunut kriisiin
Ronkainen muistuttaa, että Suomeen valuu tälläkin hetkellä tuhansia turvapaikanhakijoita turvallisista EU-maista.
– Suomen varautuminen uuteen pakolaiskriisiin on olematonta ja olemme polvillamme, jos ja kun uusi aalto iskee tänne. Ainoa ratkaisu mitä hallituksen tulisi edistää on EU:n ulkorajojen sulkeminen. Sen kannalta meillä on pahin mahdollinen hallitus pahimpaan mahdolliseen aikaan, Ronkainen päättää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vetovoimatekijät Recep Tayyip Erdoğan Rajavalvonta Pakolaiskriisi Taakanjako Viro Jari Ronkainen Turvapaikanhakijat Turkki Suomi Syyria perussuomalaiset hallitus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkynen: Uusi siirtolaiskriisi uhkaa Suomea

Antikainen: EU:n uusi siirtolaismenettely avoin kutsu turvapaikkashoppailijoille

Halla-aholta kysyttiin, miten hän estäisi turvapaikanhakijoiden pääsyn Suomeen turvallisesta maasta: ”Siihen on olemassa sellainen muinaisina aikoina keksitty keino kuin rajavalvonta”

Halla-aho: Schengen-järjestelmää pitäisi uudistaa niin, että laittoman siirtolaisuuden torjunnasta tulisi laillinen peruste palauttaa sisärajavalvonta

Vuoden 2015 pakolaiset Ruotsissa: 85 000 saanut oleskeluluvan – 50 000 kadoksissa

Turkki hyökkää myös netissä: Sensuuria ja nettikirjoittelijoiden pidätyksiä

Kathimerini: Ihmissalakuljetus Kreikkaan kasvanut merkittävästi

Irakin ja Libanonin sekasorto enteilee taas kerran uutta pakolaisaaltoa

Junnila onnittelee Kreikkaa turvapaikkajärjestelmänsä uudistamisesta: ”Lihapatojen perässä tulleet onnenonkijat lähetetään takaisin”
Viikon suosituimmat

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä

Päättyykö punavihreä tyrannia Euroopan parlamentissa? – Kansalliskonservatiivit tarjoavat vaihtoehdon taloutta rapauttaneelle vasemmistopolitiikalle
Euroopan parlamentin perinteisten ryhmien kabinettisopimus syrjiä kansalliskonservatiiviset mepit ulos päätöksenteosta saattaa päättyä. Keskustaoikeiston ryhmä EPP on saamassa tarpeekseen uppiniskaisesta punavihreästä blokista. Juopa muodostui kestävyysraportointivelvoitteiden helpottamiseksi tähtäävistä muokkausehdotuksista.
Uusimmat

Oikeusministeriö ehdottaa muutoksia vuokranantajan irtisanomisaikaan

Seppänen: Tukea Lapin keskeisiin hankkeisiin
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












