

LEHTIKUVA
Ruohonen-Lerner: Veropetoksilla rahoitetaan terrorismia myös Pohjoismaissa
Euroopan parlamentin talousrikoksia, veropetoksia ja veronkiertoa käsittelevä TAX3-erikoisvaliokunta keskusteli torstaina 28.6. EU:n alueella tapahtuvista arvonlisäveropetoksista. Vuonna 2016 noin 160 miljardia euroa arvonlisäveroa jäi keräämättä, mikä vastaa EU:n vuosibudjettia. Arvonlisäveropetosten osuuden on arvioitu olevan summasta 60 miljardia euroa. Osa tästä rahasta valuu ISIS:in ja al Qaedan kaltaisten terroristijärjestöjen toimintaan.
Vuodesta 2009 lähtien arvonlisäveropetoksia tutkinut toimittaja Bo Ekjaer kertoi tilaisuudessa Tanskan yleisradioyhtiö DR:n paljastuksesta, jonka mukaan Tanskassa alv-petosten tekemiseen on osallistunut terroristijärjestöihin kytköksissä olleita henkilöitä. Terroristijärjestöjen riveihin Syyriaan lähteneistä radikalisoituneista Tanskan kansalaisista huomattavan suuri osa on toiminut eri tanskalaisyritysten johdossa.
Alv-petoksia oli tehtailtu yrityksillä, jotka myivät eteenpäin mm. autoja, elektroniikkaa, juustoa, kananlihaa ja virvoitusjuomia.
Terroristijärjestöt riippuvaisia jatkuvasta rahoituksesta
Ekjaerin selvitys paljasti laajan islamistisen verkoston, joka oli levittäytynyt moneen Euroopan maahan. Verkostolla oli kytköksiä esimerkiksi Isossa-Britanniassa, Espanjassa, Ruotsissa ja Hollannissa. Osa verkoston jäsenistä on saanut sittemmin surmansa, ja osa on pidätetty.
Terroristijärjestöt ovat riippuvaisia jatkuvasta rahoituksesta. Varoja tarvitaan palkkojen maksamiseen, logistiikkakuluihin, taistelijoiden koulutukseen ja propagandaan. Europolin arvion mukaan noin kymmenen prosenttia järjestöjen tuloista menee terrori-iskujen rahoittamiseen.
Vuosibudjetti jopa kaksi miljardia dollaria
Terrorismiin käytetyt summat ovat kasvaneet valtaviksi. Esimerkiksi ISIS mainosti vuonna 2015, että sen vuosibudjetti on kaksi miljardia dollaria. Summan arvioidaan kuitenkin romahtaneen 80 prosentilla, kun terroristijärjestö on menettänyt alueita, joista se sai öljynmyyntituloja.
– Terrorismin rahoitukseen ja samalla alv-petoksiin on pystyttävä puuttumaan tehokkaammin. Kun terroristijärjestöjen rahahanat tukitaan, niiden toiminta ainakin vaikeutuu, valiokunnan jäsen Pirkko Ruohonen-Lerner (PS/ECR) kommentoi heti kokouksen jälkeen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Erdoğan otti murskavoiton tuplavaaleissa, ja ”Allahu akbar” alkoi kaikua Saksan toreilla – lelu-Ramikin helpottunut

Niikko: On oikein, että Suomi osallistuu ISIL:n vastaiseen toimintaan

Tavio: EU-huippukokouksen turvapaikkapoliittinen päätös on mahalasku, ei palvele Suomen vaan muiden maiden etua
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat
Kokoomus ja RKP ovat hallituksessa tyrmänneet uudistuksen, jolla opetus- ja kulttuuriministeriö ministeri Mika Poutalan johdolla olisi muuttanut nuorisojärjestöille maksettavaa tukea oikeudenmukaisemmaksi. Nykyinen aikansa elänyt järjestelmä suosii pitkän historian omaavia järjestöjä valtavilla tukisummilla, vaikka niiden jäsenmäärä ja toiminnan taso eivät enää vastaisi tuen tasoa.

Lähes joka neljäs vanki on ulkomaalainen – Vigelius vaatii automaattisia karkotuksia
Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut 76 prosenttia kymmenessä vuodessa, kertoo oikeusministeriö. Ulkomaalaisten vankien määrän kasvu selittää koko vankimäärän kasvusta jopa neljä viidesosaa. Suomen 3 900 vangista nyt 950 eli joka neljäs on ulkomaalainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














