

PS ARKISTO
Ronkainen: Huumeidenkäytön vapauttamista tukevat yhdistykset eivät ansaitse avustuksia julkisista varoista
Kansanedustaja Jari Ronkainen olisi valmis käyttämään suuremman osan veikkausvoittovaroista nuorten urheilu- ja harrastustoimintaan, erityisesti vähävaraisille perheille. – Nuorten urheiluun käytetty raha ei mene koskaan hukkaan. Tässä mielessä rahanjakoa voisi miettiä uudestaan ja ehkä yhdistelläkin eri ministeriöiden osalta.
Suomen Uutiset on aiemmin kertonut Sosiaali- ja terveysministeriön avustuskeskuksen (STEA) tälle vuodelle yhteisöille myöntämistä avustuksista. STEA jakaa veikkausvoittovaroista avustuksia yleishyödyllisiksi katsomilleen yhdistyksille ja säätiöille terveyden ja sosiaalisen hyvinvoinnin edistämiseen. Päätöksen tämän vuoden avustuksista teki sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.).
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen kiinnittää huomiota, että rahaa on myönnetty runsaasti erilaisiin maahanmuutto- ja monikulttuurihankkeisiin. Tälle vuodelle STEA on esimerkiksi myöntänyt 509 587 euron avustukset Suomessa toimiville somalijärjestöille.
– Kyllä se pistää silmään. En sitten tarkemmin tiedä, minkälaiset kriteerit avustusten myöntämiselle on ollut. Toki STEA edelleen jakaa avustuksia myös aidosti hyödyllisiin kohteisiin, kuten Aivovammaliitolle.
Rangaistavaa toimintaa ei pidä tukea
Suomen Uutiset kertoi viime viikolla, että STEA on myös jakanut yli kymmenen miljoonaa euroa useille huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille, joita ovat esimerkiksi Kipinä ry, EHYT, ja Tukikohta ry.
Ronkainen olisi valmis pistämään näiden järjestöjen rahoituksen katkolle.
– Huumeiden käyttö on Suomessa rangaistavaa, joten laitonta toimintaa tukevat yhdistykset eivät ansaitse avustuksia julkisista varoista.
Kavereille töitä julkisilla avustuksilla
Ronkaisen mielestä veikkausvoittovaroista jaettavien avustusten myöntämisen menettelyä olisi syytä uudistaa, samoin kuin avustusten myöntämisen perusteita tulisi myös tarkastella uudestaan.
– Käsittääkseni avustusvarojen käytön valvonta on löysää. Rahojen käyttöä saattaisi olla syytä selvittää tarkemmin jälkikäteen, eli pitäisi tarkistaa, mitä konkreettista avustusvaroilla on saatu aikaan. Jos joku järjestö käyttää rahat siihen, että se palkkaa muutaman kaverin töihin, niin onko siitä sitten laajempaa hyötyä kenellekään? Ronkainen kysyy.
Hänen mukaansa rahanjako täytyisi tarvittaessa pystyä katkaisemaan ripeämmin. Ronkainen nostaa esimerkiksi Riku Rantalan ja Tuomas Milonoffin avustusvarojen varassa toimivan Phoenix ry:n. Yhdistys on muutamassa vuodessa onnistunut haalimaan yli miljoona euroa STEA-rahaa. Yhdistys esittää tukevansa turvapaikanhakijoita ja pakolaisia työllistymisessä ja yrittäjyydessä.
– Sitäkin pitäisi selvittää, mitä hyötyä ja mikä todellinen vaikutus avustusvarojen käytöstä on ollut. Selvitykselle tulisi olla olemassa selkeät vaikuttavuusmittarit.
Enemmän tukea nuorten hyvinvoinnille
Veikkausvoittovaroja jaetaan yleishyödyllisiin ja yhteiskunnallisesti hyväksyttäviin tarkoituksiin eri ministeriöiden kautta. Ronkainen olisi valmis kohdistamaan jatkossa entistä suuremman osan rahoista nuorten urheilu- ja harrastustoimintaan, erityisesti vähävaraisten nuorten perheille.
– Nuorten urheiluun tai muihin harrastuksiin käytetty raha ei mene koskaan hukkaan. Tässä mielessä rahanjakoa voisi miettiä uudestaan ja ehkä yhdistelläkin ministeriöiden osalta, jotta voitaisiin tukea enemmän maamme nuorten hyvinvointia.
– Missä tahansa urheilulajissa, varsinkin jos edetään pidemmälle ja kilpatasolle, kulut vähitellen kasvavat. Eteen tulee useita lisenssi- ja vakuutusmaksuja, joita moni vähäosainen tai köyhempi perhe ei pysty edes maksamaan. Siinä vaiheessa saattaa monelle lapselle nousta seinä pystyyn, kun rahaa ei ole, Ronkainen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- harrastukset huumeidenkäyttö Phoenix ry valvonta hyvinvointi STEA julkiset avustukset Tuomas Milonoff Riku Rantala Monikulttuuri Jari Ronkainen perussuomalaiset Lapset ja nuoret maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hurstin leipäjonoille ei heru STEA-avustuksia: Turha hakea, kun aina tulee kieltävä vastaus – ”Yhden kommentin mukaan meillä on jo liikaa rahaa”

Seksuaalijärjestöille muhkea avustuspotti veikkausvoittovaroista: Setalle vajaa miljoona, Sexpolle melkein 400 000 euroa

Huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille jaettiin yli kymmenen miljoonaa veikkausvoittovaroja

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Duunarit lomautettuina, pienyrittäjät kärsivät – ja hallitus jakaa miljonääreille lisää rahaa

Korona vauhdittaa huumekaupan digitalisaatiota – rikollisjengit värväävät työttömiä maahanmuuttajia tekemään likaiset työt

STEA-avustuksia vastaanottava järjestö opastaa Facebookissa nuoria huumeiden käyttöön: ”Hyvä mielentila ja rauhallinen ympäristö edesauttaa sitä, että sä et lähde pahalle tripille”

Kansalaisjärjestöt ruokkivat huumemyönteisiä asenteita julkisten varojen turvin – ”Tämä ei voi jatkua”

PS-kansanedustajat kysyvät STEA-avustuksista: ”Onko huumeidenkäytön opastaminen avustusperusteiden mukaista toimintaa?”
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Tampere pahoittelee seksitapahtuman päätymistä tapahtumakalenteriin
Tampereen sivistyspalveluiden johtaja Lauri Savisaari myöntää, että moderointi epäonnistui, ja siksi BDSM-saunailta päätyi julkiseeen tapahtumakalenteriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













