

Ukrainan pääkaupunki Kiova. Arkistokuvaa. / Pixabay, Katatonia
Ruotsi ei haluaisi Ukrainan pakolaisia – Lähi-idästä ja Afrikasta tulevat kelpaavat kyllä
Ruotsin pääministeri antaa ymmärtää, ettei Ruotsi halua pakolaistulvaa Ukrainasta. Vuoden 2015 tapahtumat eivät saa enää toistua. Nyt on muiden maiden vuoro huolehtia pakolaisista. Ruotsidemokraatit kysyvät, miksi Ruotsi ei kieltäydy ottamasta vastaan myös Lähi-idästä ja Afrikan sarvesta tulijoita, jos kerran massamaahanmuuttoa ei haluta.
Ruotsin pääministeri Magdalena Andersson on saanut paljon kritiikkiä siitä, että hän ei lehdistötilaisuudessa suostunut kutsumaan Venäjän toimia ”invaasioksi” – eli maahantunkeutumiseksi tai hyökkäykseksi – vaan puhui toistuvasti vain ”kansainvälisen oikeuden loukkauksista”.
Lehdistötilaisuuden lopuksi pääministeri Andersson joutui pyytämään avustajaltaan invaasion määritelmää lunttilapulla, kertoo Aftonbladet-lehti videon kera. Episodista kirjoittaa myös IS.
”Nyt on muiden maiden vuoro”
Muiden puolueiden johtavat poliitikot ovat vaatineet pääministeriltä suorempaa ja selkeämpää puhetta: Venäjän hyökkäystä pitää uskaltaa kutsua hyökkäykseksi. Yhdessä asiassa Magdalena Andersson on kuitenkin ollut erittäin selväsanainen: vuoden 2015 tapahtumat eivät saa enää toistua.
– Ruotsi kantoi vuonna 2015 suuremman vastuun kuin mikään muu maa. Nyt on muiden maiden vuoro, sanoo Ruotsin pääministeri.
Jopa miljoonien pakolaisten tulva
Ukrainassa on 44 miljoonaa asukasta. Amnesty International varoittelee, että sota voi johtaa jopa miljoonien pakolaisten tulvaan. Ruotsi ei näitä pakolaisia kuitenkaan halua.
Magdalena Andersson puhuu Dagens Nyheter -lehden haastattelussa toistuvasti ”kohtuullisuudesta”. Hänen mielestään olisi kohtuullista, että Puolan kaltaiset maat, jotka eivät ”kantaneet vastuutaan” vuonna 2015 ottavat tällä kertaa suuremman osuuden pakolaisista.
Puola valmis ottamaan jopa miljoona pakolaista
Puola valmistautuu uutistoimisto Reutersin mukaan ottamaan vastaan jopa miljoona pakolaista Ukrainasta. Puolassa on jo nyt valtava määrä ukrainalaisia, jotka ovat tulleet maahan pääasiassa työn perässä. Tarkkaa määrää ei tunnu tietävän kukaan: miljoona tai pari. Puolaa ei siis ainakaan voi syyttää siitä, ettei se ottaisi työperäisiä siirtolaisia vastaan.
Myös Unkari ja Romania valmistautuvat Ukrainasta tuleviin pakolaisvirtoihin. Romanian puolustusministeri kertoo, että maa on valmis ottamaan vastaan jopa puoli miljoonaa pakolaista.
Miksi kaukaa otetaan mutta lähialueelta ei?
Mutta Ruotsi ei siis Ukrainan pakolaisia halua. Ruotsidemokraattien ex-kansanedustaja Kent Ekeroth kritisoi pääministerin asennetta Samnytt-nettilehden pääkirjoituksessaan. Ekerothin mukaan Andersson toimii täysin vastoin sosialidemokraattien jo vuosikymmeniä ajamaa linjaa, että poliitikot eivät päätä pakolaisten vastaanottamisesta vaan virkamiehet.
Ekeroth sanoo, että hänelle sopii hyvin se, että pakolaisten vastaanottamisesta tehdään poliittinen kysymys. Hän epäilee kuitenkin, että pääministerin haluttomuus ottaa vastaan ukrainalaisten tulvaa johtuu puolen vuoden päästä olevista eduskuntavaaleista.
Ruotsidemokraattien Kent Ekeroth kritisoi demaripääministeriä myös siitä, että tämä ei halua ottaa vastaan pakolaisia Ukrainasta, joka on sentään Ruotsin lähialueella, mutta samaan aikaan siirtolaisten virta Afrikan sarvesta ja Lähi-idästä jatkuu vuolaana.
Vuoden 2018 jälkeen Ruotsi on myöntänyt yli 150 000 oleskelulupaa Lähi-idästä ja Afrikan sarvesta tulleille henkilöille. Jos Ruotsin hallitus ei halua massamaahanmuuttoa, niin miksi se torjuu vain ukrainalaiset sotapakolaiset? Miksi Ruotsi ei kieltäydy ottamasta vastaan Lähi-idästä ja Afrikan sarvesta tulijoita, Ekeroth kysyy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- invaasio Magdalena Andersson pakolaistulva massamaahanmuutto Amnesty International Unkari Kent Ekeroth Puola Ruotsidemokraatit Ukraina Romania Ruotsi Venäjä maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Yhteiskuntamme turvallisuus on vaakalaudalla – pitkästä laittomasti maassa oleskelusta ei pidä palkita oleskeluluvalla

Sadat tuhannet laittomasti maassa oleskelevat ihmiset ovat muheva kasvualusta järjestäytyneelle rikollisuudelle – ”Siinä maahanmuuttopolitiikkamme noin pääpiirteissään”

Vieraskieliset väistelevät rokotuksia – valistuksesta ja kampanjoinnista huolimatta

Ääri-islamistit levittävät väärää tietoa somessa ja kannustavat terrori-iskuun Ruotsissa – ”Muslimien lapsia kidnapataan”

Ruotsin vihreiden viesti vanhemmille vaalien alla: ”Laittakaa lapsenne ongelmalähiöiden kouluihin”

Täysimittainen sota Ukrainassa tietäisi suurempaa pakolaisaaltoa Eurooppaan kuin vuonna 2015

Ex-pääministeri Paavo Lipponen ja demarien puoluesihteeri konsultoivat Venäjän kaasuputkihankkeita – palkkioksi satoja tuhansia euroja

Ukrainalaiset ensin – maasta pakenevat ulkomaalaiset opiskelijat syyttävät Ukrainan ja Puolan rajaviranomaisia rasismista

Puola majoittaa Ukrainan pakolaisia neuvostodiplomaattien luksushotelliin
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.
Uusimmat

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi

Tuulivoima jakaa saksalaisia ja sen riskejä vähätellään

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









