

Ukrainan pääkaupunki Kiova. Arkistokuvaa. / Pixabay, Katatonia
Ruotsi ei haluaisi Ukrainan pakolaisia – Lähi-idästä ja Afrikasta tulevat kelpaavat kyllä
Ruotsin pääministeri antaa ymmärtää, ettei Ruotsi halua pakolaistulvaa Ukrainasta. Vuoden 2015 tapahtumat eivät saa enää toistua. Nyt on muiden maiden vuoro huolehtia pakolaisista. Ruotsidemokraatit kysyvät, miksi Ruotsi ei kieltäydy ottamasta vastaan myös Lähi-idästä ja Afrikan sarvesta tulijoita, jos kerran massamaahanmuuttoa ei haluta.
Ruotsin pääministeri Magdalena Andersson on saanut paljon kritiikkiä siitä, että hän ei lehdistötilaisuudessa suostunut kutsumaan Venäjän toimia ”invaasioksi” – eli maahantunkeutumiseksi tai hyökkäykseksi – vaan puhui toistuvasti vain ”kansainvälisen oikeuden loukkauksista”.
Lehdistötilaisuuden lopuksi pääministeri Andersson joutui pyytämään avustajaltaan invaasion määritelmää lunttilapulla, kertoo Aftonbladet-lehti videon kera. Episodista kirjoittaa myös IS.
”Nyt on muiden maiden vuoro”
Muiden puolueiden johtavat poliitikot ovat vaatineet pääministeriltä suorempaa ja selkeämpää puhetta: Venäjän hyökkäystä pitää uskaltaa kutsua hyökkäykseksi. Yhdessä asiassa Magdalena Andersson on kuitenkin ollut erittäin selväsanainen: vuoden 2015 tapahtumat eivät saa enää toistua.
– Ruotsi kantoi vuonna 2015 suuremman vastuun kuin mikään muu maa. Nyt on muiden maiden vuoro, sanoo Ruotsin pääministeri.
Jopa miljoonien pakolaisten tulva
Ukrainassa on 44 miljoonaa asukasta. Amnesty International varoittelee, että sota voi johtaa jopa miljoonien pakolaisten tulvaan. Ruotsi ei näitä pakolaisia kuitenkaan halua.
Magdalena Andersson puhuu Dagens Nyheter -lehden haastattelussa toistuvasti ”kohtuullisuudesta”. Hänen mielestään olisi kohtuullista, että Puolan kaltaiset maat, jotka eivät ”kantaneet vastuutaan” vuonna 2015 ottavat tällä kertaa suuremman osuuden pakolaisista.
Puola valmis ottamaan jopa miljoona pakolaista
Puola valmistautuu uutistoimisto Reutersin mukaan ottamaan vastaan jopa miljoona pakolaista Ukrainasta. Puolassa on jo nyt valtava määrä ukrainalaisia, jotka ovat tulleet maahan pääasiassa työn perässä. Tarkkaa määrää ei tunnu tietävän kukaan: miljoona tai pari. Puolaa ei siis ainakaan voi syyttää siitä, ettei se ottaisi työperäisiä siirtolaisia vastaan.
Myös Unkari ja Romania valmistautuvat Ukrainasta tuleviin pakolaisvirtoihin. Romanian puolustusministeri kertoo, että maa on valmis ottamaan vastaan jopa puoli miljoonaa pakolaista.
Miksi kaukaa otetaan mutta lähialueelta ei?
Mutta Ruotsi ei siis Ukrainan pakolaisia halua. Ruotsidemokraattien ex-kansanedustaja Kent Ekeroth kritisoi pääministerin asennetta Samnytt-nettilehden pääkirjoituksessaan. Ekerothin mukaan Andersson toimii täysin vastoin sosialidemokraattien jo vuosikymmeniä ajamaa linjaa, että poliitikot eivät päätä pakolaisten vastaanottamisesta vaan virkamiehet.
Ekeroth sanoo, että hänelle sopii hyvin se, että pakolaisten vastaanottamisesta tehdään poliittinen kysymys. Hän epäilee kuitenkin, että pääministerin haluttomuus ottaa vastaan ukrainalaisten tulvaa johtuu puolen vuoden päästä olevista eduskuntavaaleista.
Ruotsidemokraattien Kent Ekeroth kritisoi demaripääministeriä myös siitä, että tämä ei halua ottaa vastaan pakolaisia Ukrainasta, joka on sentään Ruotsin lähialueella, mutta samaan aikaan siirtolaisten virta Afrikan sarvesta ja Lähi-idästä jatkuu vuolaana.
Vuoden 2018 jälkeen Ruotsi on myöntänyt yli 150 000 oleskelulupaa Lähi-idästä ja Afrikan sarvesta tulleille henkilöille. Jos Ruotsin hallitus ei halua massamaahanmuuttoa, niin miksi se torjuu vain ukrainalaiset sotapakolaiset? Miksi Ruotsi ei kieltäydy ottamasta vastaan Lähi-idästä ja Afrikan sarvesta tulijoita, Ekeroth kysyy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- invaasio Magdalena Andersson pakolaistulva massamaahanmuutto Amnesty International Unkari Kent Ekeroth Puola Ruotsidemokraatit Ukraina Romania Ruotsi Venäjä maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Yhteiskuntamme turvallisuus on vaakalaudalla – pitkästä laittomasti maassa oleskelusta ei pidä palkita oleskeluluvalla

Sadat tuhannet laittomasti maassa oleskelevat ihmiset ovat muheva kasvualusta järjestäytyneelle rikollisuudelle – ”Siinä maahanmuuttopolitiikkamme noin pääpiirteissään”

Vieraskieliset väistelevät rokotuksia – valistuksesta ja kampanjoinnista huolimatta

Ääri-islamistit levittävät väärää tietoa somessa ja kannustavat terrori-iskuun Ruotsissa – ”Muslimien lapsia kidnapataan”

Ruotsin vihreiden viesti vanhemmille vaalien alla: ”Laittakaa lapsenne ongelmalähiöiden kouluihin”

Täysimittainen sota Ukrainassa tietäisi suurempaa pakolaisaaltoa Eurooppaan kuin vuonna 2015

Ex-pääministeri Paavo Lipponen ja demarien puoluesihteeri konsultoivat Venäjän kaasuputkihankkeita – palkkioksi satoja tuhansia euroja

Ukrainalaiset ensin – maasta pakenevat ulkomaalaiset opiskelijat syyttävät Ukrainan ja Puolan rajaviranomaisia rasismista

Puola majoittaa Ukrainan pakolaisia neuvostodiplomaattien luksushotelliin
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää










